نوشته شده توسط:
  1. آیتیلاگز
  2. اینترنت
  3. آموزش جستجو در گوگل / 9 روش برای جستجو بهتر در گوگل

آموزش جستجو در گوگل / 9 روش برای جستجو بهتر در گوگل

بررسی تخصصی | اینترنت
آموزش جستجو در گوگل / 9 روش برای جستجو بهتر در گوگل

جستجو کردن در گوگل آنقدر کار مهمی است که دیگر به آن گوگل کردن می گویند. گوگل کردن فنی است که اگر آن را داشته باشید در اینترنت زود تر به جواب سوالات و یا منابع خود دست پیدا می کنید.

خیلی از افراد گوگل می کنند ولی آیا گوگل کردنشان به اندازه کافی خوب است؟ گوگل اطلاعاتی به وسعت یک دنیا به شما ارائه می‌دهد که اگر از توانایی کافی برای گوگل کردن برخوردار نباشید هیچوقت در این دنیای اطلاعات به نتیجه مورد نظر خود نمی‌رسید. در ادامه 9 روشی که با آن می‌توان بهتر در گوگل جستجو کرد را بررسی می‌کنیم.

با آیتیلاگز همراه باشید.

1- استفاده از عملگرها برای جستجوی دقیقتر در گوگل

عملگرها برای جستجو در گوگل

گوگل به خوبی می‌تواند حدس بزند که در جستجوی چه هستید، اما اگر شما می‌خواهید که به نتیجه دقیقتری برسید باید از عملگرها استفاده کنید تا گوگل بفهمد که دقیقاً به دنبال چه می‌گردید.

  • اگر می‌خواهید دقیقاً متنی که وارد می‌کنید جستجو شود آنرا داخل علامت " قرار دهید. 
  • اگر می‌خواهید عبارتی را از نتیجه جستجو حذف کنید قبل از آن علامت – را قرار دهید.
  • اگر می‌خواهید از بین چند عبارت انتخاب انجام دهید از عملگر OR استفاده کنید.

عملگرهای منطقی مانند AND و OR باید با حروف بزرگ نوشته شوند.

2- استفاده از wildcard، برای جستجو در گوگل

google wild

گوگل در پر کردن جاهای خالی خیلی خوب عمل می‌کند، بنابراین اگر شما بتوانید متن ترانه‌ای را به خاطر بیاورید و یا لیستی از چیزهایی که یک مخترع معروف اختراع کرده است، فقط کافی است که یک علامت * در انتهای عبارتتان قرار دهید تا گوگل به شما پاسخ دهد.

برای مثال، عبارت Thunderbolts And Lightning به همراه یک علامت * در انتها قطعه موسیقی Queen Bohemian را برایتان می‌آورد.

3- سوالات عادی خود را از گوگل بپرسید

google question

برای جستجو در گوگل استفاده از عبارات ساده کارآمدتر از استفاده از عملگرهای AND و OR می‌باشد. زبان جستجوی گوگل بسیار ساده و تاثیرگذار است. لازم نیست که عبارت “distance Glasgow London” را تایپ کنید تا به پاسخ برسید، فقط کافیست تایپ کنید : “How far is it to London?”. اگر بخواهید که جستجوی صوتی بکنید زبان جستجوی گوگل بسیار مفید است.

4- جستجوی گوگل در سایتی خاص

google site search

به صورت پیش فرض گوگل در تمامی صفحاتی که ایندکس کرده است جستجو می‌کند، اما شما می‌توانید این مورد را با استفاده از چند دستور ساده تغییر دهید. 

  • اگر می‌خواهید جستجویتان را به سایت یا دامنه خاصی محدود کنید از عبارت site: و سپس نام سایت یا دامنه مورد نظر استفاده کنید.
  • اگر می‌خواهید در منابع اخبار جستجو کنید از عبارت source: و سپس نام سایت مورد نظر استفاده کنید.
  • اگر می‌خواهید در عنوان صفحات جستجو کنید از عبارت intitle: و سپس عبارت مورد نظر استفاده کنید.
  • دستورinurl: به همراه عبارت آدرس صفحه مورد نظر جستجو را فقط به آدرس صفحه مورد نظرتان محدود می‌کند.

این دستورها را با عملگرهای منطقی AND و OR نیز می‌توانید ترکیب کنید که باعث میشود نتیجه دقیقتری را شاهد باشید.

5- جستجو بر اساس عکس در گوگل

google image search

جستجوی عکس گوگل به شما این امکان را می‌دهد تا معیارهایی مانند ابعاد عکس را مشخص کنید تا به نتیجه دلخواه خود برسید، اما یکی از امکانات هوشمندانه‌ای که گوگل از آن استفاده کرده است در پشت یک آیکن پنهان شده است. اگر می‌خواهید به دنبال چیزی به زیبایی عکسی که دیده‌اید بگردید فقط کافیست از امکان جستجو بر اساس عکس گوگل استفاده کنید و از عکستان به عنوان معیار جستجو استفاده کنید.

برای این منظور فقط کافیست به بخش جستجوی عکس بروید، بر روی آیکن دوربین کلیک کنید و آدرس عکس مورد نظرتان را وارد کنید و یا عکستان را آپلود نمایید. به همین راحتی می‌توانید عکسهای مشابه عکس خودتان را بیابید.

6- جستجو درون فایل ها با کمک گوگل

google search file type

دستور filetype: به دنبال نوع خاصی از فایل (مانند pdf,xls,doc) می‌گردد که می‌توانید با دستور site: آنرا به سایت خاصی محدود کنید. به همراه این دو دستور می‌توانید از عبارت به خصوصی نیز استفاده کنید تا در سایت خاصی به دنبال نوع خاصی از فایل که عبارت موردنظرتان در آن وجود دارد بگردید.

7- جستجوی مسیرهای مسافرتی با گوگل

google turist

گوگل به شدت سعی دارد تا تمامی سرویس‌های خود را با یکدیگر ادغام کند بطوریکه در نتایج جستجو نیز ترکیبی از تمامی این سرویس‌ها نمایش داده شود. بطور مثال اگر شما عبارت google را جستجو کنید اطلاعات وسیعی در خصوص شرکت گوگل، اخبار، آخرین پستهای موجود در Google+، اخبار موجود در تویتر گوگل و بسیاری اطلاعات دیگر را مشاهده می‌کنید.

وقتیکه شما به دنبال مکانی می‌گردید و اطلاعاتی از آن را می‌خواهید مطمئن باشید در گوگل اطلاعات بسیار فراوانی نسبت به Wikipedia پیدا خواهید کرد. اگر عبارت Paris attraction را جستجو کنید نقاط جالب این شهر را که در نقشه هم علامت گذاری شده‌اند به شما نشان می‌دهد که با رفتن به نقشه می‌توانید به دنبال رستوران‌ها، مراکز خرید و بسیاری اطلاعات دیگر که در اطراف نقاط مورد علاقه شما وجود دارند بگردید.

8- یافتن محصولات و یا رویدادها در رنج خاص

google search number renge

اگر به دنبال چیزی در یک محدوده عددی می‌گردید، مانند محصولاتی بین دو قیمت و یا رویدادی بین دو تاریخ، می‌توانید با استفاده از عملگر نقطه نتایج جستجوی گوگل را محدود کنید. برای این منظور فقط کافیست عدد اول را وارد کرده و دو نقطه تایپ کرده و عدد بعدی را وارد نمایید. مانند : 250..350.
اما باید در خصوص عبارتی که جستجو می‌کنید کمی دقت کنید تا تداخل معنایی نداشته باشد. بطور مثال عبارت cars 2000..5000 به شما نتایج مفیدی ارائه می‌دهد ولی عبارت microwave 50..100 نتایج مطلوبی به همراه نخواهد داشت و به شما یک سری اطلاعات در خصوص تشعشع می‌دهد.

9- شماره خدمات مشتریان را پیدا کنید

google customer

آیا با پیدا کردن شماره خدمات مشتریان شرکت‌ها در سایتشان مشکل دارید؟ فقط کافی است در گوگل این عبارت را وارد کنید: company name customer service در نتیجه شماره خدمات مشتریان شرکتی که نامش را وارد کرده‌اید به شما نمایش داده خواهد شد.

اگر هم می‌خواهید ایمیل خدمات مشتریان شرکتی را بیابید فقط کافیست که عبارت روبرو را تایپ کنید: company name complaints email.

و در نهایت قابلیتی را از گوگل بیان می کنیم که شاید ارتباطی با جستجو کردن نداشته باشد ولی گفتن آن خالی از لطف نیست.:

کوتاه کننده آدرس های گوگل

کوتاه کردن آدرس گوگل

گوگل آدرسهای طولانی را دوست دارد چون می‌تواند صفحات را بدین وسیله راحتتر طبقه‌بندی کند، اما این آدرسها زمانی دردسرآفرین می‌شوند که بخواهید آنها را به اشتراک بگذارید یا بخواهید آنرا چاپ کنید. ابزار کوتاه کننده آدرس مانند Goo.gl آدرسهای طولانی صفحات سایتها را با آدرسهای کوتاه جایگزین می‌کند. 

علاوه بر این Goo.gl رهگیری لینکها را نیز به همراه دارد: بدین وسیله می‌توانید کارایی لینکهای کوتاه شده را بررسی کنید و متوجه شوید که چند نفر بر روی این لینکها کلیک کرده‌اند، از کجا آمده‌اند و از چه دستگاهی استفاده می‌کنند.

برای بروز ماندن ما را در فیس بوک و گوگل پلاس دنبال کنید.

بخش های مرتبط: نقاشی
لینک کوتاه:
نام
ایمیل
متن
کپتچا
دریافت خبرنامه آیتیلاگز