نوشته شده توسط:
 1. آیتیلاگز
 2. نرم افزار
 3. هاست لینوکس

هاست لینوکس

بررسی تخصصی | نرم افزار
هاست لینوکس

طراحان وب برای هاستینگ خود دو انتخاب پیش رو دارند، ویندوز یا لینوکس. چالشی که همیشه سر راه اکثر کسانی که قصد داشتن سایت دارند بوده است. ولی به راستی کدام بهتر است، هاست لینوکس یا ویندوز.

شاید دنبال بهتر بودن کار مناسبی نباشد، چون هر کدام ویژگی های خاص به خود را دارند. گاهی نیز مقایسه این دو بی فایده است؛ مثلا در مواردی برنامه تحت وب ما به زبان asp نوشته شده اند یا قصد داریم از دیتابیس sql server مایکروسافت استفاده کنیم، در این موارد مجبوریم از هاست های ویندوز استفاده کنیم و انتخاب دیگری نداریم.

بحثی که این مقاله به آن می پردازد ویژگی های مثبت و امتیازاتی است که شما را به استفاده از هاست های لینوکسی ترغیب کند.

در پستی با آدرس با سیستم عامل لینوکس به صورت کامل آشنا شدیم. در اینجا قصد داریم به صورت ویژه بر روی هاست های لینوکس تمرکز کنیم.

هاست های لینوکس به انتخاب بسیاری از طراحان وب انتخاب قدرتمندی هستند. دلایل آن را به صورت لیست وار می توان مطالب زیر دانست:

 • هاست های لینوکسی پایداری بالایی دارند
 • هاست های لینوکسی امنیت قابل قبولی دارند
 • هاست لینوکس قیمت تمام شده پایین تری دارد
 • هاست لینوکس از طیف زیادی از زبان های برنامه نویسی پشتیبانی می کنند
 • هاست لینوکس از دیتابیس های متنوعی پشتیبانی می کنند
 • موارد کمی پیش می آید که مدیر سرور مجبور به از دسترس خارج کردن سرور لینوکسی شود
 • سرور های لینوکسی به صورت مرتب و سریع آبدیت می شوند
 • و...

امنیت هاست لینوکس

security in linux امنیت در لینوکس

امنیت در لینوکس بسیار بالاست، البته به شرطی که مدیر سرور هوشیار و کاربلدی داشته باشد. به همین دلیل اگر قصد استفاده از هاست های لینوکسی دارید حتما سراغ شرکت های معتبر و با تجربه بروید. در ایران شرکت های معتبری هستند که خدمات بسیار خوبی در زمینه هاست های لینوکس ارائه می دهند. اساسا کاربلد بودن در لینوکس اصل بسیار مهمی است؛ کانفیگ و بالا بردن امنیت در لینوکس کار هر کسی نیست.

برای امن بودن لینوکس باید از فایروال های نرم افزاری با کانفیگ مناسب استفاده کرد، که این کار نیاز به تجربه و دانش فنی بالا دارد. بسیاری از شرکت های کوچک با مشاهده فیلم های آموزش کانفیگ سرور لینوکس از Youtube اقدام به نصب، کانفیگ سرور و ارایه خدمات هاست لینوکس می کنند. در صورتی که شرکت های بزرگ از چند متخصص در زمینه لینوکس برای کانفیگ و مانیتور سرور های لینوکسی خود بهره می برند.

ویژگی های شخصی سازی فایروال های لینوکس بسیار خارق العاده اند. می توان هر چیزی را در این فایروال ها شخصی کرد، میزان دسترسی، حداکثر IP از یک موقعیت مکانی خاص، حداکثر IP در یک زمان، قطع دسترسی با وجود رشته های خاص و ... تمام این ویژگی ها قدرتی به فایروال های لینوکس بخشیده است که خیال هر کاربری را راحت می کند.

شرکت های خارجی معروفی هم هستند که خدمات مناسبی ارایه می دهند. البته در استفاده از خدمات شرکت های خارجی مواظب مسائل مربوط به تحریم باشید.

پایداری لینوکس و آپتایم بالا

stability پایداری بالای لینوکس

اساسا سرورهای لینوکس پایداری بالایی دارند. سرورهای لینوکس فقط برای تغییر سخت افزار نیاز به خاموش شدن دارند؛ در غیر این صورت عموما نیازی به خاموش شدن ندارند. آپدیت در لینوکس نیاز به خاموش شدن سیستم ندارد. در صورتی که در ویندوز برای تغییر سیستم عامل و ارتقا مجبورید چند ساعتی سیستم خود را از دسترس خارج کنید.

سرور های لینوکسی همیشه آپتایم بالا دارند، فشار بالایی تحمل می کنند، در مقابل حملات DOS و DDOS قوی عمل می کنند. شرکت های بسیار بزرگ در اکثر موارد سرور های لینوکسی را انتخاب می کنند. Wikipedia، google، سایت های خبری بزرگ از قبیل BBC، TIME و بسیاری از سایت ها و شرکت های بزرگ همه و همه از سرور های لینوکسی بهره می برند.

زبان های برنامه نویسی در هاست لینوکس

programming برنامه نویسی

زبان های برنامه نویسی قدرتمند و زیادی هستند که در لینوکس واقعا عالی عمل می کنند. Php، perl، java، paython، ruby و cgi. به نظر خیلی از حرفه ای ها اگر برنامه ای به زبان php نوشته اید انتخاب اولتان لینوکس باشد. البته ویندوز هم به خوبی برنامه های php را اجرا می کند ولی لینوکس چیز دیگری است. اگر سایتی به زمان paython و ruby دارید هم همینطور. همیشه لینوکس انتخاب اول حرفه ای هایی بوده است که قصد استفاده از محصولاتی غیر از محصولات مایکروسافت را دارند.

دیتابیس ها در هاست لینوکس

database دیتابیس

دیتابیس ها همیشه ستون فقرات سیستم های تحت وب بوده اند. بسیاری از نفوذ های امنیتی که به سایت های تحت وب انجام می شود بدلیل ضعف و یا اشکالات موجود در دیتابیس است. برای برخی از سایت ها آن قدر داده های زیادی در دیتابیس رد و بدل می شود که واقعا لینوکس تنها انتخاب است. به شخصه یک بار برنامه ای نوشته ام که در 2 دقیقه ده ها هزار اطلاعات را در دیتابیس mongodb جستجو، حذف و پردازش می کرد، آن هم با یک سرور مجازی لینوکسی بسیار ارزان، نتیجه واقعا عالی بود. دیتابیس هایی که معمولا در سرور های لینوکسی مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از mysql، mongodb. برای مدیریت mysql در لینوکس از برنامه phpmyadmin استفاده می شود که کار کردن با دیتابیس را ساده تر می کند.

قیمت تمام شده در هاست لینوکس

best price بهترین قیمت

در لینوکس محصولات زیر مجانی هستند:

 • سیستم عامل
 • دیتابیس
 • نصب زبان های برنامه نویسی مانند php، perl، جاوا، python، ruby
 • برنامه های مدیریت دیتابیس مانند phpmyadmin
 • فایروال های قدرتمند مانند csf
 • وب سرور های قدرتمندی مانند apache، nginx، lightspeed؛ (مثلا ویکیپدیا از nginx بهره می برد)
 • کش سرور هایی مانند varnish، Oracle Web Cache، Google PageSpeed
 • محصولات امنیتی ضد حملات DOS و DDOS
 • نرم افزار های مدیریت ایمیل ها
 • نرم افزار های مدیریت ftp
 • محصولات مدیریت سرور مانند webmin

با وجود مجانی بودن محصولات فوق الذکر قیمت تمام شده سرور و هاست های تحت لینوکس بسیار پایین تر از سرور های ویندوز خواهد بود. در سرور های ویندوز مبلغی را برای سیستم عامل و مبلغی دیگر را برای تغییر سیستم عامل به ورژن بالاتر باید بپردازید. برای هر ویژگی باید محصولی را بخرید، و همه این ها قیمت تمام شده هاست را افزایش می دهند.

کلود لینوکس چیست؟

cloud linux کلود لینوکس

در لینوکس محصولی (البته با هزینه) وجود دارد که نام آن را کلود لینوکس گذاشته اند. Cloud linux اتفاق بسیار جالبی در دنیای لینوکس است که قابلیت های هیجان انگیزی را به لینوکس می افزاید.

