نوشته شده توسط:
  1. آیتیلاگز
  2. پرونده های دنباله دار
  3. بررسی علمی پیشگویی های قوم مایا (قسمت سوم)

بررسی علمی پیشگویی های قوم مایا (قسمت سوم)

دانش و فناوری | پرونده های دنباله دار
بررسی علمی پیشگویی های قوم مایا (قسمت سوم)

در قسمت سوم از پرونده جذاب و علمی "بررسی علمی پیشگویی های قوم مایا" با شما همراه هستیم. در قسمت‌های قبلی به پیشبنی‌های قوم مایا در مورد نابودی دنیا در 12 دسامبر 2012 و حقایق علمی پنهان در این پیشگویی پرداختیم. واقعا جذاب است که اگر بدانید مایاها حتی عمر جهان را با دقت بسیار بالایی تخمین زده‌اند حتی دقیق‌تر از علم نوین.

به تیکال، شمال گواتمالا می‌رویم تا با یکی از مراکز بزرگ شهری تمدن مایایی آشنا شویم.

تیکال

این شهر در میان جنگل‌های انبوه استوایی آمریکای مرکزی واقع شده است. در اینجا مایاها در امتداد گراند پلازا، 7 معبد هرمی شکل ساختند که تنظیمشان صورت فلکی خوشه پروین را شبیه‌سازی می‌کند. آن‌ها اسم این مجموعه را هفت خواهر گذاشته بودن، چون از هفت ستاره درخشان تشکیل می‌شد. بعلاوه آنها اعتقاد داشتند که خوشه پروین، در مرکز همه ستاره‌های ثابت قرار گرفته است، بنابراین وقتی به این صورت فلکی نگاه می‌کردند، تصور می‌کردند که آن می‌تواند مرکز خلقت باشد و معتقد بودند که آنها هم از همان مرکز خلقت بوجود آمده‌اند، یا به بیانی ساده‌تر، از خوشه پروین آمده‌اند.

خوشه پروین نه فقط برای مایاها، بلکه برای بومیان آمریکایی هم مهم بوده است. به عنوان مثال، چروکی‌ها و هُپی‌ها معتقدند که از نسل موجوداتی هستند که از ستاره‌های خوشه پروین آمده‌اند.

کوکولکان

طبق تحقیقات پژوهشگران، مایاها اعتقاد داشتند که خدایان قدرتمندی از ستارگان به زمین آمده‌اند، از جمله مار پرداری که به کوکولکان معروف است.

کوکولکان خدای مار مایاها

بر اساس افسانه‌های مایایی، کوکولکان، یک مار بالدار بوده است، نوعی خدای مار که می‌توانست پرواز کند.

کوکولکان با سر انسان

البته کوکولکان به چندین شکل توسط مایاها به تصویر کشیده شده است. گاهی به صورت انسان، و گاهی به صورت مار. گاهی می‌بینیم که انسان از سر یک مار بیرون آمده است. ما می‌دانیم که امکان ندارد که از یک مار واقعی، انسان به وجود بیاید، بنابران احتمالاً مار علامت چیز دیگری است، شاید یک سازه یا یک وسیله. اما با توجه به اینکه کوکولکان یکی از خدایان بوده، پس قطعاً باید این وسیله را نوعی سفینه در نظر بگیریم و کوکولکان از درون این سفینه در دنیای خارج ظاهر می‌شود و خودش را به عنوان یک خدا به مردم نشان می‌دهد.

به اعتقاد مایاها کوکولکان خالق همه زندگی بوده است، کسی که مایاها را به عصر پیشرفت های علمی، هنری و معماری هدایت کرده است. بر اساس افسانه‌های مایایی، کوکولکان مردم را ترک کرده و به آن‌ها گفته که روزی برمی‌گردد و بسیاری از پژوهشگران معتقدند که پایان گاهشمار مایایی، یعنی 21 دسامبر 2012، روز بازگشت کوکولکان است.

در فاصله‌ای حدود 650 کیلومتری شمال تیکال، در شهر باستانی مایاها یعنی چیچن هیتزا اهرامی وجود دارند که به طرز منحصر به فردی طراحی شده و مایاها آن را برای پرستش کوکولکان ساختند.

جورج ون دانیکن:

امروزه اگر به آسمان نگاه کنیم و هواپیمایی را در آن ببینیم، می‌بینیم که در حالی که در آسمان حرکت می‌کند، ستونی از دود پشتش به جای می‌گذارد، مثل دم ماری که در پشت بدنش وول می‌زند، بنابراین از این زاویه می‌شود به صورت یک مار در حال پرواز توصیفش کرد، و از نظر من کوکولکان چیزی نبوده جز نوعی سفینه فرازمینی که از آسمان فرود آمده و از آن خدایانی خارج شده‌اند و به مایاها در زمینه‌های مختلفی آموزش داده‌اند.

طبق نظر پژوهشگران، سرنخ‌های ارتباط بین مایاها و موجودات فراجهانی را می‌توان در دست‌نوشته مایاها که به عنوان پوپولوو به معنی کتاب مردم شناخته می‌شود نیز یافت. پوپولوو مجموعه‌ای از تنها داستان‌های شفاهی نوشته شده توسط مایاهاست که هنوز باقی مانده است. این کتاب که در اواسط قرن شانزدهم ترجمه و نوشته شده است، چندین موضوع از جمله داستان‌های آفرینش مایایی را شامل می‌گردد.

