نوشته شده توسط:
  1. آیتیلاگز
  2. اخبار فناوری
  3. فیسبوک در نیمه دوم سال 2016 با استفاده از ماهواره اینترنت توزیع می کند

فیسبوک در نیمه دوم سال 2016 با استفاده از ماهواره اینترنت توزیع می کند

دانش و فناوری | اخبار فناوری
فیسبوک در نیمه دوم سال 2016 با استفاده از ماهواره اینترنت توزیع می کند

فیسبوک امروز از همکاری با اپراتور ماهواره یوتلست (Eutelsat) فرانسه برای ارائه اینترنت به صورت مجانی و با سرعت بالا خبر داد.

تحت یک قرارداد چند ساله با شرکت ارتباطات ماهواره‌ای اسپیس کام (spacecom) این دو شرکت از ماهواره AMOS-6 به منظور ارائه اینترنت در بخش‌های وسیعی از کشورهای جنوب صحرای آفریقا استفاده خواهند کرد. انتظار می‌رود این ماهواره در نیمه دوم  سال 2016 شروع به فعالیت نماید.

این خبر نشان دهنده عملی شدن پروژه ابتکاری فیسبوک برای دادن دسترسی اینترنت به کشور‌های محروم از اینترنت است.

پیش تر فیسبوک طرحی را آزمایش کرده بود که طی آن از هواپیماهای بدون سر نشین خورشیدی برای این هدف استفاده می شد؛ که قرار است در آینده نزدیک این پلتفرم در اختیار بیشتر اپراتورهای تلفن همراه قرار گیرد.

فیسبوک از پروژه پهپادهای خود در مناطق محدودی از آفریقا استفاده کرده که انتقاداتی را نیز به همراه داشته است. برخی این پروژه فیسبوک را خیلی دوستانه نمی‌دانند و احتمال می دهند فیسبوک از داده های کاربران سوء استفاده خواهد کرد.

اعلام این خبر امروز در حالی صورت گرفت که اخیرا گزارش سازمان ملل مبنی بر عدم دسترسی 57% مردم جهان (شامل 90% ساکنان فقیرترین کشور های جهان) به اینترنت مناسب منتشر شده بود. نفوذ اینترنت پرسرعت به طور چشمگیری در سراسر آفریقا در سال های اخیر افزایش یافته، هر چند هنوز نیز این دسترسی محدود و گران قیمت است.

یوتلست در بیانیه‌ای اعلام کرد همکاری ماهواره‌ای این شرکت با فیسبوک به کاربران اجازه استفاده از اینترنت از طریق بستری مقرون به صرفه و بدون محدودیت را می دهد و  همچنین خود را مقید به گسترش اینترنت پر سرعت به سراسر کشور های جنوب صحرای آفریقا میداند.

فیسبوک و گوگل هر دو در حال بررسی راه های جدید برای متصل کردن یک میلیارد کاربر آفلاین به شبکه اینترنت هستند که فعلا ماهواره ها معقول ترین راه حل ها به حساب می آیند.

کریس دانیلز معاون سازمان Internet.org در بیانیه ای اعلام کرد:

ماموریت فیسبوک اتصال جهان است و ما معتقدیم که ماهواره ها نقش مهمی در عبور از موانع قابل توجهی که در اتصال مردم آفریقا وجود دارد بازی می کنند. ما در همکاری با یوتلست دراین پروژه نگاهی رو به جلو داشته و در پی راه های جدید برای استفاده موثرتر از ماهواره ها به منظور اتصال مردم در دور افتاده ترین مناطق جهان هستیم.

کلیپ معرفی پهپادهای فیسبوک برای ارائه اینترنت رایگان:

کلیپ فعال سازی اینترنت رایگان فیسبوک:

به نظر شما این پروژه می‌تونه در آینده به حدی گسترش پیدا کنه که کل دنیا رو تحت پوشش خودش بگیره؟

برای بروز ماندن ما را در فیس بوک و گوگل پلاس دنبال کنید.

منبع: theverge
بخش های مرتبط: گوگل
لینک کوتاه:
نام
ایمیل
متن
کپتچا
دریافت خبرنامه آیتیلاگز
نظرات کاربران در مورد این مطلب:
توسط: "مهدی" در
وقتی این شرکت های بزرگ حرفی می زنند حتما بهش عمل می کنند. بعید می دونم ایده فیسبوک در حد خدمت رسانی به مردم محروم از اینترنت باشه. به نظر من حدف اصلی فیسبوک و گوگل سیطره بر کل اینترنت جهانه