نوشته شده توسط:
  1. آیتیلاگز
  2. پرونده های دنباله دار
  3. 101 اختراع که دنیای ما را دگرگون کردند (قسمت نهم)

101 اختراع که دنیای ما را دگرگون کردند (قسمت نهم)

دانش و فناوری | پرونده های دنباله دار
101 اختراع که دنیای ما را دگرگون کردند (قسمت نهم)

به قسمت نهم از پرونده جذاب و دنباله دار "101 اختراع که دنیای ما را دگرگون کردند" رسیدیم. این قسمت و قسمت بعدی آخرین قسمت‌های این پرونده جذاب هستند.

این قسمت و قسمت بعدی را از دست ندهید چون در این دو قسمت مهم‌ترین و تاثیرگذارترین اختراع‌های جهان را می‌بینید.

اختراع شماره 20، رادیو

رادیو

اختراع شماره 20، در ابتدا با ارسال نقطه و خط شروع به کار کرد، اما با گذشت چند دهه، تاریخ جهان را دگرگون کرد.

رادیو به مردم اجازه داد تا به صورت لحظه‌ای از اتفاقات سایر نقاط جهان آگاه شوند. رادیو وسیله‌ای است که یک انسان با آن می‌تواند با افراد بیشماری صحبت کند.

شاید رادیو جادویی به نظر برسد، اما بر اساس یک اصل بسیار ساده کار می‌کند. تمام فناوری‌های صوتی، از تبدیل امواج صوتی به سیگنال‌های الکتریکی بهره می‌برند.

جنگ‌های سراسر دنیا، گفتگوهای سیاسی و سابقه هیندنبرگ به طور کامل و به شکل زنده از رادیو پخش شدند.

علیرغم تمام فناوری‌هایی که سعی دارند توجه ما را به خودشان جلب کنند، 70 درصد مردم آمریکا حداقل روزی یک بار به رادیو گوش می‌دهند و این نشان می‌دهد که رادیو قدرت ماندگاری بالایی دارد.

اختراع شماره 19، بادبان

بادبان

اختراع شماره 19 چیزی بیش از یک تکه پارچه است؛ بادبان به انسان اجازه داد تا جهان را سیر کند.

مصری‌ها از 5000 سال پیش از بادبان برای قایق سواری در رودخانه نیل استفاده می‌کردند. احتمالاً نخستین بادبان‌ها مربع شکل بودند و سپس به حالت سراسری امروزی درآمدند. بادبان به سرعت کشتی‌ها افزود و انرژی باد را قابل استفاده کرد.

پیتر لِشِر:

بادبان درست مثل بال هواپیما می‌ماند. فشار هوا در قسمت جلویی کم و در قسمت عقبی زیاد است، و به این ترتیب به کشتی اجازه می‌دهد تا به جلو حرکت کند.

بادبان منجر به خلق یک شبکه جهانی تجاری شد و این یکی از نخستین قدم‌ها در اقتصاد امروزی ما بود.

اختراع شماره 18، بتن

بتن

این ماده آنقدر در ساخت و ساز مدرن نقش دارد که نمی‌شود باور کرد بیش از 2000 سال پیش اختراع شده باشد. بتن ترکیبی از ماسه و شن، یک ماده تثبیت کننده و آب است. رومیان از آن برای ساخت معبد پانتئون و قناتو استفاده کردند. امروزه بتن در همه جا هست. در سد سه دره چین، حدود 2 میلیون بار بتن استفاده شده است. بتن هزاران کاربرد دارد، یکی از آنها در دهه 1940 بود. فقط چند کیلو از آن کار گنگستر فیلادلفیایی، جانی گودمن، را یکسره کرد.

اختراع شماره 17، دستگاه تلگراف

تلگراف

اختراع شماره 17 می‌توانست جان بیش از 1500 مسافر کشتی تایتانیک را نجات دهد.

دیوید کاپوس:

قبل از تلگراف تنها راه ارتباط برقرار کردن با یک نفر به صورت مستقیم و لحظه‌ای، گفتگو از نزدیک بود.

یکی از نخستین تلگراف‌ها در واشنگتن دی‌سی نصب شده بود.

