نوشته شده توسط:
  1. آیتیلاگز
  2. آموزش
  3. آموزش ویندوز 10 و ترفندهای آن

آموزش ویندوز 10 و ترفندهای آن

دانش و فناوری | آموزش
آموزش ویندوز 10 و ترفندهای آن

بالاخره انتظارها به سر رسید و مایکروسافت بعد از ارائه چند نسخه آزمایشی، نسخه اصلی ویندوز 10 را در تاریخ چهارشنبه 7 مرداد 1394 رونمایی کرد.

ویندوز 10 در 4 نسخه معرفی شده است. نسخه Home یا نسخه خانگی، نسخه Pro که امکانات بیشتری نسبت به نسخه خانگی دارد، نسخه Enterprise یا شرکتی و نسخه Education یا آموزشی.

علت نامگذاری ویندوز جدید به نام ویندوز 10 و رد شدن از ویندوز 9، تشابه اسمی است که میان نام ویندوز 9 و ویندوز 95 و 98 است. به همین علت مسئولان مایکروسافت تصمیم گرفتند نام ویندوز جدید را ویندوز 10 بگذارند.

کلیپ تبلیغاتی ویندوز 10:

اگر با نسخه‌های قبلی ویندوز کار کرده باشید، حتماً متوجه تفاوت‌های این نسخه از ویندوز با نسخه‌های قبل‌تر شده‌اید. محیط ویندوز 10 بر خلاف دو ویندوز قبلی یعنی ویندوز 8 و 8.1، صفحه پر از کاشی ندارد و مانند نسخه‌های قبل‌تر ویندوز منوی استارت در آن گنجانده شده است. البته کار در اینجا تمام نمی‌شود و در خود منوی استارت ویندوز 10 کاشی‌های محیط مترو که محیط آشنای دو نسخه قبلی ویندوز بود، نیز آورده شده است.

در شکل زیر نمایی از محیط ویندوز 10 و منوی باز شده استارت را می‌بینید.

منو استارت در ویندوز 10 start menu in windows 10

همانطور که در تصویر بالا می‌بینید، منوی استارت از دو بخش تشکیل شده است. در واقع منوی استارت در ویندوز 10، از ترکیب صفحه استارت اسکرین ویندوز 8 و منوی استارت در ویندوز 7 تشکیل شده است. بد نیست در ابتدا با منوی استارت ویندوز 10 بیشتر آشنا بشویم.

منوی استارت ویندوز 10

اولین گزینه از پایین، گزینه all apps است که با کلیک روی آن لیست برنامه‌ها به ترتیب حروف الفبا ظاهر می‌شود و به راحتی می‌توان برنامه مورد نظر را انتخاب کرد.

گزینه بعدی power است که با کلیک روی آن، گزینه‌های دیگری همچون restart و shutdown ظاهر می‌شوند. در واقع با همین گزینه می‌توانید کامپیوتر را خاموش کنید.

گزینه بعدی settings نام دارد که کلیک روی آن لیستی از تنظیمات ویندوز نظیر حذف یک برنامه، تغییر رنگ بخشهای مختلف، تغییر عکس پس زمینه و ... ظاهر می‌شود.

اما گزینه بعدی file explorer است که نمایی کلی از ویندوز را به نمایش می‌گذارد. فایل اکسپلورر ویندوز 10 همانند فایل اکسپلورر ویندوز 8 طراحی شده است و همانند مایکروسافت آفیس، از ریبون‌ها تشکیل شده است. اگر به فایل اکسپلورر ویندوز 8 مسلط باشید، فایل اکسپلورر ویندوز 10 نیز برایتان آسان خواهد بود.

تا اینجای کار با گزینه‌های منوی استارت کم و بیش آشنا شدید، اما منوی استارت از بخش دیگری نیز تشکیل شده است و آن کاشی‌ها هستند که هر کدام یک برنامه هستند و کاری خاص انجام می‌دهند. برای مثال برنامه mail برای مدیریت ایمیل‌های شما طراحی شده است یا برنامه Store برای گرفتن و خریدن جدیدترین برنامه‌های ویندوز از اینترنت کاربرد دارد.

اگر به اینترنت متصل باشید و منوی استارت را باز کنید، متوجه خواهید شد که تصویر بعضی کاشی‌ها تغییر می‌کند، این کار از حجم اینترنت شما می‌کاهد. برای جلوگیری از این امر روی آن کاشی راست کلیک کنید و گزینه turn live tile off را انتخاب کنید.

البته تصویر بعضی از کاشی‌ها نظیر photo نیز تغییر می‌کند، که ارتباطی با حجم اینترنت شما ندارد.

اگر با ویندوز 8.1 کار کرده باشید، در آنجا حتماً متوجه این امر شده‌اید که کاشی‌ها از 4 سایز متفاوت به نام‌های small، medium، large و wide یا عریض تشکیل شده‌اند. در اینجا نیز روال به همین شکل است و شما می‌توانید با راست کلیک بر روی یک کاشی و انتخاب گزینه resize و انتخاب یکی از 4 حالت، کاشی را تغییر اندازه دهید.

دو گزینه دیگر که هنگام راست کلیک بر روی یک کاشی ظاهر می‌شوند، گزینه‌های unpin from start و unpin from taskbar هستند. انتخاب گزینه اول باعث می‌شود که کاشی از منوی استارت حذف شود و انتخاب گزینه دوم باعث حذف کاشی از تسکبار یا همان نوار کوچک پایین صفحه کنار منوی استارت می‌شود. اگر گزینه اول یعنی حذف کاشی از منوی استارت را برای همه کاشی‌ها انجام دهید، منوی استارت شما شبیه منوی استارت ویندوز 7 می‌شود. البته برای بعضی کاشی‌ها نظیر برنامه money گزینه دیگری به نام uninstall وجود دارد که همانطور که از نامش پیداست، باعث حذف برنامه از ویندوز می‌شود.

کاستومایز کردن استارت منو در ویندوز 10

قابلیت multi desktop

یکی از قابلیت‌های جدید ویندوز 10، قابلیت multi desktop یا چند دسکتاپ است که بوسیله آن می‌توانید چندین دسکتاپ درون یک حساب کاربری داشته باشید و با کلیک روی هر دسکتاپ، وارد محیط همان دسکتاپ شوید. برای رفتن به قابلیت چند دسکتاپ کافیست بر روی آیکون آن واقع در تسکبار، نشان داده شده در شکل زیر، کلیک کنید.

چند دسکتاپی در ویندوز 10

پس از ورود، با کلیک روی گزینه new desktop می‌توانید به هرتعداد دلخواه که می‌خواهید، دسکتاپ ایجاد کنید. کلیدهای میانبر این عمل، ctrl+D+win است و برای بستن یک دسکتاپ کافیست روی آن رفته و روی علامت ضربدر بالای آن کلیک کرد تا دسکتاپ مورد نظر حذف شود. کلید میانبر این عمل نیز، ctrl+F4+win است.

در شکل بالا 3 دسکتاپ ایجاد شده است که در هر دسکتاپ چند پنجره باز است. با کلیک روی هر دستکتاپ وارد محیط آن دسکتاپ می‌شویم، و می‌توانیم در آن دسکتاپ تغییرات ایجاد کنیم.

تقویم فارسی و برنامه calendar

تقویم فارسی شمسی در ویندوز 10

سرانجام بعد از گذشتن چندین نسخه ویندوز، مایکروسافت تصمیم گرفت تا تقویم فارسی را به این نسخه ویندوز اضافه کند. در نسخه‌های قبلی ویندوز تنها می‌توانستیم تقویم را عربی کنیم، اما در ویندوز 10 با یک تقویم کاملاً فارسی سر و کار داریم و روزها و ماه‌ها و اعداد کاملاً فارسی هستند.

تقویم فارسی ویندوز در جای همیشگی خود، یعنی در گوشه پایین سمت راست صفحه قرار دارد. در اینجا بد نیست سری به تنظیمات تقویم بزنیم و از نزدیک با آن آشنا شویم. برای این منظور ابتدا از منوی استارت وارد بخش settings می‌شویم و بعد از انتخاب گزینه time & language گزینه date & time را انتخاب می‌کنیم و از بین گزینه‌های موجود، گزینه change date and time formats را انتخاب می‌کنیم.

در اینجا می‌توانید اولین روز هفته و فرمت نمایش تاریخ و ساعت ویندوز را تغییر دهید.

در قسمت short time حالت hh:mm tt فعال است که ساعت را به شکل 12 ساعته نمایش می‌دهد.

اگر می‌خواهید ساعت به شکل 24 ساعت نمایش داده شود، یعنی مثلاً ساعت در ساعت 1 عدد 13 نمایش داده شود، این گزینه را به HH:mm تغییر دهید.

آشکار کردن آیکون‌های پر استفاده

وقتی ویندوز 10 را نصب می‌کنیم اولین آیکونی که هنگام بالا آمدن ویندوز در جلوی چشمانمان ظاهر می‌شود، آیکون سطل زباله است.

اما برای کار با ویندوز نیاز به آیکون قسمت‌های دیگری نظیر this pc یا control panel نیز هست.

برای اضافه کردن این عناصر به دسکتاپ، ابتدا بر روی صفحه دسکتاپ کلیک راست کرده و سپس از منوی بازشو گزینه آخر یعنی personalize را انتخاب کنید و روی عبارت desktop icon settings کلیک کنید تا پنجره آن باز شود. سپس تیک گزینه‌هایی را که می‌خواهید روی دسکتاپ ظاهر شوند را بزنید و در نهایت کادر را ok کنید.

Tablet mode

tablet mode و حالت تبلت در ویندوز 10

کسانی که با ویندوز 8 و 8.1 کار کرده‌اند، حتماً به یاد دارند که صفحه استارت اسکرین این ویندوزها کل صفحه مونیتور را پوشانده بود و برنامه‌ها همانند کاشی‌ها روی آن قرار داشتند. از آنجا که این ویندوزها برای برقراری ارتباط کاربر با صفحات لمسی بوجود آمده بودند، این نوع طراحی مفید بود. در ویندوز 10 نیز حالتی وجود دارد به نام tablet mode که شبیه به همان صفحه استارت اسکرین ویندوز 8 و 8.1 است. برای فعالسازی چنین حالتی ابتدا بر روی action center که در قسمت پایین و سمت راست ویندوز قرار دارد کلیک کرده و از بین گزینه‌های موجود گزینه tablet mode را انتخاب کنید.

در این قسمت پیام‌های ویندوز و برنامه‌های روی آن اعلان می‌شود. شما می‌توانید حالت tablet mode را از جای دیگری نیز انتخاب کنید و تنظیمات بیشتری روی آن انجام دهید. برای این منظور به قسمت settings رفته و از بین گزینه‌ها system را انتخاب کنید و از بین گزینه‌های ظاهر شده در سمت چپ، گزینه tablet mode را انتخاب کنید. اگر گزینه make windows more touch-friendly when using your device as a tablet را فعال کنید، مشاهده خواهید کرد که tablet mode فعال می‌شود. همچنین اگر گزینه hide app icons on taskbar in tablet mode را روشن کنید، آیکون برنامه‌ها در این حالت از تسکبار حذف می‌شود.

تغییر تصویر زمینه desktop در ویندوز 10

برای تغییر تصویر پس زمینه ویندوز، بر روی صفحه کاری راست کلیک کرده و گزینه personalize را انتخاب کنید.

همانطور که مشاهده می‌کنید، گزینه background اولین گزینه لیست است و در حالت انتخاب است. حال از لیست بازشو background، گزینه picture را انتخاب کنید و از کادر choose a picture روی یک تصویر دلخواه کلیک کنید تا به عنوان تصویر پس زمینه انتخاب شود. اگر بر روی دکمه browse کلیک کنید، میتوانید یک تصویر جدید نیز از روی کامپیوتر اضافه کنید.

اما اگر دوست دارید فقط از یک رنگ خاص برای تصویر پس زمینه استفاده کنید، از لیست بازشو background گزینه solid color را انتخاب کنید و از بین رنگ‌های موجود، یک رنگ را انتخاب کنید.

حالت سوم، انتخاب تصویر پس زمینه slideshow است که در آن می‌توانید یک اسلایدشو برای تصویر پس زمینه انتخاب کنید. اگر این گزینه را انتخاب کردید، با استفاده از دکمه browse عکس‌های خود را اضافه کنید و از لیست بازشو change picture every، زمان نمایش هر عکس را انتخاب کنید. در نهایت مشاهده خواهید کرد که تصاویر انتخابی شما به ترتیب نمایش داده می‌شوند و بعد از زمان انتخابی، تغییر می‌کنند.

تعیین برنامه اجرای یک فایل

همانطور که می‌دانید، در ویندوز 10 برنامه‌هایی برای پخش موزیک، عکس و فیلم وجود دارند. برای مثال به وسیله برنامه movies & tv می‌توانید فیلم‌هایی که روی ویندوز دارید یا از طریق استور دانلود کرده‌اید را ببینید. اما اگر شما چند برنامه پخش فیلم داشته باشید و بخواهید همیشه فایل‌های خود را با یکی از آنها ببینید، چه کار می‌کنید؟

فرض کنید علاوه بر برنامه movies & tv برنامه gom player نیز بر روی ویندوز نصب باشد، ولی شما بخواهید فایل‌های فیلم خود را با برنامه gom player ببینید. برای انجام این کار ابتدا وارد قسمت settings شوید و از بین گزینه‌های موجود گزینه system را انتخاب کنید و از میان گزینه‌های سمت چپ پنجره باز شده، گزینه default app را انتخاب کنید. حال روی آخرین گزینه یعنی set defaults by app کلیک کنید. در پنجره جدید از میان لیست برنامه‌ها، روی برنامه مورد نظر که در اینجا gom player است کلیک کنید و برای اینکه این برنامه به عنوان برنامه پیش فرضتان قرار گیرد، روی گزینه set this program as default کلیک کنید و در نهایت کادر را ok کنید.

همچنین اگر روی گزینه choose default apps by file type کلیک کنید، لیستی از پسوند فایل‌ها به همراه برنامه اجرایی آن‌ها باز می‌شود که می‌توانید برنامه مورد نظر برای اجرای آن فرمت را با کلیک روی آن انتخاب کنید، تا از این پس فایل‌های با این فرمت با برنامه شما باز شوند.

