نوشته شده توسط:
  1. آیتیلاگز
  2. اخبار فناوری
  3. باستان شناسی در زیر دریا به کمک روبات های هوشمند و چابک

باستان شناسی در زیر دریا به کمک روبات های هوشمند و چابک

دانش و فناوری | اخبار فناوری
باستان شناسی در زیر دریا به کمک روبات های هوشمند و چابک

همواره کاوش دریا توسط باستان شناسان خطرات بسیار داشته است و حتی در مواردی باعث مفقود شدن غواصان می شود اما حالا دانشمندان با ساخت روباتی هوشمند قادرند این مشکل را حل کنند.

پژوهشگران دانشگاه تالین، ربات یوکت U-CAT)) را به زیر آب فرستاده اند تا قابلیت های آن را ارزیابی کنند؛ این ربات در یک معدن و زندان  زیر آب واقع در یک منطقه ی استوایی مورد آزمایش قرار گرفته شده است.

ساختمان ها و ماشین الات غرق شده محل های مناسبی برای امتحان این ربات جالب است.

مارجا کروزما پژوهشگر بیورباتیک در این باره می گوید: این ربات می تواند به راحتی در تمام زوایا چرخش داشته باشد و از مناطق مختلف فیلم بگیرد و در پایان ماموریت خود به مکان معین شده باز گردد. این کار برای غواصان دشوار است زیرا اغلب برای حرکت خود دارای محدودیت هستند.

در گذشته فقط ارتش ها می توانستند زیر دریایی تهیه کنند و با استفاده از زیر دریایی های ارتش دانشمندان استکشافات طولانی مدت خود را انجام می دادند، اما حالا این ربات سبک می تواند بدون کمک زیر دریایی کار استکشاف طولانی مدت را انجام دهد.

روبات های باستان شناس در زیر دریا

این ربات مجهز به باله های متحرکی است که به آن قابلیت حرکت آسان را در آب می دهد. از مزیت های دیگر این باله ها می توان به جلوگیری از فرو رفتن در گل و لای و خارج شدن از گل و لای اشاره کرد.

ربات یوکت دارای حسگرهایی است که مانع از آن می شوند که به دیوار و موانع برخورد کند. این ربات بوسیله کنترل از راه دور فرماندهی می شود و برای ساخت آن از لاک پشت ها و ماهی ها الهام گرفته شده است.

همچنین مارجا کروزما اضافه می کند:

باستان شناسی در اعماق دریا همواره کاری خطرناک و هزینه بر بوده است و برای دانشمندان از دست دادن یک روبات کوچک ارزان قیمت بهتر از مردن یک غواص ماهر است!

ساخت روبات های باستان شناسی برای کاوش زیر دریا Underwater_archaeology_robot

بزرگترین مانع بر سر راه روبات باستان شناس U-Cat

بندتو الوتا استاد رباتیک در دانشگاه فلورانس درباره ی این ربات می گوید:

عکاسی برای علم باستان شناسی اهمیت بسیاری دارد و زمان و مکان گرفتن عکس از مهم ترین فاکتور های عکاسی در زیر دریا هستند. در زیر دریا استفاده از امواج رادیویی کارایی بسیار پایینی دارد و مجبوریم از امواج اکوستیک که خیلی هم دقیق نیستند استفاده کنیم.

رونمایی از روبات های باستان شناس

اطلاعات صوتی و تصویری که این ربات ها جمع آوری می کنند بسیار مفید هستند و می توان این اطلاعات را به شکل نقشه های سه بعدی در آورد.

به آب زدن روبات باستان شناس

دکتر الوتا در مورد هدف و مزیت یوکت می گوید:

هدف و انگیزه اجرای این پروژه یافتن راه حلی برای باستان شناسی در زیر دریا بود ولی پس از پایان این پروژه متوجه شدیم که این روبات برای علوم دیگر از جمله زمین شناسی و زیست شناسی نیز می تواند مفید باشد.

برای بروز ماندن ما را در فیس بوک و گوگل پلاس دنبال کنید.