جیم مِیگز:

رئیس جمهور لینکلن گزارشات میادین جنگ‌های داخلی را از نزدیک پیگیری کردند. او اولین رئیس جموری بود که مستقیماً خودش را با رویدادهای جنگ درگیر میکرد.

تلگراف پالس‌های الکتریکی را از طریق سیم و یا امواج رادیویی ارسال می‌کند. یک سوئیچ تعداد و مدت هر پالس را کنترل می‌کند و کد مورس این پالس‌ها را به پیام تبدیل می‌کند.

شب پانزدهم آوریل 1912 در اتاق مخابره کشتی تایتانیک، جنب و جوش زیادی دیده می‌شود.

تام دِتوِیلر، مدیر عملیات اکتشافی تایتانیک:

چندین پیام به کشتی تایتانیک مخابره شده بود که از وجود یخ شناور در مسیر کشتی خبر می‌داد. اما تقریباً تمامی این پیام‌ها در میان پیام‌های شخصی مسافران مشهور و ثروتمند کشتی گم شد. حتی کشتی تایتانیک به اپراتور بیسیم کشتی باری‌ای که چند کیلومتر با آن فاصله داشت، گفته بود تا بیسیم خودش را قطع کند تا کانال برای ارسال پیام مسافران کشتی باز باشد. اپراتور همین کار را کرد و چند ساعت بعد دیگر پیام کشتی تایتانیک را نشنید. اگر آنها به پیام اخطار در خصوص توده یخ شناور توجه بیشتری می‌کردند و پیام را به کاپیتان تایتانیک می‌رساندند شاید می‌توانستند جلوی این فاجعه را بگیرند.

اختراع شماره 16، واکسن

واکسن

تقریباً هیچ اختراعی به اندازه اختراع شماره 16 جان انسان‌ها را نجات نداده است.

واکسن بدن را در معرض میزان کمی از بیماری قرار می‌دهد تا بدن خودش را در مقابل آن مقاوم کند. نخستین واکسن در سال 1788 برای مقابله با بیماری آبله ساخته شد. بیماری‌ای که منجر به مرگ 500 میلیون نفر شد! این تعداد از قربانیان تمام جنگ‌های تاریخ بشر هم بیشتر است.

واکسن‌های بعدی بسیاری از بیماری‌ها را ریشه‌کن کردند، از جمله بیماری مهلک فلج اطفال. نخستین واکسن فلج اطفال، از بافت میمون‌ها و در دستگاه مخلوط کن خانگی ساخته شد.

اختراع شماره 15، قطب نما

قطب نما

اختراع شماره 15 حداقل 2500 سال قدمت دارد، اما مردم در ابتدا تصور می‌کردند که یک وسیله جادویی است.

چینی‌ها نخستین کسانی بودن که متوجه خصوصیت جذب آهن در عنصر مگنتیت شدند. خوشبختانه یک مخترع محلی به این فکر افتاد که اجازه چرخیدن را به مگنتیت بدهد و به این طریق، قطب نما اختراع شد. این اختراع به دریانوردان اجازه داد تا در هر آب و هوایی دریانوردی کنند، البته حداکثر تا سال 7012. چرا که دانشمندان معتقدند در این سال تمایل قطبی زمین جابجا می‌شود و عقربه قطب‌نماها به سمت جنوب می‌چرخد.

اختراع شماره 14، پنی سیلین

اختراع شماره 14 آنقدر اهمیت دارد که پزشکان دوران پیش از اختراع آن را عصر سیاهی نام گذاشتند.

داروهای زیادی شبیه آسپرین وجود داشت که می‌توانست به تحمل آثار بیماری کمک کند، ولی پنی سیلین بیماری را درمان می‌کرد، که در نوع خود بی‌سابقه بود.

در سال 1928 دانشمند اسکاتلندی، الکساندر فلمینگ، متوجه شد که کپک آبی و سبز رنگی باکتری استافیلاک اطرافش را نابود کرده است. فلمینگ تصور می‌کرد که ماده ضدعفونی فوق العاده‌ای پیدا کرده است، چیزی مثل یک شوینده خانگی. اما او در حقیقت به بزرگ‌ترین پیشرفت پزشکی تاریخ دست پیدا کرده بود.

گلن درن، پزشک:

پنی سیلین به مردم اجازه می‌داد تا با خوردن یک قرص، از بیماری‌ای که ممکن بود منجر به مرگشان شود، نجات پیدا کنند.

