نوشته شده توسط:
  1. آیتیلاگز
  2. نرم افزار
  3. کورتانا چیست / آشنایی با کورتانا

کورتانا چیست / آشنایی با کورتانا

بررسی تخصصی | نرم افزار
کورتانا چیست / آشنایی با کورتانا

کورتانا دستیار هوشمند شماست که یکی از امکانات جدید ویندوز 10 به شمار می‌رود. کورتانا به شما کمک می‌کند تا در کامپیوتر خود جستجو کنید، تقویم خود را مدیریت کنید، بسته‌ها را ردیابی کنید، فایل‌ها را پیدا کنید، با شما چت می‌کند و برای شما لطیفه تعریف می‌کند. هر چه بیشتر از کورتانا استفاده کنید بیشتر بر اساس تجربه شما شخصی سازی می‌شود. 

کلیپ آشنایی با کورتانا، دستیار صوتی مایکروسافت:

برای شروع یک سوال در باکس جستجوی موجود در نوار وظیفه ویندوز تایپ کنید و یا با استفاده از آیکن میکروفون با کورتانا صحبت کنید.

در ادامه با آیتیلاگز به بررسی 15 کاری که می‌توانید از کورتانا بخواهید می‌پردازیم.

1- تنظیم یادآوری زمان، مکان و افراد در کورتانا

cortana-reminer یاد آورد کورتانا

کورتانا یک یادآور بسیار قدرتمند است اما کارهای بیشتری علاوه بر یادآوری می‌توانید با آن انجام دهید. از آیکن Reminders استفاده کنید و بگویید "Remind me" تا کار شروع شود. شما می‌توانید یک یادآور ایجاد کنید و از کورتانا کمک بگیرید تا چیزهایی را در مورد یک زمان خاص، یک مکان خاص و یا حتی یک شخص خاص به شما یادآوری کند. شما می‌توانید بگویید "Remind me to take my pill at 8pm" یا "Remind me to buy milk" تا کورتانا سریعاً یک یادآور برای شما ایجاد کند.

2- از زبان عادی برای جستجو بوسیله کورتانا استفاده کنید

cortana and simple language استفاده از زبان عامیه در کورتانا

کورتانا از زبان عادی برای جستجو فایل‌ها در کامپیوتر پشتیبانی می‌کند. برای مثال، شما از کورتانا می‌توانید بخواهید "find pictures from august" یا "find documents about windows" تا عکس‌هایی از ماه آگوست یا فایل‌هایی مربوط به ویندوز یافت شوند.

ابزار کورتانا یک قابلیت جستجوی ویندوز است که زبان طبیعی را پشتیبانی می‌کند و حتی شما می‌توانید از عملگرهای قدیمی جستجو هم استفاده نمایید.

3- شناسایی یک آهنگ

شناسایی آهنگ ها بوسیله کورتانا

همانند ابزار Siri که مختص شرکت اپل می‌باشد و همینطور گوگل و نرم افزارهایی مانند Shazam، کورتانا هم می‌تواند به یک آهنگ در حال پخش گوش دهد و آنرا شناسایی کند. به او بگویید "?What is this song" و کورتانا از میکروفون شما استفاده می‌کند تا به آهنگ گوش دهد و آنرا با آهنگ‌ها تطابق دهد. البته لازم به ذکر است که این قابلیت با آهنگ‌های ضبط شده بهتر کار می‌کند تا آهنگ‌هایی که از میکروفون پخش می‌شوند.

4- جستجو در وب با هر جستجوگری که می خواهید آن هم به کمک cortana

جستجو بوسیله کورتانا

کورتانا با موتور جستجوی بینگ سازگاری دارد. وقتی شما از کورتانا چیزی می‌خواهید که او نمی‌داند چگونه پاسخ دهد، برای شما صفحه مرورگرتان را باز می‌کند و صفحه جستجوی بینگ را نمایش می‌دهد. کورتانا به مرورگر پیش فرضتان هم اهمیت می‌دهد و هر مرورگری که به عنوان پیش فرض باشد را باز می‌کند اما به صورت پیش فرض از موتور جستجوی بینگ استفاده می‌کند.

شما می‌توانید کورتانا را مجبور به استفاده از گوگل یا دیگر موتورهای جستجو بکنید. برای انجام این کار کافیست بر روی مرورگر Google Chrome ابزار Chrometana را نصب کنید. با استفاده از ابزار Chrometana در کروم هرچیزی را که در ویندوز 10 و یا بوسیله cortana جستجو کنید را می‌توانید در گوگل مشاهده کنید.

در این پست بشکل مفصل آموزش نصب و استفاده از افزونه Chrometana آمده است.

5- محاسبه و تبدیل واحد‌ها به کمک cortana

کورتانا و تبدیل واحد

کورتانا می‌تواند محاسبه نیز انجام دهد. به یاد داشته باشید که شما می‌توانید در باکس جستجوی کورتانا تایپ هم بکنید و الزامی به صحبت کردن وجود ندارد.
شما می‌توانید در باکس جستجوی کورتانا محاسبه‌ای شبیه “324334*34234” و یا تبدیل واحدی شبیه “55 uk pounds to usd” را تایپ کنید تا نتیجه به نمایش در آید. کورتانا توانایی تبدیل واحد پول را علاوه بر تبدیل واحدها دارا می‌باشد.

6- پیگیری پروازها و بسته‌ها با استفاده کورتانا

کورتانا و یافتن بلیط برای رفت و برگشت

کورتانا می‌تواند پروازها را با استفاده از شماره پرواز و بسته‌ها را با استفاده از شماره پیگیری برای شما نمایش دهد. فقط کافیست یک شماره پرواز یا بسته را در باکس جستجوی آن وارد کنید تا وضعیت آنرا مشاهده کنید.

7- یافتن پاسخ سوالات با کورتانا

یافتن پاسخ سوالات بوسیله کورتانا

کورتانا با استفاده از Bing پاسخ‌هایی به سوالات رایج می‌دهد. این امر مشابه Knowledge Graph گوگل است. برای مثال می‌توانید سوالی مانند “What is the tallest building in the world” را بپرسید تا سریعاً از کورتانا جواب را دریافت کنید.

8- بررسی وضعیت آب و هوا در کورتانا

کورتانا و آب و هوا

با استفاده از کورتانا به سرعت می‌توانید وضعیت آب و هوا در مکان‌های مختلف را بررسی کنید. کلمه "Weather" وضعیت آب و هوا را در نقطه مکانی فعلی نشان می‌دهد در حالیکه عبارت "Weather in some location" آب و هوای دیگر شهرها را نمایش می‌دهد.

9- مسیریابی با کورتانا

کورتانا و مسیریابی

کورتانا به سوالات مسیریابی نیز پاسخ می دهد. فقط کافیست از او بپرسید "directions to some location" و کورتانا نقشه ویندوز 10 را برای شما باز می‌کند و مسیر را به شما نمایش داده و در مسیریابی شما را کمک می‌کند.

10- تنظیم زنگ به کمک کورتانا

کورتانا و تنظیم زنگ و آلارم

کورتانا از توانایی تنظیم زنگ هشدار دهنده نیز برخوردار است. از او "set alarm for 7 am" را بخواهید تا برایتان یک زنگ هشدار دهنده ایجاد کند. این زنگ در برنامه Alarm & Clock ذخیره می‌شود و از آنجا می‌توانید تمامی زنگهایی که تنظیم کرده‌اید را مدیریت کنید.

11- اجرای برنامه‌ها با cortana

کورتانا و اجرای نرم افزار ها

کورتانا می‌تواند برنامه‌های روی سیستمتان را نیز اجرا کند. فقط کافیست بگویید "Launch chrome" تا برنامه chrome اجرا شود. اگر "Hey Cortana" بر روی سیستم شما فعال باشد می‌توانید برای اجرای برنامه مورد نظر خود بگویید : "Hey Cortana, launch Google Chrome"

12- ارسال ایمیل با کمک دستیار صوتی مایکروسافت کورتانا

ارسال ایمیل بوسیله کورتانا

کورتانا می‌تواند با استفاده از برنامه ایمیل موجود در ویندوز و اکانتی که قبلاً تنظیم نموده‌اید ایمیل ارسال کند. فقط عبارت "send email" را وارد کنید تا فرآیند ارسال ایمیل آغاز گردد و یا برای ارسال ایمیل به یک شخص از لیست اشخاص ثبت شده‌تان به او بگویید "Send email to Pete" تا برای دوستتان ایمیل ارسال گردد.

13- ایجاد رویداد در تقویم

کورتانا و ثبت رویداد در تقویم

ایجاد رویداد در تقویم از دیگر توانایی‌های کورتاناست. فقط عبارتی مانند "add meeting at Thursday 2PM to calendar" را وارد کنید تا کورتانا به طور خودکار اطلاعات را برایتان تکمیل نماید. علاوه بر این می‌توانید دستور "add meeting" را بیان کنید تا کورتانا جزئیات را از شما بپرسد.

14- چت کردن با کورتانا

چت کردن بوسیله کورتانا همانند سیری

همانند Siri، کورتانا هم می‌تواند چت کند و به سوالات احمقانه پاسخ دهد. از او سوالاتی مانند "Tell me a story"، "Tell me a joke"، "Sing me a song" یا "Surprise me" بپرسید تا عکس‌ العملش را مشاهده کنید.

در کلیپ جذاب و بسیار جالب زیر شخصی با دستیار صوتی کورتانا شوخی می کند، این کلیپ را از دست ندهید:

15- دریافت لیست دستورات و راهنما برای کار کردن با کورتانا

راهنمای استفاده از کورتانا

از کورتانا با دستور "help" راهنمایی بخواهید تا لیستی از کارهایی که می‌تواند انجام دهد را برایتان به نمایش در بیاورد. این کار لیست بسیار کاملی را پیش روی شما قرار می‌دهد.

البته قابلیت‌های بیشمار دیگری نیز در کورتانا وجود دارد که در اینجا شرح داده نشدند. مثلا اجرای موسیقی با کورتانا، نمایش نتایج مسابقات ورزشی و یا پیش بینی نتیجه، جستجوی لغات در دیکشنری و یا حتی پیشنهاد دیکشنری.

باید منتظر ماند چون بی شک مایکروسافت در آینده امکانات بیشتری را به دستیار صوتی خودش اضافه خواهد کرد.

و در پایان کلیپی ببینید از مقایسه سه دستیار صوتی Cortana، Google Now و Siri:

از اینکه با آیتیلاگز همراه بودید متشکریم.

برای بروز ماندن ما را در فیس بوک و گوگل پلاس دنبال کنید.