شما همچنین می‌توانید برای یک فایل خاص، برنامه اجرایی مورد نظرتان را انتخاب کنید. برای این منظور روی فایل راست کلیک کرده و گزینه properties را انتخاب کنید و در پنجره باز شده روی دکمه change مقابل عبارت opens with کلیک کرده و برنامه مورد نظر برای اجرای آن نوع فایل را انتخاب کنید.

برنامه photos

نمایش تصاویر ویندوز 10

برنامه‌ای که مایکروسافت برای دیدن تصاویر در ویندوز 10 قرار داده است، برنامه photos نام دارد. این برنامه علاوه بر مشاهده عکس، امکانات ویرایشی نظیر crop کردن عکس، تغییر رنگ عکس و ... را به کاربر می‌دهد. با ما همراه باشید تا شما را با برخی از امکانات این برنامه آشنا کنیم.

بعد از باز شدن برنامه روی یک تصویر از مجموعه تصاویر در قسمت collection کلیک کنید. با کلیک روی آیکون سطل زباله کادری باز می‌شود که می‌گوید تصویر جاری حذف خواهد شد و با کلیک روی دکمه delete عکس در حال نمایش حذف می‌شود.

دکمه دیگر در برنامه photos که به شکل یک پیکان چرخیده است، برای چرخش تصاویر به کار می‌رود.

در واقع با هر بار زدن این دکمه، تصویر به اندازه 90 درجه در جهت عقربه‌های ساعت می‌چرخد.

دکمه بعدی که به شکل یک مداد است، تصویر را در حالت ویرایشی قرار می‌دهد. با کلیک روی این دکمه، گزینه‌های زیادی برای ویرایش تصویر در قسمت سمت چپ و راست ظاهر می‌شوند.

دکمه بعد، دکمه اسلایدشو است که کلید میانبر آن F5 است و عکس‌ها را یکی پس از دیگری نمایش می‌دهد، و سرانجام دکمه آخر برای به اشتراک گذاشتن عکس با دیگران از طریق برنامه و اپ‌های روی ویندوز است.

دکمه سه نقطه نیز که در ابتدا قرار داشت، برای اعمالی نظیر کپی کردن، پرینت گرفتن و ... به کار می‌رود.

خوب حالا روی دکمه مداد کلیک می‌کنیم تا وارد حالت ویرایشی برنامه شویم. همانطور که می‌بینید گزینه‌های زیادی ظاهر شده است.

قسمت سمت چپ، عنوان‌های اصلی گزینه‌های سمت راست است.

همانطور که ملاحظه می‌کنید، در قسمت سمت چپ گزینه basic fixes فعال است و در قسمت سمت راست، گزینه‌های آن نظیر rotate برای چرخاندن عکس، crop برای بریدن دور عکس، straighten برای صاف کردن عکس‌های کج، red eye برای از بین بردن قرمزی فلاش دوربین در عکس‌ها و گزینه retouch برای رتوش عکس‌ها قرار دارند. با کلیک روی قسمت filters از سمت چپ، در سمت راست چندین تصویر تغییر یافته از عکس اصلی نمایش داده می‌شود. در قسمت lights شما می‌توانید تصویر را از جهت روشنایی، سایه و کنتراست ویرایش کنید.

همچنین در قسمت color می‌توانید، تصویر را از جهت رنگ، اشباع رنگ و سردی یا گرمی ویرایش کنید.

در قسمت پایانی یعنی effects، امکان زوم روی عکس و محو کردن لبه‌ها وجود دارد.

مرورگر جدید مایکروسافت edge

microsoft edge مایکروسافت ادج

پیشتر در آیتیلاگز و در این پست به بررسی کامل و تفصیلی این مرورگر پرداختیم.

کلیپ معرفی مرورگر edge:

مرورگر جدید مایکرسافت اگرچه مراحل اولیه خود را طی می‌کند، اما در همین مرحله نیز توانسته است موفق عمل کند و با سرعت بالا و امکاناتی که در آن گذاشته شده، امید می‌رود که در آینده رقیبی جدی برای مرورگرهایی همچون فایرفاکس و کروم باشد. در این بخش با برخی از ویژگی‌های این مرورگر آشنا می‌شویم.

مرورگر edge دو تم دارد که به طور پیش فرض تم روشن یا light آن انتخاب شده است. اگر خواهان مرورگری با ظاهری تاریک هستید، از نوار بالای مرورگر روی علامت سه نقطه کلیک کنید و از لیست بازشو گزینه settings را انتخاب کنید. حال در بخش settings از قسمت choose a theme گزینه dark را انتخاب کنید تا فضای مرورگر شما تیره شود. در همین بخش اگر گزینه پایین آن، یعنی show the favorite bar را روشن کنید، یک نوار دیگر زیر نوار اصلی مرورگر اضافه می‌شود که می‌توانید با کلیک کردن روی علامت ستاره، سایت‌های مورد علاقه خود را به این قسمت اضافه کنید.

اگر می‌خواهید با باز شدن مرورگر به طور اتوماتیک صفحه‌ای خاص به نمایش در آید، در همین بخش settings قسمت open with گزینه the specific page or pages را انتخاب کنید و از لیست باز شو گزینه custom را انتخاب کنید و سایت یا سایت‌هایی که دوست دارید با باز شدن مرورگر، اجرا شوند را وارد و ذخیره کنید.

اما یکی از امکانات جالب مرورگر edge امکان make a web note است که آیکون آن یک برگه و یک قلم است.

یادداشت برداری در مایکروسافت ادج

همانطور که در تصویر بالا می‌بینید، کادری بنفش رنگ ظاهر می‌شود و در آن علامت‌هایی وجود دارد که اولین گزینه از سمت چپ، یک مداد آبی رنگ است و بوسیله آن می‌توانید روی صفحه وب بنویسید. اگر بعد از انتخاب روی آن کلیک کنید، لیستی از رنگ‌ها ظاهر می‌شود و شما می‌توانید رنگ مورد نظر و سایز قلم را انتخاب کنید. گزینه بعدی نیز عملکردی مشابه دارد و در واقع یک highlighter است.

اما گزینه بعد پاک‌کن است و برای پاک کردن خطوط به کار می‌رود.

دو گزینه آخر نیز، یکی برای ایجاد یادداشت روی صفحه وب است و دیگری برای کپی کردن قسمتی از صفحه وب است که بعد از کپی کردن باید روی علامت دیسکت کلیک کرد و آن‌را ذخیره کرد.

برنامه mail

آموزش برنامه mail در ویندوز 10

برنامه mail که در ویندوز 8 نیز وجود داشت، یک برنامه برای مدیریت ایمیل‌های شما است. بوسیله این برنامه می‌توانید ایمیل‌های خود را دریافت کنید، ایمیل جدید بفرستید و ایمیل‌های خود را پاسخ دهید.

برای شروع برنامه mail را باز کرده و روی گزینه add account کلیک کنید و از کادر choose an account گزینه other account را انتخاب کنید. بعد از انتخاب، در کادر ظاهر شده، ایمیل و پسوردتان را وارد کنید.

از گزینه‌هایی که بالای ایمیل نمایش یافته می‌توان به delete اشاره کرد که برای پاک کردن ایمیل است و یا گزینه reply که برای پاسخ دادن به ایمیل مربوطه است. بوسیله گزینه forward نیز می‌توانید همان ایمیل را برای شخصی دیگر بفرستید. اما از میان گزینه‌های سمت چپ، با کلیک روی علامت بعلاوه، صفحه‌ای باز می‌شود که در آن می‌توانید ایمیل جدید خود را نوشته، با گزینه‌های متفاوت آن را ویرایش کرده و در نهایت آن را برای دیگران بفرستید.

دکمه‌ای که به شکل چرخ دنده است نیز برای تنظیمات به کار می‌رود.

با کلیک روی دکمه پوشه نیز می‌توانید همه پوشه‌ها از قبیل پوشه ارسال، دریافت و پیش‌نویس را ببینید.

روی علامت بعلاوه کلیک کنید تا با برنامه mail بیشتر آشنا شویم.

برای نوشتن ایمیل جدید نیز گزینه‌های زیادی وجود دارد. در منو format با انتخاب دکمه B نوشته توپر می‌شود. همچنین با انتخاب دکمه‌های بعدی می‌توانید، آن را به صورت مورب یا زیرخط‌دار بنویسید.

از لیست بازشو نیز می‌توانید فونت، اندازه فونت و رنگ آن را تغییر دهید.

با کلیک روی دکمه send ایمیل شما به آدرسی که در کادر to نوشته‌اید ارسال خواهد شد و با کلیک روی منوی insert نیز می‌توانید عکس و جدول به ایمیل خود اضافه نمایید.

همانطور که ملاحظه کردید، برنامه mail ویندوز 10 نسبت به برنامه mail ویندوز 8 و 8.1 متفاوت‌تر شده است.

اگر با گزینه‌های سربرگ home نرم‌افزار word آشنا باشید، اینجا کار برایتان راحت‌تر خواهد بود.

البته اگر به اینترنت متصل باشید، گزینه‌ها فارسی خواهند شد و کار راحت‌تر هم خواهد شد.

برنامه maps

برنامه map ویندوز 10

برنامه maps نیز یکی دیگر از برنامه‌های ویندوز 10 می‌باشد که البته با امکانات کمتری در ویندوز 8 و 8.1 نیز وجود داشت.

در کادر جستجو نقشه می‌توانید محلی را که می‌خواهید نقشه آن را ببینید وارد کنید. برای مثال، اگر عبارت تهران را تایپ کنیم، نقشه تهران در صفحه ظاهر خواهد شد.

در این برنامه امکان نمایش نقشه ماهواره‌ای نیز وجود دارد.

