نوشته شده توسط:
  1. آیتیلاگز
  2. اخبار فناوری
  3. الترابوک چیست؟ ultrabok vs laptop

الترابوک چیست؟ ultrabok vs laptop

دانش و فناوری | اخبار فناوری
الترابوک چیست؟ ultrabok vs laptop

در واقع می‌توان الترابوک را لپتاپی با قابلیت‌های مناسب ولی جمع و دور دانست. الترابوک‌ها چند سالی است که به بازار عرضه شده‌اند و طرفداران زیادی دارند ولی هر کسی توان خریدن آن‌ها را ندارد. الترابوک‌ها بدلیل وزن کم و سبک بودن قیمت بالایی دارند.

اولترابوک سامسونگ

اولین بار الترابوک را اینتل به بازار ارائه کرد و نام آن نیز الترابوک بود. اینتل به عنوان بزگترین شرکت تولید کننده پردازنده با معرفی الترابوک خود به همراه پردازنده قدرتمند خود راه را برای دیگر شرکت‌ها هموار کرد و رقابت در این زمینه آغاز شد.

اولترابوک های برت

البته اینتل همیشه خود را صاحب امتیاز الترابوک‌ها می‌داند که این قضیه موافقان و مخالفان خود را دارد. هدف اینتل از رهبری جبهه الترابوک‌ها استاندارد سازی این دستگاه‌هاست که در نهایت به نفع مشتری خواهد بود ولی هستند شرکت‌هایی که استانداردهای اینتل را زیر پا گذاشته و الترابوک‌هایی بدون لحاظ استانداردهای اینتل ساخته‌اند.

مک بوک ایر

البته پیش از اینتل نیز شرکت اپل با معرفی Apple Mac Book Air الترابوک‌های قدرتمندی را به بازار عرضه کرده بود.

یک لپتاپ را وقتی می توان الترابوک نامید که ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

  • صفحه نمایش این الترابوک ها معمولا 13 اینچ است.
  • وزنی در حدود 1 کیلو و 300 گرم.
  • معمولا حافظه‌ای از جنس SSD. حافظه‌های SSD سرعت بالا، مصرف برق پایین و وزن پایینی دارند که برای الترابوک‌ها بسیار مناسب است.
  • معمولا فاقد CD، DVD و یا Blue Ray. چون این دستگاه‌ها با وجود وزن و فضایی که اشغال می‌کنند معمولا مناسب الترابوک‌ها نیستند.
  • پردازنده و رم قدرتمند. مثلا الترابوک‌هایی هستند که رم 16 گیگ و پردازنده Core i7 دارند.
  • باطری الترابوک باید حداقل چیزی در حدود 5 ساعت دوام بیاورد.

آینده الترابوک‌ها

پیشبینی آینده الترابوک‌ها سخت نیست چون هدف اصلی از ارائه لپتاپ‌ها ارائه همین الترابوک‌ها بوده است؛ یعنی ارائه دستگاه قابل حمل، کم وزن، قدرتمند و دارای باطری.

شنیده‌ها حاکی از آن است که در سال 2015 نزدیک 40 در صد از بازار لپتاپ‌ها متعلق به الترابوک‌ها بوده است؛ که به نظر می‌رسد این درصد در آینده بیشتر شود.

دو کلیپ از معرفی الترابوک ها و مقایسه آن ها با لپتاپ ها

برای بروز ماندن ما را در فیس بوک و گوگل پلاس دنبال کنید.

بخش های مرتبط:
لینک کوتاه:
نام
ایمیل
متن
کپتچا
دریافت خبرنامه آیتیلاگز