نوشته شده توسط:
  1. آیتیلاگز
  2. پرونده های دنباله دار
  3. بررسی علمی پیشگویی های قوم مایا (قسمت دوم)

بررسی علمی پیشگویی های قوم مایا (قسمت دوم)

دانش و فناوری | پرونده های دنباله دار
بررسی علمی پیشگویی های قوم مایا (قسمت دوم)

در قسمت اول از بررسی پیشگویی‌های قوم مایا به این نکته اشاره کردیم درست است که در 12 دسامبر 2012 دنیا نابود نشد ولی مایاها این روز را با یک همراستایی بسیار نادر پیش‌بینی کرده بودند. مایاها همراستایی را پیشبینی کردند که برای دست پیدا کردن به آن باید از تکنولوژی پیشرفته بهره مند بود.

یر از پیشبینی‌های قوم مایاها، پیشبینی‌های دیگری نیز در گذشته وجود داشته است که برخی از آن‌ها واقعا جالب اند.

اهرام جیزا یا گیزای مصر

مصری‌ها در اهرام بزرگ گیزا یا جیزا یک رشته حوادث با محوریت آب بین اواخر سال 2004 تا حدود سال 2006 پیش بینی کرده بودند. در این سال‌ها 250 هزار نفر در سونامی جنوب شرق آسیا و توفان کاترینا به کام مرگ رفتند.

پیشبینی توفان کاترینا

طوفان کاترینا

تسونامی

سونامی جنوب شرق آسیا

سرخ پوستان هوپی در جنوب غربی آمریکا معتقدند ما در دوره پنجم بشریت زندگی می‌کنیم و اینکه این دوران، دوران خالص‌سازی است و پایانش هم نزدیک است. هوپی‌ها اعتقاد دارند که اگر همه مردم زمین نتوانند با هم زندگی هماهنگ‌تری داشته باشند، فاجعه بزرگی اتفاق می‌افتد که نابودی همه را به دنبال دارد.

تقویم هندوها

در هندوستان دست نوشته نجومی بوداییان و هندوهای باستان یعنی سوریاسیدانتا پیش‌بینی می‌کند که بشر به زودی به پایان کالیوگا، دوره نهایی بشریت خواهد رسید. به عقیده هندوها در این دوره تاریخی هرج و مرج و ناسازگاری زیادی حاکم خواهد بود. ما در این دوره تاریخی زندگی می‌کنیم.

فیلیپ کوپنز:

در بسیاری از پیشگویی‌ها به شکل اعجاب آوری زمان ما پایان یک دوره از زندگی انسان‌ها دانسته شده است.

تفاوت پیشگویی‌های رستاخیز دوران باستان با پیشگویی مایاها در دقت تاریخ آن است. سایر پیشگویی‌ها عصرهای پایانی را مشخص می‌کنند اما مایاها دقیقا روز جمعه 21 دسامبر 2012 را به عنوان این روز مهم معین کرده‌اند. این تاریخ از آن نظر به عقیده دانشمندان و ستاره شناسان مهم است که در آن یک همراستایی بسیار نادر در اجرام کیهانی کهکشان راه شیری بدست می آید.

ادوین بارنهارت:

اگر بگوییم مایاها پیچیده‌ترین گاهشمار را در میان همه فرهنگ‌های دنیا به وجود آورده‌اند، درست گفته‌ایم. آنها یک گاهشمار خورشیدی داشتند که با توجه به آن هر سالشان 365/2422 روز داشته است؛ ساعت اتمی تعداد روزهای سال را 365/2420 روز نشان می‌دهد. دانشمندان مطمئن نیستند که کدام تاریخ دقیق‌تر است، تاریخ مایاها یا ساعت اتمی؟

ساعت اتمی

بسیار عجیب است ولی روش مایاها برای حساب زمان بسیار پیچیده است و حتی بر اساس استاندارهای امروزی فوق‌العاده است. برای داشتن چنین روشی در شمارش باید از کامپیوترهای پیشرفته استفاده کرد.

تقویم مایاها

مایایی‌ها یک گاشمار دیگر به نام شمارش بزرگ زمان دارند که معادل 394 سال یا 144 هزار روز است و به هر چرخه آن یک باکتون می گویند. یعنی هر دوره 5125 ساله شامل 13 باکتون می شود. به گفته پژوهشگران، روزهای این گاهشمار از تاریخ 11 آگوست سال 3114 قبل از میلاد تا 21 دسامبر 2012 امتداد داشت و در این روز به طور توجیه‌ناپذیری پایان می‌یافت.

اما چرا مایاها رویدادهای کیهانی را در چرخه‌های هزاران ساله دنبال می‌کردند؟ آیا این کار بنا به استدلال برخی پژوهشگران به این دلیل بوده که توانایی این کار را داشته‌اند یا آن‌گونه که نظریه‌پردازان فضانوردان باستانی معتقدند، آنها گاهشمار خود را به عنوان شیوه‌ای برای تعیین زمان بازگشت بازدیدکنندگان فراجهانی به وجود می‌آوردند؟ بازدیدکنندگانی که به باور آنها، خدایان بودند.

ادوین بارنهارت:

علم امروز هنوز نمی‌داند که بعضی از سیستم‌های گاهشماری مایایی بر چه اساسی هستند، ولی فقط می‌دانیم که به یک دلیل خاص وجود دارند. بنابراین واضح است که این سیستم‌ها توسط یک موجود هوشمند که می‌دانسته این دوره‌های تقریبی نشانگر چه چیزی هستند به آنها داده شده است. و چیزی که ما می‌بینیم این است که مایاها با ابزارها، فناوری و سیستم‌های گاهشماری‌ای کار می‌کردند که به طور خاصی مهندسی شده بودند. چون به آن‌ها گفته شده بود که وقتی اتفاق خاصی در آسمان بیفتد، خدایان برمی‌گردند.

برای بروز ماندن ما را در فیس بوک و گوگل پلاس دنبال کنید.

پست های قسمت دار x

شما در حال مشاهده قسمت دوم از مجموعه قسمت های پست جذاب و دنباله دار بررسی علمی پیشگویی های قوم مایا هستید.

اگر مایل به اطلاع از زمان انتشار قسمت های بعدی این مطلب هستید نام و ایمیل خود را رد فرم زیر وارد کنید:

کپتچا
دریافت خبرنامه: