نوشته شده توسط:
  1. آیتیلاگز
  2. پزشکی و سلامت
  3. افزایش احتمال بهبود بیماران قلبی با پرینتر سه بعدی

افزایش احتمال بهبود بیماران قلبی با پرینتر سه بعدی

دانش و فناوری | پزشکی و سلامت
افزایش احتمال بهبود بیماران قلبی با پرینتر سه بعدی

با ترکیب دانش پزشکی و فناوری های بسیار جالب و مدرن، این ایده جدید به فکر پزشکان خطور کرد که از چاپ سه بعدی "3D printing" قلب برای عمل جراحی استفاده کنند.

محققان دانشگاه MIT و بیمارستان کودکان بوستون سیستم را راه اندازی کردند که می تواند اسکن های MRI از قلب یک بیمار را، تنها در سه ساعت تبدیل به یک مدل فیزیکی ملموس کند و جراحان برای برنامه ریزی عمل جراحی قلب از این تکنیک بهره ببرند. این مدل ارزیابی بهتری از حال بیمار را برای پزشکان فراهم می کند.

Golland و همکارانش سیستم جدید خود را در کنفرانس بین المللی محاسبات تصاویر پزشکی معرفی کردند. 

دانیل پیس، یک دانشجوی مهندسی برق و علوم کامپیوتر دانشگاه MIT، ایده پرداز و نویسنده سیستم تجزیه و تحلیل اسکن MRI است. جراحی قلب با این روش بسیار امن تر صورت می گیرد چرا که جراح قبل از عمل می تواند یک نمایش واقعی از وضعیت قلب بیمار را مشاهده کند. برای تهیه یک مدل دقیق سه بعدی قابل چاپ از قلب، مرز بین هر یک از بخش های قلب باید مشخص شود و بسیار مهم است که هر قسمت کاملا متمایز از سایر قسمت های دیگر به نظر بیاید.

جدا کردن مرز بین قسمت های مختلف قلب در حالت عادی و بدون استفاده از این قابلیت، نیازمند انجام حداقل 200 اسکن می باشد که برای این تعداد اسکن به زمانی بالای 10 ساعت نیاز است. اما محققان با معرفی این تکنولوژی جدید و مدرن، زمان این کار را به 2 الی 3 ساعت کاهش داده اند. با استفاده از این تکنولوژی ضریب دقت عمل ها به میزان زیادی افزایش می یابد.

این تکنولوژی هنوز هم مراحل اولیه ساخت خود را پشت سر می گذارد و هفت جراح قلب بیمارستان کودکان بوستون هنوز برای ارزیابی سطح سودمندی الگوهای سه بعدی تهیه شده با استفاده از این سیستم به تحقیق و مطالعه می پردازند. به گفته Golland این سیستم در مراحل بهبود و توسعه قرار دارد.

مسلما یک مدل 3D از قلب کمک شایانی به پزشکان خواهد کرد و با استفاده از این داده ها جراحان به تدوین برنامه جراحی قلب می پردازند و اقداماتی را که در حین جراحی باید روی بیمار انجام دهند را برنامه ریزی می کنند.

3d printing heart چاپ سه بعدی از قلب برای کمک به جراحی قلب باز

البته باید منتظر نتیجه تحقیقات پزشکان باشیم، چون پزشکان هستند که تشخیص می دهند راه 3 ساعت تحلیل قلب با پرینت سه بعدی بهتر است یا گرفتن 200 عکس MRI در 10 ساعت. مساله دیگری هم که بسیار حائز اهمیت است، مساله صرفه اقتصادی در استفاده از این روش است؛ نتیجه هر چیزی که باشد امیدواریم به افزایش سلامتی بیماران قلبی بینجامد.

برای بروز ماندن ما را در فیس بوک و گوگل پلاس دنبال کنید.