نوشته شده توسط:
 1. آیتیلاگز
 2. نرم افزار
 3. آشنایی با Microsoft Edge

آشنایی با Microsoft Edge

بررسی تخصصی | نرم افزار
آشنایی با Microsoft Edge

خیلی از کاربران آماتور، اینترنت را با نام اینترنت اکسپلورر می شناسند. اما internet explorer همیشه کابوسی برای طراحان وب بوده است. در آخرین نسخه ویندوز یعنی ویندوز 10، مایکروسافت از مرورگر دیگری با نام Microsoft Edge رونمایی کرد. در ابتدا این مرورگر اسپارتان "spartan" نام داشت که در پی آمدن ویندوز 10 نام این مرورگر به Microsoft Edge تغییر یافت.

این مرورگر از لوگوی جدیدی بهره می‌برد که کاملاً مشابه لوگوی e مرورگر Internet Explorer می‌باشد. نکته جالب این است که میلیون‌ها نفر از کاربران ویندوز لوگوی e را معادل با "چگونه به اینترنت وصل شوم" می‌دانند.

همانند مرورگر Chrome در این مرورگر از افزونه‌ها پشتیبانی نمی‌گردد که توسعه دهندگان وب را مجبور به استفاده از سایر مرورگرها در این زمینه می‌نماید. علاوه بر این در این مرورگر امکان سینک شدن با دستگاه موبایلتان نیز وجود ندارد که این دو مورد از ضعف‌های مرورگر جدید مایکروسافت محسوب می‌گردد.

کلیپ معرفی مایکروسافت Edge:

مرورگر Edge در ویندوز 10 به عنوان مرورگر پیش فرض می‌باشد ولی شما می‌توانید آنرا تغییر دهید. شما براحتی می‌توانید صفحات ذخیره شده و مورد علاقه خود را از یک مرورگر دیگر به این مرورگر انتقال دهید، ولی متاسفانه راهی برای مرتب سازی صحیح این صفحات فعلاً وجود ندارد.

مرورگر مایکروسافت ادج

مرورگر Edge دارای کارایی بسیار خوبی است. صفحات به سرعت لود می‌شوند و نسبت به مرورگر قبلی ویندوز پیشرفت قابل قبولی مشاهده می‌شود.

با استفاده از Sunspide 1.0.2 کارایی جاوا اسکریپت این مرورگر تست شد و Microsoft Edge امتیاز 118 میلی ثانیه را کسب کرد در حالیکه مرورگر Internet Explorer 11 در این تست امتیاز 137 میلی ثانیه را بدست آورده بود. مرورگر Firefox 37 در این تست امتیاز 260 میلی ثانیه و مرورگر Chrome 43 امتیاز 303 میلی ثانیه را بدست آوردند که این نتایج واقعاً قابل توجه است.

مرور نمودن صفحات هنوز جای کار دارد. برخی از سایت‌های بزرگ به درستی لود نمی‌شوند. برخی از این سایت‌ها نیز جزو سایت‌هایی با کدنویسی بد می‌باشند که عدم لود شدن صحیح این سایتها توسط مرورگر Edge نشان دهنده وجود مشکلاتی در این مرورگر می‌باشد.

به عنوان مثال هنگامیکه سعی کردیم سایت Sky Go را با مرورگر Edge باز کنیم، این سایت پیشنهاد داد از Internet Explorer استفاده کنیم.

در آخرین نسخه این مرورگر بالاخره شما می‌توانید تب‌ها را حذف کنید و در حالت خصوصی صفحات را مرور کنید. یک حالت یادداشت برداری نیز در این مرورگر وجود دارد که شما می‌توانید از صفحات یادداشت برداری کنید و آنرا ذخیره نمایید، و به علاوه می‌توانید در حالت خواندن محتواهای ذخیره شده را مطالعه نمایید.

مرورگر مایکروسافت

در شکل زیر قابلیت یادداشت برداری را در مرورگر مایکروسافت ادج مشاهده می کنید:

مایکروسافت ادج نوت

همچنین یک تم تاریک جدید نیز در کنار تم روشن استاندارد این مرورگر وجود دارد:

تغییر theme مرورگر مایکروسافت

صفحات مورد علاقه، لیست خواندنی‌ها، دانلودها و تاریخچه صفحات مرور شده از یک پنل واحد برخوردارند.

مایکروسافت ادج و بوکمارک ها

همانند مرورگر Internet Explorer در این پنل می‌توانید بین حالت‌های نمایشی مختلف جابجا شوید.

دکمه‌های حرکت رو به جلو، رو به عقب و ریفرش در نوار عنوان باقی مانده‌اند در حالیکه امکانی هم برای افزودن صفحه جاری به لیست خواندنی‌ها یا صفحات مورد علاقه‌تان وجود دارد.

مشکل عمده‌ای که این مرورگر داراست نداشتن قابلیت درگ کردن فایلها به مرورگر به جهت الصاق آنها به یک ایمیل و یا آپلود فایل می‌باشد. این یک کمبود بزرگ در این مرورگر محسوب می‌گردد.

این امکان در مرورگر Edge وجود دارد که سایر تنظیمات را تغییر دهید، مانند جابجایی نوار صفحات مورد علاقه، تنظیم صفحه خانه و تنظیم حالت نمایش خواندن صفحات. علاوه بر این موارد مرورگر می‌تواند مقادیر ورودی در فرم‌ها و رمز عبورتان را نیز ذخیره سازی نماید.

microsoft-edge

با استفاده از قابلیت صحبت کردن با دستیار ویندوز"کورتانا" شما می‌توانید هر چیزی را انتخاب کنید و از کورتانا در مورد آنچه که با استفاده از کلیک راست های لایت کرده‌اید بپرسید. این کار باعث می‌شود تا یک نوار کناری به عنوان نتایج جستجو پدیدار گردد.

از دیگر امکانات موجود در مرورگر Edge می‌توان به موتور جستجوی Bing اشاره کرد که به صورت پیش فرض تمامی جستجوها با استفاده از آن انجام می‌گیرد. برای تغییر آن به عنوان موتور جستجوی پیش فرض (به عنوان مثال به گوگل) باید از قسمت Settings و پس از آن Advanced Settings و در نهایت به Search in the address bar بروید. در این جا با Add New جستجوگر مورد نظر خود را به عنوان جستجوگر پیش فرض انتخاب می کنید.

microsoft edge مایکروسافت جدید

یکی از مواردی که این مرورگر نسبت به برادر بزرگتر خود Internet Explorer پیشرفت قابل توجهی داشته است موضوع تغییرات ظاهری است. ظاهر این مرورگر بسیار زیباتر از آنچه که در گذشته می دیدیم است. با استفاده از تم‌هایی که در این مرورگر به کار رفته و همچنین جایگزینی پنل Settings به جای Internet Options که به مدت دو دهه بر روی ویندوز وجود داشت به نظر می‌آید که ظاهر این مرورگر کاربر پسندتر شده است.

تم مرورگر مایکروسافت ادج

مرورگر Microsoft Edge از نرم افزار PDF Reader مخصوص به خود بهره می‌برد که برای مطالعه فایل‌های PDF در محیط وب مناسب می‌باشد.

بخش Developer Tools این مرورگر نسبت به قبل تغییر محسوسی نکرده است و فقط تغییرات کمی در خصوص ویرایش فایل‌های جاوا اسکریپت مشاهده میشود.

مایکروسافت developer

این مرورگر از HTML5 نیز پشتیبانی می‌کند که با استفاده از آزمونی این مرورگر را با سایر مرورگرها در این زمینه مقایسه نمودیم که نتیجه حاصله به شرح زیر بود:

browser-comparison مقایسه بین مرورگرها

متاسفانه مرورگر Edge برخی از تکنولوژی‌های جدید را مانند موارد زیر پشتیبانی نمی‌کند:

 • Server-sent events
 • Canvas drawing primitives
 • Service workers
 • Web component
 • Web notifications
 • The Picture element
 • WebRTC
 • برخی از codec های صوتی و تصویری

خوب، در مورد مرورگر Edge چه فکر می‌کنید؟ امکانات زیادی دارد. سرعت مرور صفحات آن فوق العاده است اما فاقد برخی امکانات قدرتمندی مانند افزونه‌ها می‌باشد. در انتها این مرورگر جای کار بیشتری دارد تا بتواند مردم را قانع کند تا دست از مرورگرهایی همچون Firefox و Chrome بکشند و به آن روی بیاورند.

در آخر توجه شما را به کلیپ جالب دیگری از آشنایی با مرورگر microsoft Edge جلب می کنیم:

برای بروز ماندن ما را در فیس بوک و گوگل پلاس دنبال کنید.