نوشته شده توسط:
  1. آیتیلاگز
  2. پرونده های دنباله دار
  3. سازه های ناشناخته و عجیب (قسمت اول)

سازه های ناشناخته و عجیب (قسمت اول)

دانش و فناوری | پرونده های دنباله دار
سازه های ناشناخته و عجیب (قسمت اول)

سازه‌های عجیبی در سراسر جهان وجود دارند که برخی واقعا خارق العاده‌اند. برای ساخت برخی از این سازه‌ها هیچ توجیهی وجود ندارد. بعضی از افراد با وجود شواهد و قرائن متعدد معتقدند موجودات فرازمینی دانش ساختن چنین سازه‌هایی را به انسان‌های گذشته داده‌اند.

سازه‌های عجیبی در گوشه گوشه جهان وجود دارند که حتی اکنون با وجود این سطح از علم ساختن آن‌ها غیر ممکن یا بسیار دشوار است، حال چطور می توان ساخت بناهای عظیم را در گذشته توجیه کرد؟

در ادامه با آیتیلاگز همراه باشید تا این پرونده را به دقت مو شکافی کنیم.

گوبکلی تپه ارمنستان

استان شانلی اورفه

استان شانلی‌اورفه با بیش از 800 کیلومتر فاصله از خیابان‌های شلوغ استانبول، در جنوب شرق ترکیه واقع شده است. در 1994 در این استان و بالای یک تپه پر گرد و خاک، یک چوپان محلی متوجه نوک سنگی شد که از مزرعه‌اش بیرون زده بود. او شروع به حفاری کرد تا سرانجام یک ستون 6 متری سر از خاک درآورد. لبه‌های آن ستون بی‌عیب و نقص بودند و در مرکز آن به سمت بالا، شکل یک حیوان عجیب حجاری شده بود.

گوپکلی تپه

با بررسی دقیق‌تر مشخص گردید که این حجاری‌های ظریف روی ستون‌ها، توسط سنگ‌تراشان ماهری انجام شده که با ابزارهای پیشرفته کار می‌کردند.

شکل های کوپکلی تپه

وقتی این خبر به مجامع علمی رسید، یک واقعیت آشکار شد: یک چوپان کُرد به طور اتفاقی به چیزی برخورده بود که احتمالاً حیرت‌انگیزترین کشف باستان شناختی در دوران جدید است؛ محلی که به تپه گوبکلی معروف است.

عمر کوپکلی

یک تیم باستان شناسی آلمانی، به مدت 13 سال با دقت زیاد مشغول بررسی این تپه بودند و در هر عمقی عملیات تاریخ‌نگاری کربنی را انجام دادند. این باستان شناسان پس از مدت‌ها حفاری فهمیدند چه چیزی زیر زمین قرار دارد؛ دایره‌های کامل سنگی و ستون‌های حجاری شده عظیمی به ارتفاع 6 متر و وزن 15 تن.

اکتشافات زمین شناسان

تپه کوپکلی

نتایج آزمایشات موید این مطلب بودند و که عمر تپه گوبکلی تقریباً 12 هزار سال است. تقریباً 7000 سال بیشتر از عمر هلال حاصلخیز بین‌النهرین که مدت‌ها پیش به عنوان مهد تمدن اعلام شده بود.

تمدن بین النهرین

تپه گوبکلی حالا قدیمی‌ترین مکان پیشرفته روی سیاره ماست. هیچ مکان دیگه‌ای را سراغ نداریم که تا این اندازه پیشرفته باشد. این تپه تاریخچه بشریت را دو برابر تصور قبلی ما کرده است. این بناهای عظیم از تاریکی آخرین عصر یخبندان بیرون آمده‌اند.

اسطوره‌ها و افسانه‌های وجود دارد که بیان می‌کند در دوره‌های اولیه از حیات بشر، تمدن‌های گذشته پیچیدگی‌های اعجاب‌آوری داشتند.

در واقع گوبکلی تپه 12,000 سال عمر دارد. این زمان به چندین هزار سال قبل از استونهنج و اهرام مصر باز می گردد.

استون هنج

اهرام مصر

در کتب قدیمی آمده است که جهان 4000 سال قبل از میلاد مسیح آغاز شد و این یعنی 8000 سال بعد از تأسیس گوبکلی تپه. بنابراین اطلاعات کتب قدیمی با آن چیزی که از این تپه بدست آمده است در تناقض است.

