نوشته شده توسط:
  1. آیتیلاگز
  2. اخبار فناوری
  3. راهنمای تبلت برای کودک دلبندتان

راهنمای تبلت برای کودک دلبندتان

دانش و فناوری | اخبار فناوری
راهنمای تبلت برای کودک دلبندتان

هیچ جای تعجبی ندارد که کودکان از تبلت برای مشاهده کارتون‌های مورد علاقه‌شان و یا بازی کردن استفاده کنند اما برخی ترجیح می‌دهند برای کودکان خود تبلت‌هایی جدا از تبلت‌های خود بخرند.

در ادامه به فاکتورهای انتخاب تبلت مناسب و آماده سازی آن برای کودکان اشاره می‌کنیم.

مقاومت

تبلت های مقاوم برای کودکان

کودکان عاشق تبلت هستند اما این علاقه دو طرفه نیست، مخصوصاً اگر کودک شما کسی باشد که تمایل داشته باشد تا تبلت را بیاندازد، به آن ضربه بزند و یا چیزی روی آن بریزد. خوشبختانه، تبلت‌های مقاوی در بازار وجود دارد که مناسب کودکان باشد.

برخی از این تبلت‌ها برای خردسالان ساخته شده‌اند و قویتر می‌باشند و از امکانات مختلفی برای محافظت از صفحه نمایش خود در برابر هر گونه رفتار خشنی بهره می‌برند. البته برای تبلت‌های معمولی نیز می‌توان برچسب‌های شفاف و مقاومی برای افزایش مقاومت صفحه نمایش قرار داد.

البته جدیدا شرکت‌هایی هستند که تبلت کودکان را در برابر شکستن گارانتی می‌کنند که این انتخاب می‌تواند برای والدین جالب توجه باشد.

امنیت کودکان در استفاده از تبلت

امنیت کودکان

اگر شما تبلتی به کودکتان برای استفاده می‌دهید، حتما در بعضی اوقات کودک خود را تنها گذاشته و او به تنهایی از تبلت خود استفاده می‌کند. به همین دلیل تبلت مناسب کودکان باید امکاناتی برای کنترل دسترسی کودکان به محتوای نامناسب و یا حتی ارائه محتوای مناسب داشته باشد.

البته برخی تبلت‌ها امکاناتی دارند که زمان استفاده کودکان از تبلت را نیز مدیریت می‌کنند. با این قابلیت می‌توان مثلا زمان 2 ساعت را به کودک اختصاص داد تا کودک تنها 2 ساعت بتواند از تبلت استفاده کند و بعد از این زمان تبلت تنها با رمز عبور مخصوص که در دست والدین است قابل دسترس است.

تبلت‌هایی نیز وجود دارند که مجهز به نرم افزارهای سیستمی ای هستند که گزارش کاملی از عملکرد کودک در خود ذخیره می‌کنند و این امکان را به والدین می‌دهند تا از فعالیت‌های کامل کودک خود در تبلت مطلع شوند.

برنامه مناسب و مخصوص کودکان

انتخاب برنامه‌ها برای کودکان

شما همچنین باید در نظر داشته باشید که کودکان برای بهره مندی از تبلت باید بازی‌های مورد علاقه شان را روی تبلت داشته باشند.

در گذشته استفاده از تبلت‌ها محدود بزرگسالان بود و تبلت‌ها فقط حاوی برنامه‌های کاربردی و بازی‌های مناسب بزرگسالان می‌شد ولی اکنون با عمومی تر شدن تبلت‌ها نرم افزارهای مناسب و جذابی برای کودکان به صورت رایگان و یا با پرداخت هزینه تولید شده است.

هر چند که ممکن است بازی‌های مناسب کودکان کم باشند اما با مقداری جست و جو و تحقیق می‌توانید بازی‌های مناسبی را برای کودکان دلبندتان بیابید. اکیدا توصیه می‌شود بازی‌ها را قبل از قرار دادن در اختیار کودک به دقت بررسی کرده و سپس در اختیار کودک قرار دهید، چون جدا کردن کودک از بازی ای که به آن وابسته شده است واقعا کار سختی است.

در سال‌های اخیر بازی‌هایی با محتوای آموزشی و تربیتی برای کودکان تولید شده‌اند که می‌توانند موجب رشد مغزی و استعدادهای کودکان شوند، با یافتن و انتخاب کردن چنین بازی‌هایی می‌توانید در کنار بازی به پرورش کودکان نیز بپردازید.

توجه داشته باشید که برای تهیه برخی از بازی‌ها و برنامه‌های آموزشی مفید مجبور به پرداخت مبلغی به سازنده برنامه هستید، چون این برنامه‌ها با اهداف آموزشی و با نظر کارشناسان تولید می‌شود به همین دلیل تهیه این برنامه‌ها برای سازندگان هزینه بر است.

نتیجه گیری

هر چند که استفاده طولانی مدت از تبلت، تلویزیون و کامپیوتر برای کودکان مضر است ولی شاید بتوان گفت استفاده محدود و برنامه ریزی شده از این دستگاه‌ها از مضرات آن‌ها می‌کاهد و در برخی موارد حتی ممکن است به رشد استعداد‌های کودک نیز کمک کند.

همیشه در مورد استفاده کودک از ابزارهای دیجیتال حریص بوده و اجازه دسترسی نامحدود و بی پایان به این دستگاه‌ها را به او ندهید.

کارشناسان معتقداند که استفاده طولانی مدت از این دستگاه‌ها ممکن است رشد مغزی کودک را کند کند، چون مغز انسان برای فعالیت‌های سه بعدی خلق شده است در حالی که تبلت و دیگر ابزارهای دیجیتال کودک را محدود به محیط دو بعدی و در قالبی کوچک می‌کنند.

اگر کودکان شما زمان زیادی را صرف تلویزیون، تبلت، موبایل و کامپیوتر می‌کنند حتما سعی کنید زمانی را برای بازی کردن با او و فعالیت‌های بدنی اختصاص دهید، تا از مضرات این دستگاه‌ها کاسته شود و کودک دلبندتان کودکی خود را با موفقیت سپری کرده و وارد دوره نو جوانی شود.

خوشحال می‌شویم نظر شما را در مورد استفاده کودکان از دستگاه‌های دیجیتال در نظرات ببینیم.

از این‌که با آیتیلاگز همراه بودید متشکریم.

برای بروز ماندن ما را در فیس بوک و گوگل پلاس دنبال کنید.

بخش های مرتبط:
لینک کوتاه:
نام
ایمیل
متن
کپتچا
دریافت خبرنامه آیتیلاگز