در کادر سمت چپ با کلیک روی علامت یا فشار دادن کلید ctrl+home مکان جاری شما نمایش داده خواهد شد. یکی از امکانات جالب برنامه maps، امکان پیدا کردن مسیر بین دو نقطه داده شده است. برای مثال فرض کنید بخواهیم از تجریش به آزادی برویم، به منظور کمک گرفتن از این برنامه کلیدهای ctrl+D را فشار داده یا روی دکمه directions کلیک می‌کنیم. در کادر اول یا from کلمه تجریش را نوشته و در کادر دوم یا to کلمه آزادی را نوشته و مشاهده خواهید کرد که مسیرهای بین تجریش و آزادی نمایش داده خواهند شد. مسیرهای نمایش داده شده مسیرهایی هستند که بوسیله ماشین می‌توان رفت. اگر می‌خواهید مسیرهایی که با پای پیاده می‌توان رفت را نیز ببینید، روی علامت آدمک در حال راه رفتن کلیک کنید. شما همچنین می‌توانید با کلیک روی دکمه options، قسمت‌هایی را که نمی‌خواهید در مسیرتان باشند را انتخاب کنید.

برنامه news

news app in windows 10

News نام یکی از برنامه‌های جالب ویندوز 10 است که در آن انواع خبرها در زمینه‌های مختلف وجود دارد، مثلاً اگر از گزینه‌های بالا All انتخاب شده باشد، اخباری در زمینه‌های متفاوت را خواهید دید. اما شما می‌توانید این خبرها را به شکل دسته‌بندی شده نیز ببینید. برای مثال با انتخاب گزینه crime، اخباری در زمینه جرم و جنایت خواهید دید، با انتخاب technology اخباری در زمینه علم و فناوری خواهید دید، با انتخاب politics اخباری در زمینه سیاست را خواهید دید و با انتخاب sports، خبرهای ورزشی برای شما به نمایش در خواهد آمد. البته زمینه‌های دیگری نیز وجود دارد.

شما می‌توانید نظر خود را راجع به این برنامه مانند سایر برنامه‌های ویندوز 10، با کلیک روی آیکون آدمک خندان، برای مایکروسافت بفرستید.

یکی از قسمت‌های جالب برنامه news، قسمت ویدئو است که با انتخاب گزینه  نمایش داده می‌شود و در آن ویدئو خبرها وجود دارد.

برنامه money

mony app in windows 10

برنامه money مایکروسافت نیز مخصوص کسانی است که با تجارت سر و کار دارند.

یکی از قسمت‌های جالب این برنامه قسمت currencies است که در آن می‌توان واحد پول‌های مختلف را به هم تبدیل کرد. این برنامه شامل اخبار و ویدئوهای مختلف در زمینه امور مالی است.

برنامه weather

برنامه weather مایکروسافت

این برنامه یک برنامه کامل در زمینه آب و هواشناسی است. همانطور که در تصویر زیر می‌بینید، برای دستیابی به اطلاعات آب و هوا کافیست اسم شهر خود را در کادر جستجو بالای صفحه تایپ کنید، خواهید دید که اطلاعات کاملی از جمله پیش‌بینی وضعیت آب و هوا در روزهای هفته، ساعات طلوع و غروب روز، رطوبت، حداکثر باد و بارش و ... به نمایش گذاشته می‌شود.

دستیار صوتی cortana

 

بیشتر در این پست به بررسی کامل Cortana پرداختیم.

شاید مهمترین قابلیتی که به ویندوز 10 اضافه شده و در ویندوزهای قبلی به هیچ وجه وجود نداشت، قابلیت دستیار صوتی با نام کورتانا می‌باشد.

به وسیله این قابلیت مهم شما می‌توانید با گفتن جمله hey cortana با کورتانا دستیارتان حرف بزنید، از او بخواهید برایتان جوک تعریف کند و کارهای ویندوزی انجام دهد.

اما قبل از این‌ها باید آن را فعال کنید و برای این منظور باید با حساب مایکروسافت خود وارد شوید.

یکی از مزیت‌های حساب کاربری مایکروسافت این است که اگر به اینترنت متصل باشید، می‌توانید از یک کامپیوتر دیگر وارد کامپیوتر خودتان شوید و با آن کار کنید. در مرحله بعد باید وارد قسمت settings بخش privacy شوید و از قسمت lication گزینه location را فعال کنید. در مرحله آخر نیز باید وارد settings شد و از قسمت time & language گزینه region & language را انتخاب کرد و در این بخش کشور آمریکا یا همان گزینه united states را فعال کرد. قابل ذکر است که زبان فارسی در حال حاضر برای کورتانا وجود ندارد. حال می‌توانید با استفاده از فرمان‌های صوتی یا تایپ دستورات، با کورتانا ارتباط برقرار کنید.