نکته جالب توجه در مورد این تپه این است که پس از 13 سال حفاری و تحقیق در مورد این مکان باستانی، باستان‌شناسان موفق نشدند حتی یک تکه ابزار برش سنگی را بدست بیاورند و همچنین هیچگونه آلات کشاورزی را پیدا نکردند. این یعنی 11 تا 12 هزار سال پیش ستون‌های حجاری شده 6 متری، بدون هیچ ابزاری ساخته شدند.

سنگ‌های قدیمی و حجاری شده‌ای که در سراسر این مکان پیدا می‌شوند، به رمز و راز تپه گوبکلی می‌افزایند.

حیوانات حکاکی شده روی ستون ها

همانطور که در تصویر فوق می بینید بر روی سنگ‌های تپه گوبکلی مخلوقاتی مانند گرازها و غازهای وحشی به تصویر کشیده شده اند.

برخی از افراد معتقد اند که این تپه در واقع باغ وحشی خارق العاده از حیوانات، حشرات، پرنده‌ها و مخلوقات انتزاعی مانند انسان است. برخی معتقد اند این مکان نشان دهنده یک کشتی سنگی است.

به اعتقاد کتاب مقدس کشتی نوح بر روی کوه‌های آرارات توقف کرده است، حال آن که این تپه با فاصله ای کمتر از 550 کیلومتری از کوه آرارات قرار گرفته است.

سنگ‌های حجاری شده با نقش حیوانات در تپه گوبکلی نشان‌دهنده دوره‌ای از تاریخچه این منطقه هستند. زمانی که احتمالاً جمعیت حیوانات بومی از منشأ کاملاً متفاوتی بوده است، اما آیا این حکاکی‌ها وجود سیل بزرگی که در انجیل توصیف شده است را اثبات می‌کنند؟ البته غیر از کتب مقدس بیش از 2000 افسانه در مورد یک سیل عظیم وجود دارد که یک تمدن قدیمی را ویران کرده است.

کشتی نوح

برخی از محققان این نظریه را ارائه دادند که وقایع مربوط به یک سیل فاجعه‌بار، داستانی مشابه به قصه کشتی نوح، روی ستون‌های سنگی تپه گوبکلی ثبت شده‌اند. اگر صحت داشته باشد، تاریخ این سیل عظیم، به انتهای آخرین عصر یخبندان برمی‌گردد. خیلی قبل‌تر از دوره ذکر شده در انجیل.

اندرو کالینز:

مدارکی وجود دارند که این اتفاق احتمالاً پایان فاجعه‌باری داشته است. اتفاقات و مهاجرت‌های خیلی زیادی رخ داده‌اند. احتمالاً سطح آب‌ها با سرعت زیادی بالا آمده و تغییرات خیلی زیادی در روش زندگی مردم به وجود آمده است.

فلیپ کوپنس:

در مورد تپه گوبکلی متوجه شدیم که این مکان به دقت زیر ماسه قرار گرفته است. این مکان دفن شده بود. به نظر می‌رسید که دیگر از تپه گوبکلی استفاده نمی‌شده و مردم نقل مکان کرده بودند. اما آنقدر به آن مکان مهم احترام می‌گذاشتند، که به جای خراب کردنش با دفن کردن آن آرامش را به آنجا هدیه کرده‌اند.

غیر از بناهای عظیم گوبکلی بناهای عظیم دیگری در جای جای جهان وجود دارند. آیا می توان این احتمال را داد که احتمالا تمام این بناها با هدف یکسانی بنا گشته اند؟

جیسون مارتل:

به نظر من شباهت بین این مکان‌های مگالیتی در تمام جهان این است که فرهنگ‌های گذشته آن‌ها را به عنوان ساخته‌های دست خدایان توصیف می‌کنند. اما آیا واقعاً کار خدایان بوده یا اینکه موجودات فضایی؟

این اولین قسمت از مجموعه قسمت‌های سازه‌های ناشناخته و عجیب بود. در آینده قسمت‌های بعدی این موضوع را با ما دنبال کنید.

قسمت‌های این پرونده جذاب:

برای بروز ماندن ما را در فیس بوک و گوگل پلاس دنبال کنید.

پست های قسمت دار x

در حال مطالعه قسمت اول از مجموعه پست های جذاب سازه های ناشناخته و عجیب هستید.

اگر مایل به اطلاع از زمان انتشار قسمت های بعدی این مطلب هستید نام و ایمیل خود را رد فرم زیر وارد کنید:

کپتچا
دریافت خبرنامه: