نوشته شده توسط:
  1. آیتیلاگز
  2. پزشکی و سلامت
  3. تراشه های کاشتنی در بدن بیماران، راه حلی عالی برای تشخیص و درمان

تراشه های کاشتنی در بدن بیماران، راه حلی عالی برای تشخیص و درمان

دانش و فناوری | پزشکی و سلامت
تراشه های کاشتنی در بدن بیماران، راه حلی عالی برای تشخیص و درمان

در قرن بیست و یکم شنیدن جمله "تکنولوژی در حال پیشرفت است" کاملا تکراری شده است و ما حالا شاهد پیشرفت روز افزون فناوری در عرصه های مختلف هستیم. در این پست قصد داریم بررسی کنیم تراشه های کاشتنی چه کاری برای ما خواهند کرد؟

بعد از فناوری های پوشیدنی نوبت به فناوری های کاشتنی رسید این فناوری ها که به صورت یک تراشه ساخته می شوند در درون بدن ما قرار می گیرد و خیلی از احتیاجات روزمره را برایمان رفع خواهند کرد. دانشمندان بسیاری درحال کار برروی این تراشه ها هستند تا بتوانند آن ها را وارد بازار کنند.

تاتوهای هوشمند

تاتو های هوشمند

تاتو یا خالکوبی در دنیای امروز برای برخی از جوانان به امری جذاب تبدیل شده است. حال تاتوهای هوشمندی در حال ساخت و عرضه به بازار هستند که ضخامت آن ها کم تر از موی انسان است و شبیه به پوست می باشند. این تاتو های تراشه  مانند که توسط کارشناسان دانشگاه ایلینویز طراحی شده است می تواند پسورد موبایل یا درب های مختلف را باز و بسته کند؛ و همچنین می توانند عملکرد داخلی بدن را مانیتور کنند. یک شرکت دیگر توانسته است میکروذره ای طراحی کند که مانند جوهرتاتو به زیر پوست می رود و عملکرد بدن را زیر نظر می گیرد.

تراشه های ردگیری

تراشه های ردگیری

ارتش آمریکا هم اکنون در حال کار بر روی این محصول است. این ریز تراشه مانند آی دی شخص عمل می کند و با آن می توان افراد را تحت نظر گرفت. آمریکا قصد دارد زیرمچ سربازان خود این تراشه ها (چیپست RFID) را بکارد تا هرجای دنیا بتواند آن ها را رد یابی کند.

قرص های گزارشگر سلامتی

قرص های گزارشگر سلامتی

این قرص های سایبری می توانند با پزشک شما در ارتباط باشند و از طریق پیام متنی نوع داروهای مصرفی و اثر آن در بدن را به پزشک معالج اطلاع دهند. این پروژه که Proteus)) نام دارد با قرار دادن ریز پردازنده هایی درون قرص، آن ها را به قرص های منحصر به فرد و مفیدی تبدیل کرده است.

تراشه ها جایگزین درمان های سخت

تراشه های درمانی

اخیرا دانشمندان دانشگاه بوستون لوزالمعده ی مصنوعی ساخته اند که از یک سوزن و تراشه ای ریز تشکیل می شود و میتواند با اسمارت فون ها در ارتباط باشد و سطح قند خون بیماران دیابتی را اطلاع دهد.

همچنین دانشمندان لندن کپسول قابل بلعی ساخته اند که پس از وارد شدن به بدن کاربر می تواند سطح چربی افراد چاق را کنترل و گزارش کند و به فرد احساس سیری کامل بدهد. این کپسول می تواند جایگزین رژیم های سخت افراد چاق بشود.

اسمارت فون های زیر پوستی

اسمارت فون های زیر پوستی

این اسمارت فون ها می توانند در طول شبانه روز پیش ما  باشند و هیچ وقت در معرض گم شدن یا دزدیده شدن قرار نگیرند. شرکت اتودسک قصد دارد سیستمی را طراحی کند که بتواند تصاویر را روی یک پوست مصنوعی نمایش دهد. حتی ممکن است تصاویر در یک قطعه کاشتنی چشمی به نمایش در آید. این اسمارت فون ها غیر از جنبه کاربردی ای که دارند بدلیل قرار گیری در زیر پوست می توانند سطح سلامتی انسان را نیز مورد ارزیابی قرار دهند.

شخصی به نام آنتونی آنتونلیز یک تراشه RFID را روی دست خود کار گذاشته است تا از این طریق بتواند هنرهای خود را به گوشی خود منتقل و روی آن ذخیره کند.
گروهی از دانشمندان نیز در حال طراحی و ساخت سنسورهایی هستند که با قرار گرفتن روی استخوان انسان بلندگوهای طبیعی ایجاد کنند.

آهنربا در انگشت برای بهره مندی از حس آهنربایی

آهنربا در انگشت و حس آهنربایی

دکتر هاورس که در زمینه ی بهسازی بدن انسان کار می کند ریز تراشه ای را ساخته است که زیر پوست قرار می گیرد و مانند یک آهنربا عمل می کند و اشیای فلزی را به سمت خود جذب می کند. این تراشه قادر است حس نیروی جاذبه و دافعه را به شما منتقل کند. فردی که برای آزمایش این محصول داوطلب شد و این تراشه را برروی دستش قرار دادند در این باره می گوید: 

به نظر من تجربه این آهنربا مانند حس بویایی است؛ بویایی از بدو تولد همراه من بوده است اما همیشه در ضمیر خودآگاه من قرار نداشته است. همیشه وقتی از کنار یک گل فروشی رد می شدم به حس بویایی خود توجه می کنم تا بوی گل ها را متوجه شوم. امروز وقتی از کنار یک اتوبوس عبور می کنم باید به حس ربایش خود توجه کنم تا متوجه ساخته شدن اتوبوس از آهن بشوم.

تراشه هایی جایگزین تزریق

بسیاری از بیماری ها نیازمند این هستند که داروهایشان سروقت مصرف شوند و بسیاری از این دارو ها تزریقی هستند. اکثر بیماران زمان تزریق خود را فراموش می کنند و یا حتی از تزریق مداوم و دردناک خسته می شوند.
دانشمندان MIT و شركتی به نام MicroChips برای این مشکل مهم راه حلی یافته اند و آن هم ساخت تراشه ای زیر پوستی برای تزریق دارو در زمان و به میزان معین است. این محصول کمک بزرگی برای مبتلایان به پوکی استخوان و دیگر بیماران است.

این تراشه در مراحل آزمایشی هم بسیار موفق بوده و به مدت یک سال روی هفت زن 65 تا 70 ساله مورد آزمایش قرار گرفته شد، که نتایج بسیار خوبی را در بر داشت و کارشناسان از نتیجه راضی بودند. پزشکانی که از این تراشه برای بیماران خود استفاده کرده اند معتقد اند که بیماران پس از مدتی حتی وجود این شی خارجی را در بدنشان فراموش می کنند. البته محققان در تلاش هستند که ظرفیت مخزن این تراشه ها را افزایش دهند.

شایان ذکر است که کاشت این ریز تراشه ها درگروه‌های علمی و آکادمیک، سازمان‌های حقوق بشر، دپارتماهای دولتی و گروه‌های مذهبی ازنظر اخلاقی در حال بررسی است، و باید میزان موفقیت و تبعات آن را در آینده مورد بررسی دقیق قرار دهند.

برای بروز ماندن ما را در فیس بوک و گوگل پلاس دنبال کنید.

بخش های مرتبط: خون
لینک کوتاه:
نام
ایمیل
متن
کپتچا
دریافت خبرنامه آیتیلاگز