نوشته شده توسط:
  1. آیتیلاگز
  2. بازی
  3. فیفا 16، جدیدترین بازی از سری بازی های فوتبال فیفا (FIFA 16 - EA SPORTS)

فیفا 16، جدیدترین بازی از سری بازی های فوتبال فیفا (FIFA 16 - EA SPORTS)

بررسی تخصصی | بازی
فیفا 16، جدیدترین بازی از سری بازی های فوتبال فیفا (FIFA 16 - EA SPORTS)

فوتبال چه در بازی‌های ویدئویی، و چه در دنیای واقعی، لذتبخش‌ترین تفریح است. فوتبالی که حالا آنقدر پرطرفدار شده که یک ورزش و یک صنعت به حساب می‌آید. اما چه می‌شود اگر یک بازی آنقدر به واقعیت نزدیک شود که از یک طرف از سخت بودنش ناراحت باشیم، و از یک طرف نتوانیم حتی یک دقیقه از بازی کردنش دست برداریم؟

در ادامه با آیتیلاگز همراه باشید تا به بررسی جدیدترین نسخه از شبیه‌ساز فوتبالی فیفا بپردازیم.

فوتبال بانوان در فیفا 2016

شاید نشود این موضوع را کتمان کرد که فوتبال بانوان هم کم کم در حال رسیدن به سطح بالایی از کیفیت و طرفداری است. همین هم باعث شده تا یکی از بزرگترین تغییرات ایجاد شده در فیفا 16 اضافه شدن 12 تیم ملی فوتبال بانوان باشد. و این موضوع وقتی جالب‌تر می‌شود که این فقط یک تغییر ظاهری نیست و بازی کردن با تیم ملی بانوان می‌تواند یک تجربه کاملاً منحصر به فرد باشد.

خیلی چیزها در فیفا 16 تغییر کرده، و شاید این موضوع از نظر ظاهری خودش را نشان ندهد اما هسته گیم‌پلی بازی و مکانیزم‌های اون سخت‌تر و البته واقع‌ گرایانه‌تر شده است.

شاید در برخورد اول نکته‌ای که خیلی درگیرتان کند، سنگینی و وزن بازی باشد. فیفا 16 یک شبیه‌ساز واقعی و سخت فوتبال است که دقت بالایی برای بازی احتیاج دارد.

گل زدن و شوت کردن در فیفا 16

شاید نشود سختی بازی رو جزو نکات منفی‌اش دانست، اما این سختی در به سرانجام رساندن صحنه‌های گل، و حتی رساندن یک پاس سالم، می‌تواند برای خیلی‌ها ناامید کننده به نظر برسد. شوت زدن هم در بازی تغییر کرده و دیگر مثل سابق نمی‌توانید خیلی راحت از 30-40 متری شوت بزنید و شاهد گل شدن توپ باشید. البته منظور این نیست که توپ‌های راه دور دیگر گل نمی‌شوند اما اصلاً به راحتی گذشته نیستند. این سختی را هم میتوان به فیزیک عالی توپ نسبت داد و هم به واکنش کم اشتباه دروازه‌بان‌ها.

دروازه بان در فیفا 16

یکی از بزرگترین ایرادهای فیفا 15 که لطمه زیادی هم به لذت بردن از بازی زده بود، عملکرد ضعیف دروازه‌بان‌ها بود. دروازه‌بان‌هایی که انگار مشتی توپ جمع‌کن را درون دروازه گذاشته بودند و حتی نمیتوانستند یک توپ ساده را مهار کنند. اما اینجا در فیفا 16 گلرها خوب واکنش می‌دهند. انیمیشن‌های جالبی دارند و حتی روی توپ‌های بلند هم از دروازه بیرون می‌آیند و توپ را مشت می‌کنند. همین عملکرد خوب گلرها باعث شد تا گل زدن دیگر مثل آب خوردن نباشد.

دریبل کردن در فیفا 16

اما وقتی صحبت از دریبل کردن و حرکات انفرادی می‌شود، فیفا 16 هم مثل یک سد بزرگ می‌ماند. سدی که دیگر به مخاطبانش اجازه نمی‌دهد تا رونالدو را از میان بردارند و سینه دفاع حریف را با ویراژ دادن بشکافند. اگر چه دریبل کردن هنوز هم یکی از ارکان اصلی مجموعه فیفاست، ولی دیگر اصلاً به سادگی گذشته نیست. این بار در زمینه انجام حرکات انفرادی می‌توانید از قابلیت جدید حرکات بدون توپ استفاده کنید. جایی که با تکان دادن بدن خودتان می‌تواند حریف را فریب داده و از سدش عبور کنید.

نکته مثبت دیگر بازی، هوش مصنوعی خوبش است. جایی که می‌توانید تأثیرش را چه در هم‌تیمی‌هایتان و چه در بازیکنان حریف ببینید. بازیکنان هم‌تیمی به خوبی جای‌گیری می‌کنند و منتظر پاس می‌مانند و از آن طرف بازیکنان حریف از هر فرصتی برای قطع ارتباط توپ و دزدیدنش استفاده می‌کنند.

داور فیفا 16

اما بازی فقط نکته مثبت ندارد. بازی از مشکل بزرگی به اسم داور رنج می‌برد. داوری که می‌تواند با عملکرد خیلی ضعیفش، بخش بزرگی از لذت بازی را خراب کند. داور بازی طوری طراحی شده که با هر برخورد کوچکی در هر دقیقه از بازی، سوت بزند و کارت بدهد و هیچ تفاوتی بین مکان و زمان خطا و البته نوع آن قائل نشود. مطمئناً یک برخورد تنه به تنه در دقیقه 5 بازی یک تذکر دارد، نه یک کارت زرد. مثل اینکه سازندگان بازی، هر چه هوش مصنوعی داشتند خرج بازیکنان و دروازه‌بانان کرده‌اند و حتی ته بار هم به داوران نرسیده است.

سانتر کردن در فیفا 16

از طرف دیگر، توپ‌های هوایی و سانترها به شدت در بازی محدود شده‌اند و در اکثر مواقع، حتی دفاع‌هایی هم که قامت کوتاه‌تری دارند به توپ‌ها ضربه می‌زنند، که همین موضوع باعث شده که جذابیت از بازی کم شود و نشود که یک بازی کامل را با ترکیبی از پاس‌های زمینی و هوایی ارائه داد. شاید دلیل این موضوع، تأکید بیش از حد سازندگان بازی به پاس‌های زمینی باشد. جایی که مکانیزم جدید اضافه شده به بازی، این امکان را به شما می‌دهد تا با نگاه داشتن دکمه L1 یا LV پاس‌های خیلی محکم بدهید.

گرافیک بازی هم همچنان زیبا و دوست‌داشتنی است. ورزشگاه‌ها از جزئیات بالایی برخوردارند و روی چهره بازیکنان هم خوب کار شده است و حتی شرایط آب و هوایی جدیدی مثل ابری، مه‌آلود و غبارآلود هم به بازی اضافه شده است.

اسپری کشیدن داور در فیفا 16

از طرفی دیگه خوشحالی‌های جدید بازیکنان بعد از گل، مثل حرکت به سمت دوربین، یا اسپری کشیدن داور جلوی توپ و دیوار دفاعی، باعث شده تا بازی یک حس تازگی خوبی داشته باشد.

فیفا 16 شاید سخت و نفس‌گیر و حتی بعضی اوقات خسته‌کننده یا دیوانه‌کننده باشد، اما دقیق‌ترین شبیه‌ساز فوتبالی است که تا به امروز عرضه شده است و می‌تواند عاشقان فوتبال را راضی کند. عاشقانی که از نبردهای تن به تن، دریبل زدن‌های سخت و تنش با دروازه‌بان‌ها، لذت می‌برند.

با دو کلیپ زیر با بازی Fifa 16 بیشتر آشنا شوید:

نظر شما رد مورد این بازی جذاب چیه؟

برای بروز ماندن ما را در فیس بوک و گوگل پلاس دنبال کنید.