نوشته شده توسط:
  1. آیتیلاگز
  2. موفقیت
  3. محدودیت 140 کاراکتری تویتر به بهتر نوشتن ما کمک می کند

محدودیت 140 کاراکتری تویتر به بهتر نوشتن ما کمک می کند

پیشرفت | موفقیت
محدودیت 140 کاراکتری تویتر به بهتر نوشتن ما کمک می کند

تویتر شبکه‌ای قدیمی و البته پرکاربرد است که کاربران خاصی را به خودش جذب کرده است. شاید تویتر به جذابیت فیسبوک نباشد، ولی تقریبا تمام افراد تاثیر گذار دنیا در آن یک صفحه دارند. افراد معمولی نیز از این شبکه برای نشر عقاید خود استفاده می کنند.

تویتر در حال برنامه ریزی برای افزایش محدودیت 140 کاراکتر پست کاربران است و مردم بی صبرانه منتظر این تغییر هستند. اما به همان اندازه که محدودیت 140 کاراکتری آزار دهنده است، به نظر من این محدودیت تعداد کاراکتر چند اصل مهم نگارشی را به کاربران آموزش می‌دهد.

رعایت اصول نگارش و فن نویسندگی به کمک تویتر

1- اجبار به ساماندهی متن

نویسندگان عاشق کلمات و همچنین عاشق استفاده هر چه بیشتر از آنها هستند. این مسئله می‌تواند باعث اضافه گویی و خروج از هدف اصلی نوشتن می‌شود. وقتی شما در استفاده از کلمات آزاد باشید کلماتی را اضافه می‌کنید که برای انتقال پیامتان به آنها نیازی ندارید.

استفاده از کلمات زاید، ممکن است به نوشته شما حجم بیشتری بدهد اما به گفته ویلیام زینسر نویسنده کتاب نگارش عالی، نوشته شما را ضعیف میکند:

بهم ریختگی یک بیماری برای نوشته‌های جامعه ماست. ما جامعه‌ای محبوس در کلمات غیر ضروری، زواید پرشکوه و متون بی معنی هستیم.

تویتر در حال حاضر تنها 140 کاراکتر برای نوشتن در اختیار شما می‌گذارد. این بدین معناست که افکار، لطیفه‌ها یا خبرهای شما باید، همان طور که زینسر توضیح داد نوشته شما باید با کمترین کلمات مفهوم مورد نظر را برساند.

هنگامی که یک نوشته در تویتر ایجاد میکنیم، باید مدام به خود یادآوری کنیم که بیش از حد در بیان نظرات خود پیچیدگی به خرج ندهیم و اگر میخواهیم افکار خود را به اشتراک بگذاریم باید پیام خود را از درهم ریختگی پاک سازی کنیم. این محدودیت 140 کاراکتری تویتر است که متن‌های شما را قدرت می‌بخشد.

هنگامی که شما بخشی از نوشته خود را ویرایش میکنید، از حذف کلماتی که دوست دارید در نوشته تان باشد، نترسید. در واقع زینسر به شما توصیه می‌کند در استفاده از هر کلمه‌ای محتاط باشید.

این یک واقعیت است که بسیاری از کلمات مورد استفاده ما در نوشته‌ها مفهوم خاصی را نمی‌رسانند.

ابتدا تصمیم بگیرید که چه چیزی را میخواهید بیان کنید و آن را تا جایی که امکان دارد به سادگی و با حداکثر کارایی بیان کنید سپس نگران نکات دقیق و ظریف آن باشید. به یاد داشته باشید که اختصار روح نویسندگی است.

فن نویسندگی

2- نوشته واضح و شفاف

به دلیل اینکه شما در حال تلاش برای یافتن یک پیام مناسب و بیان آن با 140 کاراکتر هستید، تویتر شما را مجبور به فکر کردن درباره ی دیدگاه خوانندگان خواهد کرد.

نه تنها شما مجبور به اشاره سریع به مطلب هستید بلکه باید آن را به صورت شفاف بیان کنید.

در واقع شما همیشه دنبال این هستید که مطمئن باشید نظر شما منطقی و قابل فهم باشد. این موضوع خیلی به تغییر فکر اولیه مربوط نیست، بلکه مربوط به چگونگی شکل دادن به آن است به طوری که دیگران به مفهوم آن پی ببرند.

زینسر در این مورد میگوید:

اگر خواننده از دست برود در اکثر مواقع به این دلیل است که نویسنده به اندازه کافی دقیق نبوده است. در هنر و صنعت نویسندگی هیچ بهانه‌ای برای از دست دادن خوانندگان، در نتیجه استفاده از کلمات و عبارات زاید قابل توجیه نیست.

از این رو تویتر جایگاه مناسبی برای تمرین فن نویسندگی است. اگر شما یاد بگیرید که افکار کوتاه خود را به طور واضح در تویتر بیان کنید این تمرین باقی نوشته‌های شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

شاید بتوان گفت فن بهتر نوشتن می‌تواند منجر به فن بهتر گفتن و در نتیجه آن تغییر زندگی انسان شود. پس بهتر فکر کنید، بهتر بنویسید، بهتر بگویید تا بهتر زندگی کنید.

محدودیت 140 کاراکتر در تویتر

3- اجبار به ویرایش چند باره

این مورد به طور مستقیم به محدودیت کاراکتر تویتر بستگی ندارد اما هنگامی که شما مجبور به کاهش یک نوشته هستید، شما مجبور هستید چند بار نوشته خود را بازخوانی کنید که این کار به شما کمک می‌کند اشتباهات خود را متوجه شوید.

هنگام ویرایش با اشتباهاتی چون کلمات جا افتاده، اشتباهات تایپی، کلمات نا مناسب و یا حتی اشتباهات گرامری مواجه می شویم که ویرایش منجر به یافتن و رفع کردن این اشتباهات می‌شود.

هیچ قانونی وجود ندارد که یک نوشته در تویتر باید از نظر گرامری صحیح باشد، اما بازخورد دنبال کنندگان شما را مجبور به درست نویسی می‌کند. از آن‌جا که مردم عاشق اشاره به اشتباهات نگارشی شما هستند، شاید این ایراد گیری دیگران از شما در نهایت منجر به بهبود فن نویسندگی شما شود.

بهترین توصیه برای بهبود فن نگارش کاهش تعداد کلمات زاید و خواندن متون قبل از ارسال و یا ارائه می‌باشد. همیشه این نکته را مد نظر داشته باشید که گاهی نوشته شما ممکن است منجر به استخدام شما در جایی و یا موافقت با پیشنهادتان شود که می‌تواند زندگیتان را دگرگون کند.

برای بروز ماندن ما را در فیس بوک و گوگل پلاس دنبال کنید.