چند ترفند ساده

تغییر مکان تسکبار

در این ترفند یاد می‌گیریم چگونه مکان تسکبار، که به طور پیش فرض در قسمت پایین صفحه قرار دارد، را تغییر دهیم. برای این کار ابتدا روی تسکبار کلیک راست کرده و سپس از منوی باز شده، گزینه properties را انتخاب کرده و در صفحه‌ای که بدین ترتیب باز شده است در قسمت taskbar location on screen گزینه مورد نظر را انتخاب می‌کنیم تا تسکبار ویندوز بعد از تأیید، کادر ظاهر شده  به آن محل منتقل شود. برای مثال من گزینه right یا راست را از لیست بازشو انتخاب کرده‌ام و پس از تأیید، نتیجه به شکل تصویر زیر درآمده است.

سوئیچ بین پنجره‌ها و دسکتاپ‌ها

کاربران قدیم ویندوز به خاطر دارند، هنگامی که در محیط کار چندین پنجره باز بود، برای رفتن به پنجره دیگر کلید میانبری وجود داشت و آن alt+tab بود. این کلید میانبر، در این نسخه از ویندوز نیز کارایی خود را حفظ کرده و همچنان راه نجات‌بخش از شلوغی بین پنجره‌ها است.

کلید میانبر بعدی که مخصوص ویندوز 10 است، کلیدهای (کلیدهای مکان نمای چپ و راست)+win+ctrl که بوسیله آن می‌توان بین دسکتاپ‌های باز شده، سوئیچ کرد.

باز شدن file explorer با This pc

به صورت پیش فرض اگر فایل اکسپلورر را باز کنیم، quick access را نمایش می‌دهد. اما اگر بخواهیم در قسمت فایل اکسپلورر this pc نمایش داده شود، ابتدا باید فایل اکسپلورر را باز کنیم و به مسیر view->options->change folder and search options رفته و از لیست باز شو open file explorer to، گزینه this pc را انتخاب و ok کنیم.

اضافه کردن لیست علاقه‌مندی‌ها از سایر مرورگرها به edge

برای اضافه کردن لیست سایت‌های محبوب از سایر مرورگرها نظیر internet explorer به مرورگر جدید مایکروسافت edge، کافیست تا مرورگر edge را باز کرده و روی علامت سه نقطه گوشه سمت راست بالای مرورگر کلیک کرده و از منوی باز شده گزینه settings را انتخاب کرده و سپس روی گزینه آبی رنگ import favorites from another browser کلیک کرده و از لیست مرورگرهای نمایش داده شده، آن‌هایی را می‌خواهید انتخاب کرده و دکمه import را زده تا سایت‌های محبوبی که در مرورگرهای دیگر ثبت کرده‌اید وارد edge شوند.

فیلمبرداری و عکاسی از صفحه نمایش

یکی از قابلیت‌های جدیدی که در برنامه xbox ویندوز 10 وجود دارد و مخصوص بازیکنان است، قابلیت فیلمبرداری از صفحه نمایش است که بوسیله آن به سادگی می‌توان مانند نرم‌افزارهای ضبط فیلم از صفحه نمایش نظیر camtasia، از صفحه فیلمبرداری کرد. برای این کار کافیست کلید میانبر win+G را فشار داده و برای توقف فیلم نیز می‌توان همین کلیدها را زد و روی آیکون توقف کلیک کرد. فیلم ذخیره شده در پوشه video و در قسمت captures قرار دارد. برای عکاسی نیز باید علامت دوربین را انتخاب کرد.

اضافه کردن منوهای بیشتر به پوشه استارت

در حالت معمولی، شما دو قسمت در پایین منوی استارت می‌بینید. یکی settings و دیگری file explorer ویندوز است.

اگر دوست دارید قسمت‌های بیشتری به منوی استارت اضافه کنید، در این ترفند با ما همراه باشید.

ابتدا روی صفحه راست کلیک کنید و گزینه personalize را انتخاب کنید. سپس از قسمت سمت چپ آخزین گزینه یعنی start را انتخاب کنید. خیلی از تنظیمات منوی استارت در این بخش قرار دارد. حال از بین گزینه‌ها گزینه آخر یعنی choose which folders appear on start را انتخاب کنید.

همانطور که می‌بینید، تنها گزینه‌های روشن همان دو گزینه اول است. شما می‌توانید با به سمت راست بردن اهرم‌ها، بخش‌های مورد علاقه خود را اضافه کنید.

رها شدن از نوتیفیکیشن‌های ویندوز

نوتیفیکشن ها در ویندوز 10

یکی از عواملی که ممکن است در هنگام کار با ویندوز 10 آزار دهنده باشد، نوتیفیکیشن‌های ویندوزی است. در این ترفند قصد داریم این قسمت را غیرفعال کنیم. برای این منظور به قسمت Settings رفته و از بین گزینه‌های موجود، گزینه system را انتخاب می‌کنیم. حال در بخش notifications & actions گزینه show me tips about windows را غیرفعال می‌کنیم.