ادوین بارنهارت:

در پوپولوو به روشنی بیان شده است که خدایان به اینجا زندگی بخشیده‌اند و این خدایان از فضا آمده بودند. این کتاب نمی‌گوید که آنها از داخل زمین آمده بودند. این را هم نمی‌گوید که از قاره یا سرزمین دیگری آمده‌اند، بلکه به طور خاص بیان می‌کند که این خدایان از آسمان فرود آمدند و برای سیاره زمین، دانش به همراه آوردند.

برخی پژوهشگران بر این باورند که خطوط تصویری ساییده شده در لوح شماره 6 و یا لو‌ح تورتوگرو، حاکی از این هستند که بولونیاکتی، خدایی شبیه کوکولکان، در پایان گاهشمار مایاها باز خواهد گشت. مایاها معتقداند خدای بولونیاکتی از آسمان فرود خواهد آمد. بولونیاکتی یکی از خدایان مایاها بود که در زمان آفرینش انسان وجود داشت.

این بولونیاکتی که بوده است؟ بر اساس مدارک به جا مانده، که البته تکه و پاره و ناقص هستند، او همیشه به عنوان کسی که قدرت زیادی داشته و می‌توانست پرواز کند و دانش فوق‌العاده‌ای در مورد جهان هستی داشته توصیف می‌شده است.

بولونیاکتی خدایی ناشناخته حتی برای مایاهاست. گاهی در متونی که به آغاز آفرینش در سال 3114 قبل از میلاد صحبت می‌کنند، در مورد بولونیاکتی صحبت شده است. نام بولونیاکتی گاهی در متونی که در رابطه با جنگ است یافت می شود. از نظر ظاهری بولونیاکتی قدبلند و درخشان و نورانی توصیف شده است. آیا امکان دارد که این توصیف مربوط به یک بیگانه باستانی باشد؟

در معبد شماره 14 پالانکه هم به بولونیاکتی اشاره و به روشنی گفته شده که بولونیاکتی در 900 هزار سال پیش روی زمین پدیدار شده است.

متون چیلام بالام

داستان‌های مشابهی که حاکی از نوعی ارتباط بین مایاها و موجودات فراجهانی هستند را می‌توان در یکی از متون کهن مایاها بانام چیلامبالام یافت. مجموعه‌ای از داستان‌های شفاهی که در طی نسل‌ها دست به دست گشته اند. کتاب‌های چیلامبالام بین قرن شانزدهم و هجده نوشته شده‌اند. زمانی که کشورگشایان اسپانیایی به مناطق تحت سیطره مایاها رسیدند، صدها نوشته مایایی را از بین بردند. ولی کاهنانی که جان سالم به در برده بودند شروع به نوشتن دانش قدیمی خود کردند و کتاب‌های چیلامبالام را پدید آوردند.

در چیلامبالام مانند کتاب مکاشفات مقدس مسیحیان به یک نبرد نهایی بین خوبی و بدی در پایان دنیا اشاره شده است.

کره زمین میلیاردها سال قدمت دارد و وجود بشر بر روی آن، پدیده‌ای نسبتاً تازه و ناپایداری به شمار می‌رود. در طول تاریخ، بزرگ‌ترین تهدیدی که نسبت به انسان‌ها وجود داشته، بلایای طبیعی بوده است. بر اساس اعتقادی که مایاها داشتند، دنیا تا کنون چهار بار به پایان رسیده است.

نکته جالب دیگری در مورد مایاها تعیین عمر زمین توسط مایاهاست. مایاها عمر زمین را 16.4 میلیارد سال تخمین زده‌اند. این مقدار نزدیک به عمری است که ما با علم خود تعیین کرده ایم. تخمین ما از عمر زمین 15 میلیارد سال است که ما دقیقا نمی توانیم مشخص کنیم حق با ماست یا مایاها.

نتیجه گیری

اینکه یک دوره گاهشماری دارد به پایان خودش می‌رسد، کاملاً درست است. اما لزوماً دلیلی بر پایان دنیا نیست. پایان یک دوره گاهشماری به معنای شروع یک دوره گاشماری جدید است. چیزی که در بررسی تاریخ مایاها اهمیت دارد دستیابی مایاها به حقایقی بسیار بزرگ و علمی است که منشا اصلی این اطلاعات هنوز هم مشخص نیست.

برای بروز ماندن ما را در فیس بوک و گوگل پلاس دنبال کنید.

بخش های مرتبط:
لینک کوتاه:
نام
ایمیل
متن
کپتچا
دریافت خبرنامه آیتیلاگز
پست های قسمت دار x

شما در حال مشاهده قسمت سوم از مجموعه قسمت های پست جذاب و دنباله دار بررسی علمی پیشگویی های قوم مایا هستید.

اگر مایل به اطلاع از زمان انتشار قسمت های بعدی این مطلب هستید نام و ایمیل خود را رد فرم زیر وارد کنید:

کپتچا
دریافت خبرنامه: