نوشته شده توسط:
  1. آیتیلاگز
  2. زنگ استراحت
  3. با مارماهی دهان گرد، چندش آور ترین موجود اقیانوس آشنا شوید

با مارماهی دهان گرد، چندش آور ترین موجود اقیانوس آشنا شوید

لنزو | زنگ استراحت
با مارماهی دهان گرد، چندش آور ترین موجود اقیانوس آشنا شوید

مارماهی دهان گرد اقیانوس اطلس، موجود غیر معمول دریا است. بدن این مارماهی با غدد ویژه ای پوشانده شده است که می تواند گل و لجن های چسبنده ای منتشر کند. در واقع یک مارماهی دهان گرد، به تنهایی می تواند لجنهای زیادی را در یک زمان تولید کند و حیات مارماهی های دهان گرد هم کاملا با این مواد چسبناک تولیدی در ارتباط می باشد.

جالب است بدانید که مارماهی دهان گرد زمانی که با شکارچیان مواجه می شود با استفاده از این لجن و ماده چسبناک از خود محافظت می کند. و بعد از اینکه خطر را از خود دور کرد ترفند جالبی را برای پاک کردن این لجن ها از بدن خود اجرا می کند؛ به این صورت که مارماهی خود را گره می زند و بعد تلاش می کند بوسیله پیچ و تابی که به بدن خود می دهد گره را باز کرده و گل و لجن و مواد چسبناک را از بدن خود پاک کند.

مارماهی دهان گرد اقیانوس اطلس، نامطبوع ترین و نفرت انگیزترین مخلوق کوچک دریا است و بیش از 600 گونه مختلف دارد. بدن مارماهی دهان گرد همانند مار طولانی است و حرکات آنها هم همانند مار می باشد. بعضی از انواع مارماهی هاي دهان گرد پولک دارند. مارماهی دهان گرد جمجمه ناقصی دارد و در کل فاقد ستون فقرات است.

اسکلت آنها به طور کامل از غضروف ساخته شده است. چشم های این موجود ضعیف هستند و در واقع قدرت بینایی خوبی ندارند؛ اما از حس بویایی قوی ای برخوردارند و این حس شامه قوی به آنها در پیدا کردن غذا در تاریکی دریای عمیق کمک می کند. مارماهی دهان گرد در اعماق اقیانوس اطلس و تا حد اکثر 5600 فوت (حدود 1800 متر) زندگی می کنند.

دانشمندان قرن هاست که در حال مطالعه درباره مارماهی دهان گرد هستند و نوشته های مختلفی را در مورد این موجود از خود بر جای گذاشته اند؛ اما هنوز بسیاری از حقایق اساسی درباره این مارماهی ها نا شناخته باقی مانده اند، مانند چگونگی تولید مثل آنها، نحوه شکار آنها بدون استفاده از حس بینایی و فقط از طریق حس بویایی و بسیاری حقایق دیگر. امیدواریم در آینده اطلاعات بیشتری از این موجود اسرار آمیز بدست آید.

در ادامه عکس های بیشتری از این جاندار را می بینید:

مخاطی واران

ماهی دندان گرد

مارماهی دندان گرد

با مارماهی های دهان گرد و یا مخاطی واران آشنا شوید

مارماهی دهان گرد و ماده چسبناک چندش آور

مارماهی دهان گرد چندش آور

 

برای بروز ماندن ما را در فیس بوک و گوگل پلاس دنبال کنید.