نوشته شده توسط:
  1. آیتیلاگز
  2. پرونده های دنباله دار
  3. 101 اختراع که دنیای ما را دگرگون کردند (قسمت هشتم)

101 اختراع که دنیای ما را دگرگون کردند (قسمت هشتم)

دانش و فناوری | پرونده های دنباله دار
101 اختراع که دنیای ما را دگرگون کردند (قسمت هشتم)

به قسمت هشتم از پرونده جذاب و دنباله دار "101 اختراع که دنیای ما را دگرگون کردند" رسیدیم. در این پرونده لیست 101 اختراع تاثیر گذار که توسط مجله پاپیولار مکانیک تهیه شده است را به شما ارائه می‌دهیم.

تا پیش از این اختراع شماره 101 تا 31 را با هم ببرسی کردیم. در این قسمت که قسمت هشتم است به بررسی اختراع شماره 30 الی 21 می‌پردازیم. همانطور که تا پیش از این نیز گفته بودیم هرچه جلوتر برویم اختراع‌ها مهم‌تر و تاثیر گذارتر می‌شوند.

اختراع شماره 30، ساعت مکانیکی

ساعت مکانیکی

اختراع شماره 30 وسیله‌ایست که تقریباً تمام کارهای روزمره ما را کنترل می‌کند. ساعت مکانیکی را باید یک اختراع فوق‌العاده دانست چون به ما اجازه می‌دهد بدون نیاز به ساعت خورشیدی زمان را بدانیم.

ساعت مکانیکی در سال 1656 در هلند اختراع شد و از مجموعه‌ای از چرخ دنده‌ها برای تبدیل نوسان آونگ به حرکت مکانیکی بهره گرفت. ساعت مکانیکی با دقت یک دقیقه در روز تا حد زیادی از تمام اختراعات پیشین بشر دقیق‌تر بود.

کاربرد اصلی ساعت، هدایت کشتی در اقیانوس بود. دریانوردان از مدت‌ها پیش از ستارگان برای تعیین عرض جغرافیایی استفاده می‌کردند، اما آن‌ها برای مشخص کردن طول جغرافیایی باید موقعیت مشخص یک جسم آسمانی خاص را با موقعیت ظاهری آن از دریا مقایسه می‌کردند. برای این منظور آن‌ها باید در یک زمان مشخص در روز دست به این کار می‌زدند.

جف چستر، مورخ رصدخانه نیروی دریایی ایالات متحده:

داشتن یک وسیله سنجش زمان دقیق در کشتی، برای اولین بار به انسان اجازه داد تا موقعیت خودش را به طور دقیق در میان اقیانوس‌های عظیمی که هیچ نشانه قابل توجهی نداشتند، پیدا کند.

و تا اوایل قرن هجدهم نقشه‌های جهان به دقت یک مایل دریایی رسیدند که تقریباً بیش از 1800 متر است.

به شمارش معکوس فهرست‌مان برمی‌گردیم،

اختراع شماره 29، تلفن

تلفن

اختراع شماره 29 لیست ما وسیله‌ای است که فاصله‌ها را از بین برد.

تلفن در سال 1876 اختراع شد و در اصل از یک بلندگوی کوچک، یک میکروفن ریز و یک سوئیچ روشن و خاموش تشکیل شده بود.

تیم وو:

مردم در ابتدا فکر می‌کردند تلفن یک اسباب بازی است. دستگاه تلگراف اهمیت زیادی داشت، چون متن را ارسال می‌کرد. ولی تلفن فقط برای صحبت کردن بود.

اما آنها در اشتباه بودند. مردم آمریکا بیش از 2 سال از زندگی خودشان را پای تلفن هستند و این میزان سه برابر بیشتر از زمانی است که برای بررسی مسائل مالی‌شان وقت می‌گذارند.

اختراع شماره 28، میکروپروسسور

میکروپروسسور

نخستین کامپیوتر جهان 30 تن وزن داشت، با این حال قدرت اختراع شماره 28 بسیار بیش از آن بود.

میکروپروسسورها در سال 1971 وارد بازار شدند و خطوط مدار آنها 2000 بار از موی انسان باریک‌تر است. آن‌ها از اجزای اصلی بسیاری از امکانات امروز، از سرور اینترنت گرفته تا کارت‌های تبریک هستند.

اختراع شماره 27، یخچال

یخچال

زمانی که روز سختی را سپری کردید و دلتان یک نوشیدنی خنک می‌خواهد، می‌توانید از اختراع شماره 27 تشکر کنید.

جیم مِیگز:

یخچال اختراعی‌ است که ما زیاد به آن توجه نمی‌کنیم و با این حال از خیلی جهات دنیا را دگرگون کرده است. امکان تازه نگه داشتن غذا، پیشرفت خیلی مهمی بود.

چیزی که عمل سردسازی را در یخچال ممکن می‌کند، کمپرسور آن است، اما کمپرسورهای اولیه آنقدر بزرگ بودند که در صورت نیاز به آن‌ها، باید در کارخانه‌ها زندگی می‌کردیم. در گذشته کارخانه‌های یخ سازی بزرگی وجود داشتند که یخ تولید می‌کردند و یخ را به درب منازل ارسال می‌کردند تا مردم درون جعبه یخ بگذارند.

کمپرسور چطور خوراک را سرد نگه می‌دارد؟ وقتی گاز را فشرده کنید، دمای آن خیلی بالا می‌رود و اگر به آن کاری نداشته باشید، دوباره به دمای اتاق در می‌آید و وقتی از حالت فشار خارج شود، بسیار سرد می‌شود.

اولین یخچال‌هایی که برای خانه‌ها طراحی شده بودند، در دهه 20 به بازار آمدند. این یخچال‌ها از ماشین فورد مدل T هم گران‌تر بودند. این رقم به پول امروز، بیش از 40 هزار دلار می‌شود.

رژیم غذایی ما با وجود یخچال متنوع شد، به این ترتیب می‌شد مواد غذایی را از نقاط دور به هر جایی منتقل کرد. در حقیقت تخمین زده شده که همین رژیم غذایی بهبود یافته باعث شده تا قد ما 10 سانتیمتر بلندتر از اجدادمان باشد.

اختراع شماره 26، میکروسکوپ

میکروسکوپ

هیچ اختراعی به اندازه اختراع شماره 26 منجر به اکتشاف‌های علمی نشد.

در سال‌های آخر دهه 1600 نخستین میکروسکوپ از یک لنز تشکیل شده بود که 200 برابر قدرت بزرگنمایی داشت. و انسان با کمک آن می‌توانست باکتری، مویرگ‌ها و حتی سلول‌ها را ببیند. قدرت بزرگنمایی میکروسکوپ‌های الکترونی امروز، بیش از 2 میلیون برابر است و با آنها میشود ویروس‌ها و حتی دی‌ان‌ای را دید و به لطف آن‌ها تعداد افرادی که از سرطان نجات پیدا کردند، از دهه 70 تاکنون، دو برابر شده است.

اختراع شماره 25، گاوآهن تیغه دار

گاو آهن تیغه دار

اگر اختراع شماره 25 بوجود نمی‌آمد انسان‌های بیشتری هنوز در مزرعه‌ها زندگی می‌کردند.

گلن درن، کشاورز:

گاوآهن‌ها از گذشته‌های دور در زندگی انسان حضور داشتند و کار با آنها بسیار سخت و مشکل بود. ولی گاوآهن تیغه‌دار همه چیز را عوض کرد.

گاوآهن تیغه‌دار یک چاقوی برنده دارد که پیش از تیغه افقی که خیش نام دارد، زمین را می‌شکافد. این دو تیغه برنده لایه نازکی از خاک سطحی را جدا می‌کنند و کنار می‌زنند.

گاوآهن تیغه دار آغازگر عصر کشاورزی مکانیزه بود و با اختراع آن امروزه آمریکا تنها با دو درصد از نیروی کاری خودش، می‌تواند غله مورد نیاز خودش را تولید و هنوز بیش از 300 میلیون نفر از مردم جهان را سیر کند.

اختراع شماره 24، ژنراتور برق

ژنراتور برق

شاید بن فرانکلین کاشف الکتریسیته باشد، اما با اختراع 24 منبع تولید جریان الکتریسیته جدیدی خلق شد.

