نوشته شده توسط:
  1. آیتیلاگز
  2. پرونده های دنباله دار
  3. بررسی علمی پیشگویی های قوم مایا (قسمت اول)

بررسی علمی پیشگویی های قوم مایا (قسمت اول)

دانش و فناوری | پرونده های دنباله دار
بررسی علمی پیشگویی های قوم مایا (قسمت اول)

مکزیک، شبه جزیره‌ی یوکاتان بیش از 2000 سال جنگل‌های بارانی و دشت‌های حاصلخیز این منطقه، منزلگاه یکی از بزرگترین تمدن‌های باستانی جهان یعنی مایاها، به شمار می‌آمد. پژوهشگران برآورد می‌کنند که بین سال‌های 250 و 900 پس از میلاد، جمعیت مایاها بین 15 تا 20 میلیون نفر را شامل می‌شد و تا مناطق دوردست جنوبی در کاستاریکا و گواتمالا گسترش یافته بود.

زبان قوم مایاها

شواهد باستان‌شناسی نشان می‌دهند که مایاها یکی از نخستین مردمان باستان بوده‌اند که یک زبان نوشتاری به وجود آورده‌اند.

maya قومیت مایاها

از شیوه‌های ریاضیاتی مدرن استفاده کردند و رصدخانه‌های عظیم و چند طبقه برای مشاهده کیهان ساختند و همه اینها در زمانی انجام گرفت که اروپاییان با دورانی که عصر تاریکی نامیده می‌شود دست به گریبان بودند.

شان دیوید مورتون، متخصص ادیان:

مایاها یکی از تمدن‌های بسیار پیشرفته به شمار می‌روند با ستاره شناسی، طالع بینی، مثلثات و معماری فوق پیشرفته، در حالی که آن موقع اروپایی‌ها در گل غلت می‌زدند.

اما شاید شگفت‌آورترین دستاورد مایاها، سیستمی باشد که با ترسیم نقشه ستارگان و سیارات به شکل یک گاه‌شمار در آمده است.

خوشه پروین

مارک ون استون، نویسنده کتاب علم و پیشگویی مایاهای باستان:

آنها به ویژه زهره، گام‌های ماه، خورشیدگرفتگی و ماه گرفتگی‌ها را دنبال می‌کردند، اما حرکت تقدمی را هم که یک چرخه فوق‌العاده طولانی است، مورد توجه قرار می‌دادند. یعنی اینکه مثلاً فرض کنیم هر سال در 15 مارس، ستاره‌های خوشه پروین برای اولین بار در آسمان طلوع می‌کنند. اگر 72 سال صبر کنیم، روز طلوع ستاره‌های خوشه پروین، یک روز زودتر خواهد بود، و اگر 72 سال دیگر منتظر شویم، طلوعشان باز یک روز دیگر جلوتر می‌افتد. و اگر 26 هزار سال منتظر باشیم، خوشه پروین، دوباره همان روز 15 مارس طلوع خواهد کرد.

طبق نظر پژوهشگران، مایاها اعتقاد داشتند که زمان مانند ستارگان با الگوهایی تکراری که چرخه‌های تقریبی نامیده می‌شوند در حرکت است و اینکه می‌توان از این چرخه‌ها، برای پیش‌بینی رویدادهای آینده استفاده نمود. یکی از این چرخه‌های تقویمی، به نام شمارش بزرگ مایایی، 5125 سال به طول می‌انجامد و در 21 دسامبر 2012 پایان یافت. یعنی شروع این تقویم حتی قبل از شروع تمدن مایا و در 13 آگوست 3114 قبل از میلاد است.

مایاها نه تنها از مکان مرکز کهکشان اطلاع داشتند، بلکه این را هم می‌دانستند که در این مکان سیاهچاله‌ای وجود دارد که یک سال نوری قطر دارد و اسمش را شکاف بزرگ گذاشته بودند.

مایاها از مرکز کشهکشان اطلاع داشته اند.

مایاها معتقد بودن که این سیاهچاله مجرای تولد جهان هستی است و در 21 دسامبر سال 2012، زمین، خورشید و این سیاهچاله کاملاً با هم همراستا می‌شوند، که یک دوره تقویمی مایایی پایان می پذیرد و این تنها در هر 26 هزار سال اتفاق می‌افتد.

خاصیت مغناطیسی زمین

از نظر برخی محققان این همراستایی کهکشانی می‌تواند با تغییر یافتن مغناطیس زمین، چگونگی چرخش آن به دور محورش را دچار تغییر کرده و یا حتی وارونه کند. امکان دارد این تغییر مغاطیس زمین از سال 2012 تا کنون در انجام گرفتن است.

