نوشته شده توسط:
  1. آیتیلاگز
  2. نرم افزار
  3. ویندوز 10، 50 میلیون دستگاه را در نوردید

ویندوز 10، 50 میلیون دستگاه را در نوردید

بررسی تخصصی | نرم افزار
ویندوز 10، 50 میلیون دستگاه را در نوردید

نسخه نهایی ویندوز 10 در تاریخ 7 مرداد به صورت رسمی رونمایی شد. این محصول جدید مایکروسافت در روز های ابتدایی معرفی خود بر روی 10 میلیون دستگاه نصب شده بود. پس از یک هفته این عدد به 25 ملیون و اکنون به مرز 50 میلیون دستگاه رسیده است. این عدد شامل ویندوز فون 10 نیز می شود.

مایکروسافت در حال ارائه این ویندوز به افراد منتظر در لیست انتظار می باشد پس این عدد روز به روز بیشتر خواهد شد.

ویندوز 10 در واقع جایگزین جدید ویندوز 8.1 قبلی است و تغییرات عمده ای را شامل شده است. در این ویندوز جدید منو استارت به محیط ویندوز بازگشته است، به علاوه اینکه پشتیبانی از سخت افزار ها و نرم افزار ها را بهبود بخشیده است و آن طور که مسئولین مایکروسافت بیان کرده اند تلفیقی از ویژگی های مثبت ویندوز 8 و ویندوز 7 را در ویندوز 10 شاهد خواهیم بود.

در ویندوز جدید مایکروسافت ویژگی های جدید زیر اضافه شده اند:

  1. دسکتاپ چندگانه: در این قابلیت شما چندین دستکتاپ دارید که می توانید هر کدام را به کار و فعالیت خاصی اختصاص دهید.
  2. یافتن سریع تر فایل ها: در ویندوز 10 جستجوی فایل ها بهبود چشم گیری پیدا کرده است و فایل هایی که بیشتر روی آن ها فعالیت داشته باشید سریع تر جستجو می شوند.
  3. کلید tast view: این قابلیت به منظور سویچ کردن سریع بین برنامه های در حال کار در ویندوز 10 طراحی شده است.
  4. مرکز اعلان های اکشن سنتر: این بخش برای سر و سامان دادن به نوتیفیکشن های ویندوز طراحی گریده است.
  5. سیستم کورتانا: دستیار صوتی کورتانا که سال هاست امتحان خود را پس داده است به ویندوز 10 آمده است. این دستیار صوتی در نوار جستجو و روی تسک بار قرار می گیرد تا به اجرا شدن فرامین صوتی به کاربران کمک کند.

مایکروسافت در ویندوز 10 دنبال آن بوده است که تمام دستگاه ها از قبیل دستگاه های رومیزی، گوشی های ویندوزی، کنسول های ایکس باس و تمام دستگاه های دیگر را با این نسخه هماهنگ کند.

مایکروسافت در نسخه های قبلی خود از مرورگر internet explorer یا به طول خلاصه IE استفاده می برد که همیشه انتقادات شدیدی را به مایکروسافت تحمیل می کرد. این مرور قدیمی از بدو ورود مشکلات امنیتی بسیاری داشته است و طراحان سایت ها همیشه برای طراحی سایتی سازگار با این نسخه با مشکل مواجه بوده اند. این مشکل به حدی جدی بوده است که برخی از طراحان و سایت ها به کلی پشتیبانی از این مرورگر را حذف می کردند. به همین دلیل در سال های اخیر سهم مایکروسافت در مرورگر های وب به شدت کاهش یافت. ولی در نسخه جدید مایکروسافت از مرورگر اسپارتان رونمایی کرد. مرورگری که قرار است مشکلات internet explorer را نداشته باشد و ویژگی های قدرتمندی از قبیل افزونه ها را در خود داشته باشد.

طی اعلام مایکروسافت، ویندوز 10 نسخه مخصوص موبایل و تبلت با عنوان "ویندوز فون 10" نیز دارد.

مایکروسافت در کنفرانس خبری خود اعلام کرده است که ویندوز های قبلی به رایگان به ویندوز 10 به مدت یک سال به روزرسانی خواهند شد. به نظر می رسد مایکروسافت در حال دستیابی به هدف نصب ویندوز 10 بر روی یک ملیارد دستگاه است. در ماه های آینده باید ببینیم مایکروسافت به این هدف دست خواهد یافت یا خیر.

برای بروز ماندن ما را در فیس بوک و گوگل پلاس دنبال کنید.