نوشته شده توسط:
  1. آیتیلاگز
  2. اخبار فناوری
  3. گوگل ایکس چیست؟ / پروژه محرمانه گوگل برای حل کردن چالش های مهم بشر

گوگل ایکس چیست؟ / پروژه محرمانه گوگل برای حل کردن چالش های مهم بشر

دانش و فناوری | اخبار فناوری
گوگل ایکس چیست؟ / پروژه محرمانه گوگل برای حل کردن چالش های مهم بشر

وقتی موتور جستجوی گوگل در سال 1998 فعالیت خود را در زمینه شبکه جهانی اینترنت آغاز کرد هیچ کس نمی توانست به این فکر کند که حوزه فعالیت آن بسیار فراتر از اینترنت و دنیای آن برود و پا در عرصه های پزشکی، خودروسازی و غیره بگذارد.

شرکت گوگل آزمایشگاهی نیمه سری دارد که بنیان گزاران آن لری پیج و سرگئی برین هستند که هدف آن ها از تاسیس این آزمایشگاه حل مشکلات پیچیده بشر و بررسی هر ایده خلاقانه و به ظاهر غیر ممکن دانشمندان و محققان است.

این آزمایشگاه در سال 2010 کار خود را در نزدیکی محل ساختمان های مرکز گوگل در ایالت کالیفرنیای آمریکا آغاز کرد و تابه حال به طور رسمی و غیر رسمی برروی صدها پروژه کار کرده است که فقط اطلاعات بخشی از آن ها منتشر شده است. توجه داشته باشید که حرف X در نام Google X به معنای مجهول و ناشناخته است.

دانشمندان گوگل معتقدند گوگل ایکس برروی مشکلات مردم مطالعه می کند تا به این حقیقت پی ببرد که آیا راهی برای حل این مشکلات وجود دارد یا خیر.

در حال حاضر هیچ گونه اطلاعاتی درمورد روش کاری دانشمندان این مرکز و یا اطلاعات ساختمان آن دردسترس نیست و فقط از گوگل ایکس به عنوان مکانی برای حل مشکلات پیچیده انسان یاد می شود.

در ادامه با آیتیلاگز همراه باشید و پروژه های گوگل ایکس را بیشتر بشناسید.

لنزهای هوشمند

لنز گوگل ایکس برای تشخیص قند خون

گوگل ایکس لنز هایی را به دنیا معرفی کرد که قادرند به بیماران دیابتی کمک زیادی بکنند. بیماری دیابت و یا بیماری قند خون تعداد زیادی از افراد را درگیر خود کرده است و در دنیا یک بیماری شناخته شده می باشد که در برخی موارد منجر به مرگ بیمار مبتلا به آن می شود.

در بیماری دیابت کنترل میزان قند خون کاری بسیار اساسی است و بیماران در طول روز باید از مقدار قند موجود در خون خود اطلاع داشته باشند تا بتوانند آن را کنترل کنند. اگر این کار انجام نپذیرد امکان رسیدن آسیب جدی به اندام های اصلی بدن از جمله کبد و کلیه وجود دارد.

برای کنترل میزان قند خون بدن می توان به راه های متداول زیادی از جمله قرار دادن سنسورهایی در زیر پوست و یا گذاشتن قطره ای خون بر روی دستگاه سنجش میزان قند خون اشاره کرد، که همگی این روش ها، دردناک و وقت گیر هستند.

دانشمندان به تازگی متوجه شده اند که می توان از طریق اشک هم به میزان قند خون پی برد ولی این کار بسیار سخت است و زمان زیادی را هدر می دهد.

حال گوگل ایکس لنزهایی را معرفی کرده است که یک چیپ بی‌سیم و یک سنسور تشخیص قند خون دارد که میان لایه های نرم و بسیار نازک لنز قرار گرفته اند و می توانند ثانیه ای یک بار میزان قند خون فرد را اندازه بگیرند و در صورت وجود مشکل توسط LED های مخصوصی به بیمار هشدار بدهند.

کلیپ آشنایی با لنز های هوشمند تشخیص قند خون:

قاشق هوشمند

قاشق هوشمند گوگل ایکس

بیماری پارکینسون، نوعی اختلال در سیستم عصبی است که باعـث می شود در بدن لرزش های قابل توجهی به خصوص در ناحیه دست به وجود بیاید به طوری که بیمار قادر نیست حتی یک قاشق را بدون ریختن غذا از آن به سمت دهان خود ببرد و این امر باعث ناراحتی و فشار عصبی بیشتری را به فرد بیمار وارد می کند. حال گوگل ایکس، قاشق های هوشمند و مفیدی را روانه بازار کرده است که کمک شایانی به این بیماران می کند.

نام این قاشق LiftWare است که لرزش گیر آن می تواند 75% لرزش های دست فرد بیمار را مهار کند و به او در غذا خوردن کمک کند.

در زیر کلیپی از معرفی این قاشق ببینید:

آهنرباهای تشخیص سرطان

نانوذرات تشخیص سرطان توسط گوگل ایکس

گوگل ایکس در حال کار برروی نانوذرات مغناطیسی است که قادرند بیماری را در بدن شناسایی و اطلاع دهند. این نانو‌ذرات وقتی وارد بدن می شوند به سلول ها می چسبند و درصورت بروز مشکل به فرد اطلاع می دهند. همراه این نانو ذرات که یک هزارم گلبول قرمز ضخامت دارند ردیابی هم برروی مچ گذاشته می شود که بتوان آن ها را ردیابی کرد.

