نوشته شده توسط:
  1. آیتیلاگز
  2. سخت افزار
  3. هارد هیبریدی چیست؟

هارد هیبریدی چیست؟

بررسی تخصصی | سخت افزار
هارد هیبریدی چیست؟

اگر به هاردی با سرعت و ظرفیت بالا نیاز دارید هارد هیبریدی انتخاب بسیار مناسبی است. هاردهای هیبریدی غیر از سرعت و ظرفیت بالا قیمت مناسبی هم دارند.

قبل از معرفی هارد های هیبریدی بهتر است با دو نوع هارد ssd و hdd آشنا شویم.

هارد hdd

هاردهای hdd

این نوع حافظه نزدیک 60 سال قدمت دارد و نخستین بار توسط IBM عرضه شد. این دیسک ها با استفاده از خواص مغناطیسی و چرخش دیسک اطلاعات را در خود ذخیره می کنند. در این هارد ها صفحه‌ای چرخان به چرخش در می‌آید و هدی که بر روی این صفحه قرار می‌گیرد اطلاعات را می‌خواند و یا می‌نویسد. هرچه سرعت چرخش صفحه چرخان این هارد سریعتر باشد این هارد سرعت و بازده بالاتری دارد. هاردهای کنونی موجود در بازار از 5400 دور در دقیقه تا 15000 دور در دقیقه سرعت دارند.

هارد SSD

هارد ssd

نام ssd مخففی از Solid State Drive است. می توان گفت حافظه‌های ssd نسلی تازه از فلش مموری‌های قدیمی هستند. حافظه‌های ssd مانند flash memory ها فاقد قسمت متحرک هستند و این قضیه باعث کاهش مصرف انرژی و کاهش صدا شده است. هاردهای ssd از روش NAND برای ذخیره اطلاعات بهره می‌برند. 

این حافظه هوشمند و قدرتمند از پردازنده‌های هوشمند و متعددی به نام کنترلر تشکیل شده است که عملیات خواندن و نوشتن را در این حافظه بر عهده دارند. سرعت خواندن و نوشتن کنترلر این حافظه از 550MB/s تا 1800MB/s است.

این هاردها را پس از تهیه می‌توانید توسط رابط‌های ssd به کامپیوتر خود اضافه کنید.

حافظه‌های هیبریدی

hybrid drive

حافظه‌های هیبریدی یا Hybrid Drive تلفیقی از حافظه‌های ssd و hdd هستند. البته قیمت آن ها به مراتب از hdd ها بالاتر و از ssd ها کمتر است.

ظرفیت این حافظه‌ها با توجه به قیمتی که دارند در حد حافظه‌های hdd است. در حافظه‌های هیبریدی اعمالی مانند کش کردن اطلاعات به حافظه بسیار سریع ssd سپرده می‌شود. عملیات کش کردن با سپرده شدن به هاردهای ssd روی هم رفته بازدهی هاردهای hdd را بالا می‌برند.

بنابراین اگر قصد خرید یک حافظه با سرعت بالا و قیمت معقول دارید حتما سراغ حافظه‌های هیبریدی بروید.

در انتها توجهتان را به جدولی از مقایسه هاردهای ssd و hdd جلب می‌کنیم:

مقایسه هاردهای ssd و hdd

برای بروز ماندن ما را در فیس بوک و گوگل پلاس دنبال کنید.

بخش های مرتبط: هارد دیسک
لینک کوتاه:
نام
ایمیل
متن
کپتچا
دریافت خبرنامه آیتیلاگز