نوشته شده توسط:
  1. آیتیلاگز
  2. آموزش
  3. درست کردن کابل شبکه / سوکت زدن کابل شبکه مستقیم و کراس (cross and straight)

درست کردن کابل شبکه / سوکت زدن کابل شبکه مستقیم و کراس (cross and straight)

دانش و فناوری | آموزش
درست کردن کابل شبکه / سوکت زدن کابل شبکه مستقیم و کراس (cross and straight)

کابل های شبکه مسئولیت انتقال داده ها از دستگاه تا روتر و یا مودم را بر عهده دارند. محیا کردن و استفاده از کابل های شبکه به شکل ایده آل نیاز به تجربه و تلاش بسیار داد. یاد گرفتن بستن کابل های شبکه شاید در عرض یک ساعت میسر باشد ولی بستن کابل های شبکه به طوری که در آینده دچار قطعی نشوند و یا حتی انتخاب کابل و تجهیزات مناسب نیاز مند تجربه کاری بالاست.

بستن کابل های شبکه استاندارد های متنوعی دارد که در این پست بستن کابل به دو روش "مستقیم" و "کراس" که عمده روش بستن کابل ها در ایران می باشد را آموزش می دهیم.

آموزش بستن کابل شبکه مستقیم / آموزش بستن کابل شبکه معمولی

البته قبل از شروع باید ابزار های مورد استفاده در ساخت کابل شبکه را معرفی کنیم. ابزارهای ضروری برای سوکت کردن کابل شبکه عبارتند از: کابل شبکه، سوکت، آچار شبکه. البته ابزار های دیگری هم هستند که وجود آن ها به کار ما کمک می کند که عبارتند از: سر سوکت، تستر و سیم چین.

کابل شبکه

کابل شبکه:

کابل شبکه جزء بسیار مهمی از شبکه است که جنس، کیفیت، طول و نحوه بستن آن در بازده شبکه کابلی ما بسیار موثر است. کابل های موجود در بازار برای کار ما عبارتند از کابل های cat5 و cat6. ما در این آموزش از کابل cat5 استفاده می کنیم. چون هم برای شبکه های کوچک ما بهترین انتخاب است و هم سوکت کردن آن راحت تر است.

سوکت شبکه

سوکت شبکه:

سوکت های شبکه هم بسته به کابل cat5 و یا cat6 هستند. البته می توان کابل cat5 را برای سوکت cat6 استفاده کرد ولی اطمینان زیادی نمی توان به آن داشت، و احتمال خراب شدن پس از چند وقت وجود دارد. به همین خاطر پیشنهاد می شود از سوکت مناسب کابل خود استفاده کنید. "سر سوکت" هایی هم وجود دارند که به طول عمر سوکت و کابل شبکه ما کمک شایانی می کنند. این سر سوکت ها را نیز می توان به همراه سوکت تهیه کرد و قبل از سوکت زدن کابل آن ها را از کابل رد کرده و در نهایت به سوکت چسباند.

آچار شبکه

آچار شبکه:

از آچار های شبکه برای سوکت کردن کابل استفاده می شود. آچار های شبکه در کارایی، کیفیت و دقت خود متنوع اند. همیشه سعی کنید آچار خوبی تهیه کنید، چون اگر آچار شبکه شما کیفیت پایینی داشته باشد کابل شبکه شما در مرور زمان دچار قطعی می شود. آچار های شبکه معمولا غیر از سوکت کردن کابل شبکه برای سوکت کردن کابل تلفن و همچنین قطع کردن کابل نیز استفاده می شوند.

تستر شبکه

تستر شبکه:

تستر شبکه برای بررسی درست بسته شدن کابل شبکه مورد استفاده قرار می گیرد. البته شما می توانید به جای تهیه تستر شبکه کابل خود را در شبکه خود تست کنید. لازم به ذکر است که منظور از شبکه یک مفهوم کلی است و حتی یک کامپیوتر متصل به مودم را یک شبکه می نامیم.

بستن کابل شبکه مستقیم:

در این قسمت از آموزش یاد می گیریم چگونه یک کابل شبکه مستقیم را ببندیم. این نوع کابل بیشترین استفاده را در شبکه ها دارد. کابلی که از مدم به دستگاه شما بسته شده است از همین نوع است. برای شروع به کابل خود نگاه دقیقی بیندازید. اگر مقداری از روکش آن را خارج کنید متوجه خواهید شد که این کابل از هشت رشته رنگی درست شده است، که دوتا دوتا دور هم پیچیده شده اند.

کابل شبکه

سه مرحله را مطابق تصویر زیر انجام می دهیم. اول روکش کابل شبکه را به میزان 1 اینچ لخت می کنیم. سپس رشته ها را از هم باز و صاف می کنیم و در مرحله سوم کابل ها را به ترتیبی که در زیر می بینید در می آوریم. و در نهایت سر رشته ها را با قیچی یا سیم چین قطع می کنیم تا رشته ها یک دست شوند.

سه مرحله آماده سازی کابل شبکه

ولی این که ترتیب رنگ ها چرا به این نحو انتخاب شده اند، بر می گرده به نوع کابل. اگه یادتون باشه گفتیم دو نوع سوکت کردن داریم، مستقیم و کراس. تفاوت این دو نوع در ترتیب رنگ بندی هایشان است. این رنگ بندی متعلق به کابل های مستقیم است که در شبکه های ما مورد استفاده قرار می گیرد. ترکیب رنگ ها رو دوباره در زیر می بینید.

رنگ بندی کابل مستقیم

وقتی کابل ها را با توجه به شکل کنار هم چیدید باید سوکت را پشت رو کرده و ماننده شکل بالا رشته ها را در سوکت قرار دهیم. در انجام این کار بسیار دقت کنید، تا حین ورود رشته ها در سوکت تغییری در ترتیب آن ها ایجاد نشود. شاید سخت ترین مرحله همین مرحله باشد. سعی کنید رشته ها را تا جایی که امکان دارد تا آخر فرو ببرید و در نهایت با استفاده از آچار شبکه سوکت را به رشته ها پرس کنید.

کابل مستقیم شما آماده است.

بستن کابل های کراس

کابل های کراس برای ارتباط دو کامیپوتر بدون روتر و یا مودم مورد استفاده قرار می گیرند. کارکرد آن ها محدود است ولی یاد گرفتن بستن آن ها خالی از لطف نیست. همانطور که گفتیم تفاوت کابل های کراس و مستقیم در ترتیب رشته های سیم آن ها است. در کابل های مستقیم هر دو سوکت به نحو مشابهی مرتب می شوند ولی در کابل های کراس اینگونه نیست. در کابل های کراس هر سوکت رنگ بندی خودش را دارد. در شکل زیر رنگ بندی کابل های کراس آمده است.

رنگ بندی کابل کراس، کابل کراس برای وصل کردن دو کامپیوتر به هم

از این که با راهنمای آیتیلاگز همراه بودید متشکریم.

برای بروز ماندن ما را در فیس بوک و گوگل پلاس دنبال کنید.

بخش های مرتبط: شبکه
لینک کوتاه:
نام
ایمیل
متن
کپتچا
دریافت خبرنامه آیتیلاگز