در هاست های اشتراکی (هاست هایی که همه ما از شرکت ها دریافت می کنیم) مشکلاتی به صورت مشترک وجود دارد که کلود لینوکس راه حلی برای این چالش هاست. مثلا گاهی دیده می شود که در یک هاست اشتراکی (لینوکس یا ویندوز) شاهد هک شدن تعداد زیادی از سایت ها به دلیل وجود یک مشکل امنیتی در یکی از سایت های سرور هستیم. البته اگر تنظیمات امنیتی را سخت گیرانه انجام دهیم احتمال این مشکل بسیار پایین است ولی باز هر روز خبر هک شدن دسته جمعی سایت های یک سرور را می شنویم. کلود لینوکس امکانی را فراهم می کند که به هر کاربر یک محیط کاملا ایزوله از ویژگی های امنیتی و منابع سیستم اعم از رم، پردازنده، حافظه و بازدید در لحظه را بدهد.

مثلا اگر یکی از هاست های موجود در سرور از منابع سیستم خود به میزان بالایی استفاده کند با وجود کلود لینوکس نمی تواند بر دیگر کاربران تاثیر منفی بگذارد. اگر یکی از کاربران دچار یک حمله اینترنتی شد تاثیری بر سایر کاربران نمی گذارد.

کلود لینوکس اتفاق تازه ای است که به سرعت در بین شرکت های هاستینگ در حال رواج است. در انتخاب شرکت مناسب هاستینگ به وجود این قابلیت بسیار توجه کنید.

پشتیبانی قوی

support پشتیبانی

همانطور که در بخش امنیت هاست لینوکس بیان کردیم، دانش تخصصی شرکت ارایه دهنده هاست بسیار مهم است. علاوه بر این شرکت ارایه دهنده هاست غیر از این که باید دانش بالایی در نصب، کانفیگ و آماده سازی سرور خود داشته باشد لزوما ارائه دهنده پشتیبانی قوی و لحظه ای باشد. فرض کنید در ساعتی غیر اداری به مشکل بر خوردید، چگونه می توانید مشکل هاست خود را بر طرف کنید؟ اگر پشتیبانی آنلاین و حرفه ای نداشته باشید باید تا روز بعد و شروع ساعت اداری صبر کنید.

برخی از شرکت های کوچک از پشتیبانی ضعیفی برخوردار هستند، وقتی به این شرکت ها یک تیکت می زنید یک پاسخ پیش فرض که به خیلی ها داده می شود برای شما ارسال می گردد. طی تماس هایی که بر قرار می کنید حس می کنید شخص پشتیبانی دهنده اطلاعاتی حتی پایین تر از اطلاعات شما دارد. اساسا همین دانش پایین بخش پشتیبانی به خودی خود گاهی باعث کاهش امنیت و افزایش خطر پذیری سرور شود.

بک آپ منظم و مطمین

backup بک آب

چالش های موجود در دنیای وب پایان نا پذیرند. جدا از این که مشکلات بوجود آمده برای سایت شما از خود شما و یا از شرکت ارائه دهده هاستینگ باشد داشتن بک آپ منظم واقعا حیاتی است. فرض کنید شرکت ارائه دهنده خدمات به شما از بهترین تنظیمات امنیتی و بهترین پشتیبانی استفاده کند، حال تصور کنید هارد سرور دچار مشکل شد. در این جا تنها چیزی که سایت شما را نجات می دهد داشتن پشتیبانی منظم است. پشتیبانی مناسب باید روزانه، هفتگی و ماهانه باشد.

البته هیچ گاه کاربران نباید به بک آپ های شرکت ارائه دهنده خدمات اعتماد کنند. همیشه سعی کنید به صورت دوره ای خودتان از هاست خود بک آپ تهیه کنید. این بک آپ می تواند شبانه فقط از دیتابیس تهیه شود.

هیچ گاه در مساله بک آپ گرفتن کوتاهی نکنید، سایت های بزرگی هستند که بدلیل نداشتن بک آپ منظم دچار فاجعه های جبران ناپذیر شده اند.

خاتمه مبحث linux hosting

در پایان این مقاله باید گفت برای انتخاب یک هاست لینوکسی مناسب همیشه دنبال شرکت های حرفه ای و قدرتمند، آن هم با پشتیبانی 24 ساعته باشید. سعی کنید هاستی انتخاب کنید که از cloud linux بهره ببرد. سعی کنید هاستی انتخاب کنید که به صورت دوره ای سرویس های خود را مورد بازبینی و اسکن های مختلف قرار دهد.

با کمی مشورت و گشتن در اینترنت می توانید شرکت هاستینگ مناسب خود را بیابید.

از اینکه با آیتیلاگز همراه بودید متشکریم.

برای بروز ماندن ما را در فیس بوک و گوگل پلاس دنبال کنید.