نوشته شده توسط:
  1. آیتیلاگز
  2. اخبار فناوری
  3. لامپهایی کم مصرف تر از لامپ های معمولی و LED به زودی در خانه های ما

لامپهایی کم مصرف تر از لامپ های معمولی و LED به زودی در خانه های ما

دانش و فناوری | اخبار فناوری
لامپهایی کم مصرف تر از لامپ های معمولی و LED به زودی در خانه های ما

لامپهای گرافینی که مصرفی پایین تر از لامپ های معمولی و حتی led دارند به زودی وارد خانه های ما می شوند. این خبر را شرکت گرافین لایتینگ بریتانیا می دهد. این شرکت با همکاری دانشگاه منچستر این لامپ را به زودی روانه بازار می کند.

این لامپ های جدید از ماده ای به نام گرافین ساخته می شوند. به گفته شرکت سازنده این لامپ ها مصرف انرژی را کاهش می دهند و عمر بیشتری دارند. ماده به کار رفته در این لامپ ها گرافین نام دارد که برای بار اول در سال 2004 کشف شد.

این لامپ قیمتی کمتر از 15 پوند دارد و به زودی باید منتظر آن در بازار های جهانی باشیم. این لامپ ظاهری مشابه لامپهای معمولی دارد با این تفاوت که لایه ی نازکی از گرافین روی آن را گرفته است.

گفته می شوند این لامپ ها مصرف انرژی را 10 درصد کاهش می دهند و دارای درخشندگی و طول عمر بیشتر هستند. بر اساس گفته ها این لامپ اولین محصول تجاری مبتنی بر ماده گرافین است.

شرکت گرافین لایتینگ در حدود 200 محقق دارد و دولت بریتانیا 38 ملیون پوند روی این شرکت سرمایه گذاری کرده است، که به نظر می رسد آینده درخشانی در زمینه بهره وری از ماده گرافین دارد.

ماده گرافین یکی از دگر شکل های کربن است. در این ماده تنهای یکی از لایه های گرافیت وجود دارد و به می توان گفت چهارمین الکترون پیوندی کربن در آن به عنوان الکترون آزاد باقی مانده است. در سال 1947 فیلیپ والاس در باره گرافین نوشته بود و تلاش های بسیاری برای ساخت آن صورت پذیرفت.

برای مدت های طولانی برخی فکر می کردند ساختن چنین ماده ای عملا غیر ممکن باشد که سر انجام در سال 2004، آنده گایم و کنستانتین نووسلف، از دانشگاه منچستر موفق به ساخت این ماده شدند. جایزه نوبل فیزیک 2010 نیز به خاصر ساخت این ماده به این دو دانشمند تعلق گرفت.

به طور خلاصه در مورد این ماده می توان گفت که این ماده از یک لایه منفرد شبکه لانه زنبوری کربنی ساخت شده است که دارای خواص فوق العاده در رسانندگی الکتریکی، رسانندگی گرمایی، چگالی بالا و تحرک پذیری حامل های بار، رسانندگی اپتیکی و خواص مکانیکی دارد که باعث شده است این ماده یک ماده منحصر بفرد باشد.

برای بروز ماندن ما را در فیس بوک و گوگل پلاس دنبال کنید.

منبع: wired
بخش های مرتبط: graphene LED
لینک کوتاه:
نام
ایمیل
متن
کپتچا
دریافت خبرنامه آیتیلاگز