نوشته شده توسط:
  1. آیتیلاگز
  2. نرم افزار
  3. گنو چیست؟ سیستم عامل گنو چیست؟

گنو چیست؟ سیستم عامل گنو چیست؟

بررسی تخصصی | نرم افزار
گنو چیست؟ سیستم عامل گنو چیست؟

در پست قبل به معرفی کامل سیستم عامل لینوکس و فرایند توسعه و پیشرفت آن پرداختیم. در این پست قرار است به معرفی گنو به عنوان، سیستم عاملی که قصد داشت به جای لینوکس بوجود بیاید بحث کنیم.

بنیاد نرم افزار های آزاد به رهبری ریچارد استالمن در سال 1983 تصمیم گرفت سیستم عامل متن باز و قدرتمندی با نام گنو بسازد. نرم افزار های بسیاری برای این سیستم عامل آماده شد ولی این بنیاد هیچ گاه نتوانست هسته مناسبی برای آن محیا کند. گنو به صورت GNU نوشته می شود و خلاصه GNU's Not Unix است.

مسولان پروژه گنو حساسیت زیادی دارند که کسی سیستم عاملشان را یونیکس ننامد به همین خاطر این نام را برای آن برگزیده اند. در واقع پروژه یونیکس یک محصول کاملا متفاوت تجاری است که با وجود داشتن مشترکاتی با پروژه گنو و یا یونیکس نباید با این سیستم های عامل اشتباه گرفته شود.

بنیاد نرم افزار های آزاد بدلیل سیاست نرم افزار های آزاد همیشه توسعه های خود را در اینترنت منتشر می کند. تا سال 1991 هیچ گاه هسته پایداری برای سیستم عامل گنو آماده نشده بود و چون در این سال لینوس تروالدز توانست هسته پایدار و قدرتمند لینوکس را رونمایی کند از ابزار های گنو برای قدرت گرفتن هسته سیستم عامل خویش بهره جست.

به همین دلیل اختلافاتی در جهت نام گذاری سیستم عامل لینوکس بین بنیاد نرم افزار های آزاد و توسعه دهندگان لینوکس و در راس آن ها لینوس تروالدز پدید آمد. بنیاد نرم افزار های آزاد اصرار دارند مجموع هسته لینوکس و ابزار های گنو را "گنو / لینوکس" بنامند، در صورتی که توسعه دهندگان لینوکس می گویند نام "لینوکس" برای این سیستم عامل کافی است.

بنیاد نرم افزار های آزاد از سال 1990 در حال توسعه هسته مستقل با معماری خاصی است که نام آن را "گنو هرد" گذاشته است. گنو هرد سال هاست که در حال توسعه است ولی هنوز برای استفاده آماده نیست.

گنو هرد خود را مجموعه ای از پروتکل ها و فرایند های سرور می داند. همان طور که می دانید هر هسته از زیر هسته های متعددی تشکیل شده است. زیر هسته گنو هرد "گنو ماخ" نام دارد، فرایند های سرور و پروتکل های موجود در گنو هرد در این زیر هسته اجرا می شوند.

هدف گنو هرد پیشی گرفتن بر یونیکس است تا یک سیستم امن تر، با ثبات تر، سریع تر و قوی تر باشد. معماری گنو هرد معماری "کلاینت سرور" نام دارد، این معماری مزایای بیشتری نسبت به معماری یونیکس دارد.

نام گذاری هرد

نام گذاری هرد HURD)) خلاصه مفهوم زیر است:

HURD of interfaces representing depth of Unix-replacing daemons

این نام گذاری به صورت خلاصه عملکرد هسته گنو هرد را بیان می کند.

تاریخ شکل گیری

در سال 1986 تحقیقاتی در مورد سیستم عامل TRIX  در دانشگاه MIT آمریکا انجام شد که ادامه این تحقیقات شروعی بر روی گنو هرد بود. در واقع ریچارد استالمن با تغییر زیر هسته TRIX شروع به توسعه این هسته کرد.

ساختار هرد

همانطور که در ابتدا گفتیم گنو هرد از مجموعه ای از سرور ها درست شده است. گنو هرد از 18 سرور اصلی و 6 سرور فایل بهره می برد.

سرور های اصلی شامل سروهای احراز هویت، مترجم، کرش، اجرا، null، ترمینال و چند سرور دیگر می شوند.

سرورهای فایل سیستم هم شامل مترجم سیستم پرونده ext2، iso 9660، شبکه، بی اس دی و اف تی پی می شود.

توزیع های برپایه هرد

چند توزیع بر پایه هرد و ابزار های گنو موجود می باشند و برخی از توزیع های برپایه هرد نیز زمانی وجود داشته اند و اکنون از گردونه خارج شده اند. از توزیع های زنده می توان به آرچ هرد، دبیان هرد، nixos و از توزیع های متوقف شده به bee hurd و جنتو هرد اشاره کرد.

آینده هرد

خبر بد این است که ریچارد استالمن در سال 2012 اعلام كرد در مورد به نتیجه رسیدن "گنو هرد" اصلا خوشبین نیست. به گفته استالمن حتی اگر مشکلات این هسته حل شود هنوز هم مشکلاتی در مورد سازگاری با سخت افزار های مختلف باقی می ماند.

جمع بندی

دنیای فناوری همیشه پذیرای پیشرفت در زمینه سرعت، دقت و امنیت بوده و خواهد بود، ولی مساله خلق یک هسته جدید مساله ای پیچیده و شاید غیر ممکن است. مخصوصا برای سیستم های متن بازی که پشتیبان مالی قوی ای ندارند. شاید اگر زمان بیشتری صرف هرد می شد یک هسته بهتر از لینوکس داشتیم ولی نباید فراموش کنیم که رسیدن به یک هسته پایدار و قدرتمند تازه شروع کار است. باید مدت ها زمان صرف کرد تا حرفه ای ها را متقاعد کرد که از این هسته استفاده کنند و برای آن برنامه بنویسند، باید سال ها وقت گذاشت و این سیستم عامل بر پایه هرد را بر سخت افزار های مختلف سازگار کرد. بعید است که هرد روزی بتواند قدرتی بیشتر از لینوکس بیابد. جدال با لینوکس کار سختی است. لینوکس بسیار پایدار و قدرتمند است، همچنین کاربران وفاداری دارد. کاربرانی وفاداری که شدیدا از کار کردن با لینوکس دفاع می کنند. نرم افزار های عظیم زیادی برای لینوکس نوشته شده اند که پس از سال ها آزمون و خطا و بر طرف کردن مشکلات امنیتی به سطح پایداری بالایی رسیده اند. حال چطور می توان توقع داشت شرکت ها و توسعه گران راهی را که چندین سال پیموده اند را و مسیری تازه بپیمایند.

برای بروز ماندن ما را در فیس بوک و گوگل پلاس دنبال کنید.

بخش های مرتبط: لینوکس
لینک کوتاه:
نام
ایمیل
متن
کپتچا
دریافت خبرنامه آیتیلاگز