ژنراتور انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند، آن هم با حرکت دادن سیم پیچی مسی از میان یک میدان مغناطیسی که باعث هدایت الکترون‌ها در طول سیم می‌شود. در دهه 1830، این ژنراتور که دینام نام داشت، 7 ولت و 310 آمپر برق تولید می‌کرد که برای روشن کردن 20 لامپ 100 واتی کافی بود. امروزه ما آنقدر انرژی برق تولید می‌کنیم که می‌توانیم شب را به روز تبدیل کنیم و از ظاهر سیاره زمین را از فضا تغییر دهیم.

اختراع شماره 23، چرخ آبی

چرخ آبی

پیش از کشف الکتریسیته تنها منبع نیروی انسان، نیروی عضلانی بود، اختراع شماره 23 همه چیز را تغییر داد.

تقریباً 100 سال پیش از میلاد مسیح، یونانیان چرخی را اختراع کردند که با آب حرکت می‌کرد و با آن غلات را آسیاب می‌کردند. در قرن نوزدهم چرخ آبی هنوز کاربردی داشت که حدود 20 اسب بخار نیرو تولید می‌کرد یا گشتاوری معادل با نیمی از قدرت یک فولکس قورباغه ای مدل 1968 داشت. شاید چرخ آبی به اندازه توربو شارژ قدرتمند نباشد، اما تأثیر بزرگی روی انقلاب صنعتی داشته است.

اختراع شماره 22، تلسکوپ

تلسکوپ

بیشتر اختراعات احساس بزرگی و قدرت به انسان می‌دهند، اما اختراع شماره 22 به ما ثابت کرد که چقدر کوچک هستیم.

مک دانسان:

تمام اختراعات بزرگ، قدرتی را در اختیار انسان قرار می‌دهند که قبلاً نداشته است. تلسکوپ هم قدرت بینایی ما را تقویت کرد.

نخستین انسانی که با تلسکوپ به آسمان نگاه کرد، گالیله بود. تلسکوپ در ابتدایی‌ترین حالت خود وسیله‌ای بسیار ساده‌ای بود.

دیوید کاپلان، فیزیکدان دانشگاه جان هاپکینز:

تلسکوپ از یک جفت لنز مثل لنز عینک تشکیل شده است که اگر در فاصله درستی از هم قرار بگیرند، بزرگنمایی بالای دارند.

تلسکوپ هابل

در دهه 80 میلادی تلسکوپ هابل ساخته شد. این تلسکوپ که بالاتر از جو زمین قرار گرفته، نه تنها دوردست‌ها بلکه گذشته را هم می‌تواند ببیند. از آنجایی که نور ممکن است صدها، میلیون‌ها یا حتی میلیاردها سال طول بکشد تا به ما برسد، تنها با رصد کردن نقاط دوردست می‌توانیم تاریخ جهان را ببینیم.

هابل همچنین سیاره‌هایی مشابه زمین پیدا کرد که در مدار دیگر ستاره‌ها بودند. احتمالاً تلسکوپ‌های مستقر در فضا، اولین جایی است که حیات در خارج از زمین را پیدا کند.

اختراع شماره 21، بیهوشی

بیهوشی

پیش از اختراع شماره 21 تنها راه تحمل درد جراحی در جنگ‌ها، گاز گرفتن گلوله بود.

در دوران ویکتوریایی، اثر بی‌حس‌کننده اتر شناخته شده بود. همینطور خنده‌آور بودن آن. با این حال تا دهه 1840 کسی متوجه نشده بود که می‌شود از این اثر به عنوان داروی بیهوشی بهره برد. جالب است بدانید که پس از حدود 200 سال، دانشمندان هنوز دقیقاً طرز کار بیهوشی را نمی‌دانند، اما از خوش شانسی ما، کار می‌کند.

قسمت‌های این پرونده جذاب:

برای بروز ماندن ما را در فیس بوک و گوگل پلاس دنبال کنید.

بخش های مرتبط:
لینک کوتاه:
نام
ایمیل
متن
کپتچا
دریافت خبرنامه آیتیلاگز
پست های قسمت دار x

در حال مطالعه قسمت هشتم از مجموعه قسمت های "101 اختراع که دنیای ما را دگرگون کردند" هستید.

اگر مایل به اطلاع از زمان انتشار قسمت های بعدی این مطلب هستید نام و ایمیل خود را رد فرم زیر وارد کنید:

کپتچا
دریافت خبرنامه: