نوشته شده توسط:
  1. آیتیلاگز
  2. پزشکی و سلامت
  3. چگونه به کمک فناوری مردم را تشویق به نجات دادن دیگران بکنیم؟

چگونه به کمک فناوری مردم را تشویق به نجات دادن دیگران بکنیم؟

دانش و فناوری | پزشکی و سلامت
چگونه به کمک فناوری مردم را تشویق به نجات دادن دیگران بکنیم؟

همه ما از فواید خون دادن برای خودمان و ضرورت دریافت خون برای بیماران محتاج به واحد های خونی با خبر هستیم. ولی براستی چگونه می توان مردم را به اهدای خون تشویق کرد.

در برخی از ماه های سال رغبت مردم به اهدای خون کاهش می یابد و دولت دست به دامن مردم می شود تا مردم را به این کار تشویق کند. ولی این بار در آمریکا و سوئد روش جالبی برای این کار مورد استفاده قرار گرفته است.

فرض کنید یک بار به صورت اتفاقی گذرتان به یک بیمارستان بیفتد، و بیماری را نیازمند به خون با گروه خونی خودتان ببینید. اکثر ما اگر در چنین موقعیتی قرار بگیریم آستین های خود را بالا زده و مقداری از خون خودمان را به آن فرد اهدا می کنیم.

حال تصور کنید دولت از طریق تلویزیون و رسانه های جمعی از مردم در خواست اهدای خون کند، چند در صد از ما به سمت سازمان های اهدای خون می رویم؟

در فرض اول که بیماری را نیازمند به خون می یابیم و نتیجه اهدای خون خود را از نزدیک لمس می کنیم از کار خود خوشنود و مطمئن می شویم.

به همین دلیل در آمریکا و سوئد به هر خون اهدا شده یک کد منحصر به فرد داده می شود و هر وقت آن خون موجب نجات جان یک انسان شد از طریق پیامک این مساله به اطلاع اهدا کننده می رسد. این یعنی دیدن نتیجه عمل خود و تشویق خود و دیگران برای اهدای دوباره خون.

این برنامه را یکی از دانشگاه های شهر گوتنبرگ سوئد پیاده کرده است. در سال 2014 هم یک اپلیکیشن در آمریکا برای پیگیری خون اهدا شده طراحی شد که آن هم باز خورد مناسبی داشته است.

این ابداع جالب به سود بیماران و یا شاید در آینده به سود خود اهدا کنندگان خون باشد. نظر شما چیه؟

برای بروز ماندن ما را در فیس بوک و گوگل پلاس دنبال کنید.

منبع: time
بخش های مرتبط: خون
لینک کوتاه:
نام
ایمیل
متن
کپتچا
دریافت خبرنامه آیتیلاگز