قابلیت snap پنجره‌ها

آموزش ویندوز 10 و ترفندهای آن

یکی از امکانات جالب ویندوز 10 که در نسخه‌های قبلی نیز موجود بوده است، قابلیت نمایش دو پنجره در کنار هم است. برای این منظور، دو پنجره باز کنید و بالای یکی از پنجره‌ها را بگیرید و آنقدر به سمت راست بکشید تا یک کادر دور آن ظاهر شود. در این حالت پنجره را رها کنید. مشاهده خواهید کرد که پنجره به سمت راست صفحه می‌چسبد و نصف صفحه را می‌پوشاند. برای پنجره دیگر نیز همین کار را، این بار از سمت چپ انجام دهید.

 تغییر رنگ منوی استارت و تسکبار

در این ترفند قصد داریم رنگ منوی استارت و تسکبار را عوض کنیم. برای این منظور روی صفحه کاری راست کلیک کرده و گزینه personalize را انتخاب کنید.

سپس از قسمت colors گزینه automatically pick an accent color from my background را غیرفعال کنید و یک رنگ دلخواه برای منوی استارت خود در نظر بگیرید و در نهایت گزینه show color on start, taskbar and action center را فعال کنید.

اگر گزینه make start, taskbar, and action center transparent را نیز فعال کنید، منوی استارت و تسکبار شفاف شده و قسمت زیرین آن معلوم می‌شود. اما اگر در ابتدا گزینه automatically pick an accent color from my background را انتخاب کنید، ویندوز به طور خودکار رنگ پس زمینه را بررسی کرده و یک رنگ نزدیک به رنگ غالب تصویر پس زمینه را به عنوان رنگ accent color در نظر می‌گیرد.

اضافه کردن password هنگام sign in کردن

اگر می‌خواهید برای ورود به محیط کاربری خود نیاز به تایپ پسورد وجود داشته باشد، در این ترفند با ما همراه باشید.

ابتدا به بخش settings رفته و گزینه Accounts را انتخاب کنید. سپس از لیست گزینه‌های سمت چپ، گزینه sign-in options را انتخاب کنید و روی دکمه add در کادر password کلیک کنید.

سپس در کادر new password پسوردتان را وارد کنید. همچنین در کادر reenter password نیز مجدداً پسورد خود را وارد کنید و در کادر آخر یعنی password hint عبارت یا کلمه‌ای که در صورت فراموشی پسورد، باعث به خاطر آمدن آن می‌شود را تایپ کنید و در نهایت روی دکمه next کلیک کنید. در کادر ظاهر شده بعدی نیز روی دکمه finish کلیک کنید.

از این به بعد به هنگام ورود به ویندوز، شما باید رمز عبور خود را وارد کنید تا وارد ویندوز شوید.

البته در ویندوز 10 همانند ویندوز 8، شما می‌توانید رمز تصویری نیز قرار دهید، اما برای ایجاد رمز تصویری ابتدا باید رمز کلمه‌ای را قرار دهید. با قرار دادن رمز تصویری و کلمه‌ای و وارد کردن یکی از آن دو می‌توانید به ویندوز وارد شوید.

سطل زباله ویندوز

همانطور که می‌دانید، فایل‌ها پس از پاک شدن به سطل زباله می‌روند. اما اگر می‌خواهید این اتفاق نیافتد و فایل‌ها پس از پاک شدن به طور کامل پاک شوند، روی آیکون سطل زباله کلیک راست کنید و گزینه properties را انتخاب کنید و سپس در پنجره باز شده تیک گزینه don’t move files to recycle bin. Remove file immediately when deleted را بزنید. همچنین اگر می‌خواهید هنگام پاک کردن فایل، به شما پیام داده شود، تیک گزینه پایین آن یعنی display delete confirmation dialog را نیز بزنید.

مخفی کردن کادر جستجو در ویندوز

برای مخفی کردن کادر جستجو در تسکبار، روی تسکبار کلیک راست نموده و از بین گزینه‌های ظاهر شده، گزینه search و گزینه hidden را انتخاب کنید. اگر گزینه show search icon را انتخاب کردید، جعبه جستجو به آیکون جستجو تبدیل خواهد شد.

حذف حساب از برنامه mail

برای حذف حساب از برنامه mail، ابتدا روی قسمت Setting برنامه کلیک کرده و سپس از بخش حساب‌ها، حساب موردنظر خود را انتخاب و روی آن کلیک کرده و از بین گزینه‌های ظاهر شده روی تغییر تنظیمات کلیک کرده و گزینه delete را انتخاب کنید. مشاهده خواهید کرد که پس از تأیید، حساب شما حذف خواهد شد.

برای بروز ماندن ما را در فیس بوک و گوگل پلاس دنبال کنید.

لینک کوتاه:
نام
ایمیل
متن
کپتچا
دریافت خبرنامه آیتیلاگز
نظرات کاربران در مورد این مطلب:
توسط: "حمیدرضا" در
سلام عالی بود ممنون لطفا نحوه افزایش تعداد آیتمهای jump list در taskbar در بیلد 10586 رو هم آموزش بدید