پنی سیلین طی جنگ جهانی دوم، علم پزشکی را در میدان‌های نبرد متحول کرد و حداقل جان 15 درصد نیروهای متحدین را نجات داد، یعنی معادل 150 هزار سرباز.

وقتی آدم به جنگ فکر می‌کند، تصور می‌کند علت مرگ تیر خوردن و آسیب دیدن باشد. ولی در بسیاری از موارد، بسیاری از سربازها به خاطر مسئله ساده‌ای مثل عفونت جانشان را از دست می‌دادند. فقط کافی بود دچار یک خراش کوچک شوند و زخمشان عفونت کند. همین کارشان را تمام می‌کرد. ولی پنی سیلین جلوی چنین اتفاق‌هایی را گرفت.

اختراع شماره 13، اتومبیل

اتومبیل و ماشین

اختراع شماره 13 نه تنها امکان جابجایی را برای ما فراهم کرد، بلکه شکل ظاهری زمین را هم دگرگون کرد.

ماشین

نخستین اتومبیل توسط مهندس آلمانی، کارل بنز، ساخته شد و توسط یک موتور تک سیلندر با توان دو سوم اسب بخار حرکت می‌کرد.

بن کافمن، قهرمان ماشین سواری:

آزادی‌ای که اتومبیل در اختیار انسان قرار داده است، شگفت انگیز است. اینکه آدم بتواند وارد ماشین شود، پشت فرمان بنشیند، ماشین را روشن کند و صدای غرش موتور را بشنود.

اتومبیل پایان دوران تسلط راه آهن بود و منجر به خلق مناطق حومه‌ای شهرها شد.

اختراع شماره 12، اینترنت

اینترنت

اختراع شماره 12 در ابتدا به عنوان ابزار دوران جنگ سرد برای ارتباط با سیلوهای موشکی ساخته شد.

اینترنت آنقدر بزرگ و متحول کننده است که سخت می‌شود مفهومش را درک کرد. شبکه‌ها قبل از اینترنت هم وجود داشتند. حتی کامپیوتر هم وجود داشته است.

انسان از هوشش استفاده کرد و راهی را برای اتصال این شبکه و برقراری ارتباط بین آنها پیدا کرد. انسان‌های باهوش به هر کامپیوتر یک آدرس منحصر به فرد دادند. برای ارسال داده آن را تجزیه کرده، مقصد را مشخص می‌کردند و دستور عمل به هم پیوستگی آن را در زمان رسیدن به مقصد، میدادند. همه چیز از صفر و یک تشکیل شده اما اینترنت بیشتر فعالیت‌های نخستین انسان را دگرگون کرد.

پاتریک ریموند:

فکر نمی‌کنم طراحان اصلی اینترنت اصلاً تصور می‌کردند که سیستم دفاع نظامی در برابر جنگ هسته‌ای آنها، قرار باشد برای آشنایی بین افراد مورد استفاده قرار بگیرد.

اختراع شماره 11، کاغذ

کاغذ

اختراع شماره 11، بیش از هر چیز دیگری در تاریخ منجر به گسترش دانش شده است.

مردم در گذشته بر روی لوح‌های سنگی یا پوست حیوانات می‌نوشتند، اما حدود 200 سال پیش از میلاد، چینی‌ها متوجه شدند که اگر چوب، پنبه یا کتان را با آب ترکیب و سپس خشک کنند، به کاغذ دست پیدا می‌کنند. حتی در این عصر دیجیتالی، هر شهروند آمریکا سالیانه حدد 350 کیلوگرم کاغذ مصرف می‌کند که معادل بیش از 5 میلیون کاغذ در طول زندگی می‌شود.

تمام قسمت‌ها:

برای بروز ماندن ما را در فیس بوک و گوگل پلاس دنبال کنید.

پست های قسمت دار x

در حال مطالعه قسمت نهم از مجموعه قسمت های "101 اختراع که دنیای ما را دگرگون کردند" هستید.

اگر مایل به اطلاع از زمان انتشار قسمت های بعدی این مطلب هستید نام و ایمیل خود را رد فرم زیر وارد کنید:

کپتچا
دریافت خبرنامه: