نوشته شده توسط:
  1. آیتیلاگز
  2. فضا
  3. تامین انرژی 10000 سال انسان ها از کره ماه

تامین انرژی 10000 سال انسان ها از کره ماه

دانش و فناوری | فضا
تامین انرژی 10000 سال انسان ها از کره ماه

در سال 2009 ناسا به واسطه راکت خود یک مدار گرد به نام (LRO) و یک ماهواره شناسایی با نام (LCROSS) به کره ماه فرستاد. وظیفه LRO یافتن مکان مناسب برای فرود و وظیفه LCROSS برخورد با یکی از حفره های موجود در سطح ماه و بررسی ذرات برخواسته بر اثر برخورد بوده است.

با استفاده از طیف سنجی و بررسی هایی که به کمک LCROSS انجام شده است وجود آب در کره ماه به اثبات رسیده است. به واسطه LCROSS و LRO به غیر از آب وجود مواد ارزشمند دیگری مانند آمونیاک و متان نیز تایید شده است.

در واقع می توان گفت در کره ماه یک چرخه آب وجود دارد. دما در کره ماه بدلیل رقیق بودن جو بسیار متغیر است و در یک بازه دمایی مثبت 117 تا منفی 173 تغییر می کند به همین دلیل آب در دمای 117 درجه بخار و در منفی 173 تبدیل به یخ می شود.

بحث بوجود آمدن آب در کره ماه نیز به خودی خود بحثی جالب است. برخی معتقد اند ممکن است این آب توسط یک ستاره دنبال دار و به شکل یخ به سطح ماه آمده باشد. برخی دیگر هم معتقد اند که یک چرخه طولانی و پیچیده و در طی صد ها هزار سال وجود داشته که نتیجه آن پدید آمدن آب است. پس از تحقیق و بررسی روی طیف های دریافت شده از سطح کره ماه دانشمندان متوجه شدند که این آب در قسمت های مختلف توزیع یکسانی ندارند.

آن چیزی که مهم است وجود یخ های انباشه شده در سطح کره ماه است. LCROSS یک تکه از مواد موجود در فاصله ده کیلومتری از دهانه آتشفشان را جدا کرده است و آن را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. این تکه بدلیل حضور در قسمت تاریک ماه به میلیارد ها سال با پرتو های مستقیم خورشید تماس نداشته است.

آب در سطح ماه

البته مواد ارزشمند دیگری مانند فلزات سبک از قبیل سدیم و نقره و فلزاتی از قبیل تیتانیوم و پلاتین در خاک کره ماه یافت شده اند. کارشناسان علوم فضا وجود گازهای آمونیاک، متان و هلیوم را در سطح ماه تایید کردند. وجود هلیوم در سطح ماه به معنای وجود منبع انرژی برای کره انسان هاست. گفته می شود میزان هلیوم موجود در سطح ماه سه برابر حجم هلیوم موجود در سطح زمین است.

گفته می شود کشور هایی مانند چین به شدت در حال تلاش برای اجرای عملیات استخراج گاز و فلز از سطح ماه هستند. دلیل تلاش های چین برای استخراج هلیوم از سطح ماه شاید ارزش 20 میلیارد دلاری آن باشد.

نظر شما چیست، استخراج منابع از سطح ماه به صرفه تر است یا تلاش برای صرفه جویی و استفاده از منابع تجدید پذیر در سطح زمین؟

برای بروز ماندن ما را در فیس بوک و گوگل پلاس دنبال کنید.

منبع: gizmag
بخش های مرتبط: کره ماه NASA سوخت
لینک کوتاه:
نام
ایمیل
متن
کپتچا
دریافت خبرنامه آیتیلاگز