نوشته شده توسط:
  1. آیتیلاگز
  2. نرم افزار
  3. اسپارتان چیست؟ / آشنایی با مرورگر جدید مایکروسافت

اسپارتان چیست؟ / آشنایی با مرورگر جدید مایکروسافت

بررسی تخصصی | نرم افزار
اسپارتان چیست؟ / آشنایی با مرورگر جدید مایکروسافت

اسپارتان مرورگر جدید مایکروسافت است که قرار است جایگزین اینترنت اکسپلورر شود. internet explorer مرورگری که سال‌های متمادی به معضلی برای طراحان و کاربران تبدیل شده بود. برنامه‌ای از سری برنامه‌های پیش فرض ویندوز که افراد انگشت شماری از آن استفاده می‌کردند.

مایکروسافت همیشه با بروز رسانی‌های جدید سعی در کاهش مشکلات و بر طرف سازی مسائل امنیتی این مرورگر داشت ولی هیچ وقت نتوانست نظر کاربران را جلب کند. حال آنکه کاربران وقتی ویندوز جدیدی نصب می‌کردند اولین برنامه‌هایی که به ویندوز اضافه می‌شد مرورگر‌های اپرا، فایرفاکس و کروم بودند. در صورتی که اگر مایکروسافت مرورگر قابل قبولی را به کاربران ارائه می‌داد اکثر افراد بدنبال جایگزین کردن مرورگر پیش فرض مایکروسافت نبودند.

حال به نظر می‌رسد پس از گذشت چندین سال مایکروسافت تصمیم گرفته است به جای دفاع از internet explorer این مرورگر نا کارآمد قبلی را با مرورگر جدیدی جایگزین کند. مایکروسافت نام این مرورگر جدید را اسپارتان گذاشته است.

مایکروسافت در ماه ژانویه سال جاری از پروژه اسپارتان به عنوان جایگزین مناسبی برای internet explorer رونمایی کرد. اگر نام اسپارتان شما را به یاد اسطوره های یونانی می‌اندازد اشتباه نمی‌کنید، اسپارتان نام ارتش برده‌های یونان باستان است. شاید انتخاب نام اسپارتان برای این پروژه به دلیل نمایش قدرت آن باشد. مرورگر اسپارتان مانند مرورگر های پیشرفته امروزی از قابلیت افزونه‌ها پشتیبانی می‌کند، قابلیتی که برای برخی از کاربران، مخصوصا طراحان و وبگردان حرفه ای به یک ویژگی بسیار حیاتی تبدیل شده است. حال آن که چقدر در استفاده از آن و همچنین جذب توسعه دهندگان برای توسعه افزونه برای این مرورگر موفق باشد نیاز به صبر داد. حد اقل یک سال زمان نیاز است تا بازخورد کاربران و توسعه دهندگان به گوش همه برسد. قطعا در این مدت نیز مایکروسافت باید تغییرات و بهبود‌های لازم را در این مرورگر اعمال کند.

به نظر مایکروسافت قصد دارد حلقه شخصی سازی ابزار‌ها را در بین کاربران تنگ‌تر کند. تصور کنید شبکه‌ای شامل سرورهای ویندوزی کلاینت‌های ویندوزی به همراه شیرپوینت، exchange server، موبایل‌های ویندوز فون و در نهایت مرورگر اسپارتان. واقعا جذاب به نظر می آید، ترغیب کاربران به نرم افزار‌های تماما مایکروسافتی. شاید کمبود یک مرورگر خوب مایکروسافتی در شبکه های اداری و کاری احساس می شد، که با وجود اسپارتان این حلقه کامل می‌شود.

البته مرورگر اسپارتان ویژگی‌های منحصر به فرد و جالب زیادی دارد که برخی از آن‌ها رو برای شما بیان می‌کنیم. اولین چیزی که در این مرورگر نظر افراد رو جذب می‌کنه ظاهر ساده این مرورگر.

اسپارتان چیست، آشنایی با مرورگر مایکروسافت

که البته در دنیای امروز معمولا سادگی نشان دهنده قدرت و کارآمدی یک محصول است.

به طبع در اسپارتان هم مانند مابقی مرورگرها می‌توانید کلید‌هایی برای کارهایی از قبیل مدیریت دانلود، مدیریت بوکمارک‌ها و reading list و همچنین تنظیمات و تاریخچه بیابید.

چیزی که در ویندوز 10 و محصولات مرتبط با اون پر رنگ شده، پشتیبانی از لمس است. در مرورگر اسپارتان می توانید صفحه رو برای کار با انگشت یا قلم بزرگ کرده و بر روی صفحه یاد داشت بگذارید.

قابلیت های لمسی در مرورگر اسپارتان

می‌توان بر روی صفحه یادداشت کرد و آن را در Onenote استفاده کرد و یا حتی شاید در oneDrive آپلود کرد.

همانطور که می‌دانید در ویندوز 10 کورتانا به صورت پیش فرض فعال است و امکان استفاده از اسپارتان به همراه کورتانا نیز موجود است. به طوری که می‌توانید فرامین صوتی خود را به واسطه کورتانا در اسپارتان اجرا کنید.

استفاده از کورتانا و اسپارتان با هم

البته باید توجه داشته باشید که کورتانا فقط یک دستیار صوتی نیست، و کلا یک دستیار هوشمند است، به نحوی که اگر روی یک کلمه کلیک کنید کورتانا در مورد آن کلمه اطلاعات مفید را به شما نمایش می‌دهد. یا مثلا اگر در نوار آدرس کلمه ای مثل weather رو تایپ کنید، آب و هوای منطقه زمانی شما نمایش داده می‌شود.

قابل ذکر است که اسپارتان موتور رندرینگ جدیدی برای صفحات دارد تا مشکلات internet explore تکرار نگردد. در این مرورگر از موتور Edge استفاده شده است.

باید منتظر بمانیم تا مرورگر اسپارتان در آینده با برورز رسانی های تازه قدرت خود را بیشتر به کاربران نشان دهد.

تهیه شده در آیتیلاگز.

برای بروز ماندن ما را در فیس بوک و گوگل پلاس دنبال کنید.