بیماری هایی مانند سرطان تشخیص ساده ای دارند چون سلول های آلوده از خود مواد متفاوتی را ترشح می کنند که این نانو ذرات مغناطیسی آهنربایی می توانند به راحتی آن ها را تشخیص دهند.

اگر این پروژه بسیار مفید و خارق العاده با موفقیت به سرانجام برسد می تواند طول عمر انسان ها را افزایش دهد و بیماری در همان مراحل اولیه شناسایی و درمان شود.

ربات های جراح

ربات های جراح، توسط گوگل ایکس

گروه دانشمندان گوگل درحال ساخت و طراحی ربات هایی هستند که می توانند به جای پزشک با قدرت، دقت و سرعت بیشتری عمل جراحی را انجام دهند. استفاده از این ربات به این شکل است که پزشک جراح پشت دستگاهی می نشیند و از آن طریق ربات را فرماندهی می کند.

استفاده از این ربات باعث می شود کمترین آسیب در حین عمل به بدن بیمار وارد شود و زمان جراحی بسیار کمتر شود، در نتیجه دوران نقاهت بیمار آسان تر و سریعتر طی خواهد شد. طبق گفته مسولین Google X در این پروژه آزمایشگاه گوگل ایکس با شرکت های (Johnson & Johnson) و (Ethicon) همکاری خواهد داشت.

پروژه شناسایی افراد بیمار

تشخیص بیماری ها با مایع خونی

گوگل ایکس در حال مطالعه برروی 175 نفر است که مشخص کند یک فرد سالم از همه نظر چه ویژگی هایی باید داشته باشد. این مطالعات با هدف کمک به دنیای پزشکی صورت گرفته است چون دیگر تشخیص هرگونه تغییر در بدن به سبب وجود بیماری راحت تر و سریع تر انجام می گیرد و مانع پیشرفت بیماری در بدن می شود.

پروژه Baseline Study مایعات و خون افراد را مورد پژوهش قرار می دهد تا متوجه شود یک انسان کاملا سالم باید دارای چه خصوصیاتی باشد. تحقیقات اولیه توسط خود گوگل ایکس انجام می پذیرد اما در مراحل بعدی از آزمایشگاه ها و پژوهشکده های دیگر نیز کمک گرفته می شود.

ریشه کن کردن نسل پشه های مرگبار

ریشه کن کردن نسل مالاریا توسط گوگل  x

سالانه تعداد زیادی از افراد در اقصی نقاط جهان بر اثر گزش پشهها بیمار می شوند و در بعضی موارد جان خود را نیز از دست می دهند.

پشه مالاریا هم از این دست پشه های مرگبار است که بیشتر در آفریقا و مکان های مرطوب و حاصل خیز زندگی می کند.

از دیگر بیماری هایی که توسط پشه‌ها منتقل می شود تب دنگی است. این بیماری که توسط پشه آئدس به انسان منتقل می شود درد بسیاری را درناحیه کمر، سر و دست و پاها به وجود می آورد و بیمار به خاطر درد شدید احساس می کند استخوان هایش در حال شکستن هستند. تب دنگ در صورت درمان نشدن به موقع بسیار مرگ بار می باشد.

حال گوگل ایکس طرح جدیدی را ارایه کرده است که در صورت عملی شدن آن دیگر انسانی بر اثر گزش پشه ها کشته نمی شود. این پروژه قرار است نسل پشه ها را اصلاح کند به این طریق که ژنی را به پشه های نر تزریق می کنند و به این ترتیب این ژن ها از والدین به نوزادان منتقل می شود.

با استفاده از ابزار جدید CRISPR دانشمندان قادر خواهند بود به راحتی DNA پشه ها را دستخوش تغییر کنند و آن ها را به پشه های بی آزار مبدل کنند.

در طرح های ارایه شده قبلی قرار بود پشه ها منقرض شوند، اما از بین بردن کامل یک جاندار بر روی زمین می تواند آثار تاسف باری را در پی داشته باشد. مثلا پرنده هایی که از این پشه ها تغذیه می کنند هم منقرض می شوند و در نهایت آسیبی جدی به چرخه محیط زیست وارد می شود.

گوگل ایکس می خواهد با انجام این پروژه جان میلیون ها نفر را نجات دهد اما قبل از وارد کردن این پشه های دستکاری شده به طبیعت باید مطالعات بیشتری انجام دهند.

برای بروز ماندن ما را در فیس بوک و گوگل پلاس دنبال کنید.

بخش های مرتبط: گوگل
لینک کوتاه:
نام
ایمیل
متن
کپتچا
دریافت خبرنامه آیتیلاگز
نظرات کاربران در مورد این مطلب:
توسط: "مهدی" در
ممنون از پست جذابتون. ای کاش خبرنامه داشتید و می تونستیم از قسمت های بعدی این پست مطلع بشیم.
توسط: "شقایق" در
سلام ممنون از مطلب خوبتون بهترین و تنها نرم افزار تبلیغات انبوه در تلگرام و لاین و واتس اپ به صورت نامحدود و رایگان... همرا با شماره ساز مجازی نا محدود و همرا با اموزش کامل و بانک شماره های همرا اول اعتباری به صورت تفکیک شده تمام استانها...و اموزش تشخیص غیر تلگرامی - اتس -اپ وایبر....و اموزش تولید شماره موبایل به صورت نا محدود....... بعض از سایت ها فقط تبلیغات را با مبلغ میلیونی میفروشن....ما بیش از 5 برنامه و اموزش را با قیمت عالی و بسیار نا چیز برای تمام عزیزان میفروشیم http://www.fil-kadeh.zepo.ir/post/7784