نوشته شده توسط:
  1. آیتیلاگز
  2. زنگ استراحت
  3. حشره عظیم الجثه هویج خوار

حشره عظیم الجثه هویج خوار

لنزو | زنگ استراحت
حشره عظیم الجثه هویج خوار

ساس بزگترین حشره‌ کره زمین و از خانواده نیم‌ بالان است و وزنی معادل 70 گرم دارد. این حشره های به ظاهر وحشتناک که در برخی از فیلم ها به عنوان "آدم خوار" معرفی می شوند در واقع حشره هایی بی آزار و هویج خوار هستند.

این ساس ها انواع مختلفی دارند و از ساس های غول پیکر گرفته تا ساس های کوچک، درختی، دندان‌دار، خاکی، غار نشین و نزدیک 70 نوع ساس دیگر طبقه بندی می شوند. بیشتر ساس ها مخصوصا نوع weta در منطقه نیوزلند یافت می شوند.

وتا ها تا حدود زیادی شبیه جیرجیرک ها هستند ولی قادر به پرواز کردن نیستند؛ وتا ها دشمن خاصی ندارند به همین دلیل زندگی کم خطر و آرامی را سپری می کنند.

اکسیژن به دو عامل به میزان زیادی به اعضای داخلی بدن وتا ها نمی رسد به همین دلیل این وتا ها بیشتر از این نمی توانند رشد کنند و شاید در آینده نیز رشدشان کمتر نیز بشود.

دلیل اول: وتا ها و سایر حشرات مانند انسان شش برای تنفس ندارند و با داشتن منافذی در سطح بدن خود اکسیژن را به اعضای داخلی بدن هدایت می کنند ولی هر چه بدن وتا ها بزرگتر شود میزان اکسیژن رسیده به اعضای داخلی کاهش و در نتیجه سرعت رشد کمتر می شود.

دلیل دوم: روز به روز میزان اکسیژن موجود در کره زمین کاهش می یابد و این دلیل نیز بر رشد جثه این حشرات تاثیر منفی گذاشته است.

وتا ساس ها و حشرات عظیم الجثه

وتا های نر مانند بیشتر حشرات و حیوانات نر برای بدست آوردن ماده مورد نظر خود با دیگر نر ها می جنگد. ساس های درختی دارای آرواره های بسیار بزرگی هستند که دشمن خود را تیکه تیکه می کنند؛ به همین دلیل وتا های نر با جثه بزرگتر شانس بیشتری برای بقا و تولید مثل دارند.

برخی از گونه های وتا در صورتی که در محیط غذای کافی نیابند ناچار می شوند با انداختن پوست خود رشد خود را متوقف کنند و بدین وسیله به غذای کمتری نیاز پیدا می کنند. البته همین پوست انداختن باعث کاهش عمر آن ها خواهد شد.

وتا ساس های بزرگخیانت در بین وتا ها مانند بسیاری از حشرات اصل تعیین کننده ای است. وتا های کوچک مانند سایر حشرات منتظر مبارزه حشرات بزرگتر می شوند و آن گاه سراغ ماده های آن ها می روند.

وتاهای خاکی در خاک حفره هایی ایجاد می کنند و منتظر شکار می مانند. برخی از گونه های وتا در غار های تاریک ساکن هستند.

البته نسل وتا ها با مشکلاتی که انسان ها ایجاد کرده اند تهدید گردیده است. یکی از تهدیدات همانطور که در بالا گفته شد کاهش اکسیژن است؛ از دیگر تهدیدات می توان به تغییرات پوشش های سرسبز مناطق و همچنین سمپاشی های انسان ها اشاره کرد.

برای بروز ماندن ما را در فیس بوک و گوگل پلاس دنبال کنید.