مایکل دنین، فیزیکدان دانشگاه کالیفرنیا:

هر نشانه‌ای در مورد تغییر سریع میدان مغناطیسی زمین می‌تواند منجر به تغییر در چرخش زمین شود، و وقتی چرخش زمین تغییر می‌کند، آن‌وقت اثرات عظیمی را در پی خواهد داشت. مثل این است که چندین زمین لرزه خیلی بزرگ، همزمان با هم اتفاق بیفتند؛ زلزله‌هایی به بزرگی 12 یا 20 ریشتر. البته تمام این ها فقط یک احتمال است.

حال سوالی که مطرح می شود این است که مایایی‌ها چگونه بدون چشم مسلح ستارگان را با این دقت مشاهده می‌کردند؟

مایاها معتقد بودند که این دانش از خدایانشان به ایشان رسیده است و آن موقع خدایانشان در ستاره‌ها زندگی می‌کردند. حالا سوال این است که آیا ممکن است این خدایان فرازمینی‌ها بوده باشند؟

در میان ویرانه‌های شهر باستانی مایاها لوحی متشکل از تکه‌های شکسته خطوط تصویری هیروگلیف یافت شده است که نام آن را لوح تاریخی شماره 6 و یا لو‌ح تورتوگرو گذاشته‌اند. در این لوح اشاره روشنی به سال 2012 و اتفاقی که در آن می‌افتد دیده می‌شود. دانشمندن می‌گویند مایاها معتقد بودند در این روز یعنی 12 دسامبر 2012، 9 خدا به زمین بر می‌گردند. البته این لوح تا حدودی ساییده و تخریب شده بود و بعضی‌ها به صحت متن موجود در آن شک داشتند.

خدایان قوم مایا

اهمیت 12 دسامبر 2012 زمانی بیشتر شد که در 24 نوامبر 2011، موسسه ملی باستان‌شناسی و تاریخ مکزیک، از وجود یک شی دست ساز دومی پرده برداشت. یک آجر خشتی که در شهر باستانی مایاها یعنی کومال کالکو کشف گردید که حکاکی روی آن، به اعتقاد بسیاری، به تاریخ دقیق 21 دسامبر 2012 اشاره دارد. در این آجر خشتی تاریخ 21 دسامبر 2012 و بازگشت 9 خدا بوضوح بیان شده بود.

البته رستاخیز مورد اشاره در 21 دسامبر 2012 می‌تواند ترکیبی از تغییرات قطبی، فوران آتشفشان‌ها، زمین لرزه‌ها و امواج بسیار بزرگ و سهمگین در سراسر کره زمین باشد. یعنی یک رویداد فاجعه‌بار برای سیاره‌ی ما.

ادوین بارنهارت:

اینکه چرا مایایی‌ها روز اول تقویم خود را 13 آگوست 3114 قبل از میلاد انتخاب کردند، هنوز به صورت یک راز باقی مانده است. واضح است که این تاریخ مربوط به قبل از خودشان است، چون آن موقع هیچ مایایی وجود نداشت، اما چرا آن‌ها اینگونه برنامه‌ریزی کردند که 3000 سال به گذشته برگردند؟ طبق آنچه که ما در مورد مایاها فهمیدیم، باید پای رویدادهای ستاره‌شناسی در میان باشد.

به نظر می‌رسد 3114 سال قبل از میلاد مسیح اتفاق سهمگین و بزرگی مانند سقوط چند شهاب سنگ در اطراف اتریش منجر به تاریکی آسمان و تغییرات بسیار بزرگی شده بود، در واقع گاهشمار قوم مایا در چنین روزی شروع شده است.

دیوید چیلدرس:

بنا بر عقیده مایاها، ما به پایان دوره پنجم رسیدیم. قبل از ما چهار فاجعه عظیم رخ داده که هر کدامشان به نابودی زمین منجر شده و حالا به پایان دوره پنجم رسیدیم، از نظر مایاها قرار بوده که در دسامبر سال 2012 به آخر برسد. بر اساس پیش‌بینی‌های مایاها، این دوره هم باید با یک فاجعه خیلی بزرگ تمام می‌شده است.

دید مردم زمان ما به زمان کاملاً خطی است، و به نظر ما زمان روز به روز افزایش می‌یابد و این افزایش تا بی نهایت تکرار خواهد شد. اما از نظر مایاها زندگی به صورت کاملاً چرخه‌ای بوده است.

مصری‌ها، سرخ پوستان، هندوها و بسیاری اقوام دیگر از گذشته‌های دوردست حوادثی را برای آینده پیش‌بینی کرده‌اند.

در این‌جا به پایان قسمت اول از بررسی قوم مایا رسیدیم. در آینده منتظر قسمت‌های بعدی این مطلب باشید.

برای بروز ماندن ما را در فیس بوک و گوگل پلاس دنبال کنید.

پست های قسمت دار x

شما در حال مشاهده قسمت اول از مجموعه قسمت های پست جذاب و دنباله دار بررسی علمی پیشگویی های قوم مایا هستید.

اگر مایل به اطلاع از زمان انتشار قسمت های بعدی این مطلب هستید نام و ایمیل خود را رد فرم زیر وارد کنید:

کپتچا
دریافت خبرنامه: