نوشته شده توسط:
  1. آیتیلاگز
  2. پرونده های دنباله دار
  3. 101 اختراع که دنیای ما را دگرگون کردند (قسمت هفتم)

101 اختراع که دنیای ما را دگرگون کردند (قسمت هفتم)

دانش و فناوری | پرونده های دنباله دار
101 اختراع که دنیای ما را دگرگون کردند (قسمت هفتم)

اختراع شماره 40، تلفن همراه

تلفن همراه

ما نام این وسیله را تلفن گذاشتیم، در حالیکه این وسیله یک رادیوی کم توان است که تلفن شما را به نزدیک‌ترین برج مخابراتی متصل می‌کند. سیگنال سپس از طریق کابل‌ها به نزدیک‌ترین برج در کنار فردی که با او تماس گرفته‌اید مخابره می‌شود.

تیم وو:

تلفن‌های همراه امروزی، کامپیوترهای کوچکی هستند که طرز فکر ما را عوض کردند.

و این تمام ماجرا نیست، برخی مطالعات نشان داده که مردانی که بیش از 4 ساعت در روز از تلفن همراه استفاده می‌کنند، 25 درصد اسپرم کمتری دارند.

اختراع شماره 39، موتور الکتریکی

موتور الکتریکی

اختراع شماره 39 وسیله‌ای قدرتمند و کم صداست که در بسیاری از وسایل از ساعت گرفته تا قطار مسافربری استفاده می‌شود.

موتور الکتریکی آیتیلاگز

کلید چرخش محور یک آهنربای الکتریکی است که قطب های آن در هر چرخش دو بار جابجا می‌شوند. موتور الکتریکی در سال 1886 وارد بازار شد و در کمتر از یک دهه تراموای برقی، قطار زیرزمینی و حتی آسانسور برقی در همه جا رایج شد.

تونل هوای ناسا

امروزه شش موتور عظیم 22,500 اسب بخاری نیروی تونل باد مرکز تحقیقات اینز ناسا را تأمین میکند که تندبادهایی با سرعت بیش از 560 کیلومتر در ساعت را تولید می‌کنند.

اختراع شماره 38، عینک

عینک

پیش از بوجود آمدن اختراع شماره 38 خیلی از مردم دنیا را به صورت زیر می‌دیدند:

برج ایفل بدون عینک

اما افرادی که چشمان ضعیفی دارند عکس بالا را با داشتن عینک به شکل زیر می‌بینند:

برج ایفل

بن کافمن، عینک ساز:

اگر عینک وجود نداشت، افرادی که چشمان ضعیف دارند نمی‌توانستند هر روز از خانه بیرون بیایند و یا حتی جلوی پای خودشان را ببیند.

قدمت عینک به قرن سیزدهم برمی‌گردد، این وسیله توسط یک راهب پیر ایتالیایی که دیگر نمی‌توانست متون مقدس را بخواند اختراع شد.

شیشه‌های گرد و ساده عینک به نیمی از مردم جهان امکان بهتر دیدن را می‌دهند.

اختراع شماره 37، هواپیما

هواپیما

برادران رایت متوجه شدند که کلید پرواز هدایت شده، کنترل و تعادل است و به کمک آن می‌شود در فضای سه بعدی حرکت کرد.

تا سال 1919 رکورد سرعت پرواز با 297 کیلومتر در ساعت در اختیار شاهین بود. سپس هواپیما به سرعت 320 کیلومتر در ساعت رسید و با گذشت 50 سال، هواپیمای بلک بِرد اس‌آر 71 به سرعت 3540 کیلومتر در ساعت دست پیدا کرد.

بک برد اس آر 71

اختراع شماره 36، قرص ضد بارداری

قرص ضد بارداری

این قرص حاوی هورمون‌های مصنوعی‌ای است که باعث می‌شود بدن تصور کند باردار است و به این ترتیب، جلوی پخش شدن تخمک‌ها را می‌گیرد. این نوآوری به زنان اجاده داد تا بتوانند در خصوص تنظیم خانواده خودشان تصمیم‌گیری کنند، اما با این وجود بسیاری از کشورها با مشکل کاهش زاد و ولد مواجه شدند. مثل ژاپن که در مسیری قرار گرفته که ممکن است طی 50 سال آینده، بیش از یک سوم جمعیت خود را از دست بدهد.

اختراع شماره 35، دینامیت

دینامیت

وقتی صحبت از اختراع شماره 35 به میان می‌آید، بسیار به قدرت نابودی آن فکر می‌کنند، اما این وسیله نقش مهمی در شکل‌گیری جهان امروزی داشته است.

دینامیت یکی از مهم‌ترین وسایل مهندسی و عمران است که کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد.

سث پروجز:

امروزه بسیاری از چیزهایی که می‌بینیم، به کمک دینامیت درست شده‌اند. مترو، جاده‌ها، تونل‌ها، بناهای یادبود، این وسیله واقعاً دنیای اطراف ما را دگرگون کرده است. و باید گفت دینامیت اولین ماده منفجره پرقدرت نبود، بلکه اولین ماده پرقدرتی بود که می‌شد بدون خطر از آن استفاده کرد.

در سال 1886 آلفرد برنارد نوبل، ماده بسیار فرار نیتروگلیسیرین را با یک ماده راکد تثبیت شده، ترکیب کرد. او این ماده را درون مقوا قرار داد و مشهور ترین ماده منفجره جهان را به ما معرفی کرد.

ماریو آرمسترانگ:

هر کسی دوست دارد احساس کند کنترل ماده منفجره را در دست دارد و می‌تواند هر چیزی را که خواست، منفجر کند.

یکی از مکان‌هایی که به کمک دینامیت نیاز دارد معدن سنگ است.

معدن سنگ

پت لیمای، مهندس معدن:

امروزه از مواد منفجره برای تخریب قطعات سنگ 15 متری هم استفاده می‌شود.

با استفاده از دینامیت سنگ‌های بزرگ به تکه‌های کوچک‌تر به منظور تولید سنگریزه برای ساخت جاده و بزرگراه مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع با 7 تا 9 تن دینامیت می‌توان حدود 30 هزار تن سنگ معدن را منفجر کرد.

اختراع شماره 34، قایق

قایق

هیچکس به درستی نمی‌داند که اختراع شماره 34 چطور به وجود آمده است، ممکن است یک نفر با یک درخت شکسته سوار بر آب شده باشد.

نخستین کلک‌ها حدود ده هزار سال پیش وجود داشتند، سپس نوبت کانوها رسید و بعد هم قایق‌های بادی. شاید از خودتان بپرسید که قایقی که از آب سنگین‌تر است چرا غرق نمی‌شود. اگر بدنه قایق از میزان آبی که جابجا می‌کند بزرگتر باشد، قایق روی آب شناور می‌شود. با استفاده از همین اصل، انسان توانست خودش را به سراسر جهان برساند و کشتی‌های تفریحی عظیمی بسازد بزرگ‌ترین این کشتی‌ها می‌تواند بیش از 9 هزار مسافر را جابجا کند.

اختراع شماره 33، ماشین پنبه پاک‌کن

ماشین پنبه پاک کن

در قرن نوزدهم، اختراع شماره 33 جنوب آمریکا متحول کرد. اما اثر این دستگاه برای بسیاری، فاجعه انگیز بود چون آن‌ها را از کار بیکار کرد.

یک شانه مکانیکی دانه‌ها را از الیاف پنبه جدا می‌کند، کاری که پیش از آن با دست انجام می‌شد. ماشین پنبه پاک‌کن، روزانه حدود 20 کیلوگرم پنبه را پاک می‌کند. تقریباً یک شبه پنبه بدل به کار سودمندی شد و در مزارع، تعداد برده‌ها بالاتر رفت. در 1790 تعداد بردگان به 700 هزار در جنوب آمریکا می‌رسید. این رقم تا سال 1850 به 2/3 میلیون نفر رسید. بسیاری از مورخان معتقدند که ماشین پنبه پاک‌کن یکی از عوامل اصلی جنگ داخلی آمریکا بود.

اختراع شماره 32، طاق قوسی

سقف قوسی

بدون اختراع شماره 32، استادیوم دالاس کابویز بدون سقف باقی می‌ماند.

طاق قوسی آنقدر شکل ساده‌ای دارد که طبیعت قبل از انسان آن را خلق کرده است. قبل از اختراع طاق، برای حفظ فضای داخلی باید از ستون استفاده می‌شد و به همین خاطر فضاها کوچک‌تر و فشرده‌تر بودند. طاق به انسان اجازه داد تا گنبدهای بزرگ و فضاهای داخلی طاق‌دار و عظیمی را خلق کند.

رومی‌ها متوجه شدند که نیم دایره می‌تواند وزن خودش را به دیوارهای کنار منتقل کند. جالب است بدانید که هر چه سازه سنگین‌تر باشد، طاق قوسی قدرتمندتر می‌شود. استادیوم دالاس کابویز بزرگ‌ترین فضای داخلی بدون ستون جهان است و دو طاق قوسی عظیم فولادی وزنی گنبد آن را تحمل می‌کنند.

معمار بنای کاوبویز

مارک ای ویلیامز، معمار استادیوم کابویز:

هدف ما این بود که یکی از قدرتمندترین سازه‌های جهان را خلق کنیم. اگر به طاق این بنا نگاه کنید، متوجه قدرت هنگفتش می‌شوید.

این طاق‌ها که با بیش از 50 هزار پیچ سرپا ایستاده‌ند سقف هزار تنی استادیوم را سرپا نگه می‌دارند. ابعاد طاق‌ها 5 متر در 10 متر است و هر کدام حدود 3200 تن وزن دارند.

نتیجه این طاق سودمند مکانی وسیع است که می‌تواند تمام جمعیت گرین‌بی در ویسکانسین را درون خودش جای دهد.

اختراع شماره 31، ماهواره

ماهواره

زمانی که اختراع شماره 31 برای نخستین بار ظهور کرد، کمی بزرگتر از یک توپ بسکتبال بود. با این حال آمریکا از آن وحشت داشت.

ماهواره اسپوتنیک شوروی

در سال 1957 شوروی ماهواره اسپوتنیک را به فضا فرستاد. این اختراع دستاورد بزرگی برای شوروی بود، اما برای آمریکا تهدید بزرگی بود که باعث وارد شدن مسابقه فضایی به مرحله جنگی شد. در پاسخ، ایالات متحده نخستین ماهواره مخابراتی جهان را به فضا فرستاد.

و رئیس جمهور آمریکا آیزنهاور با کلمات زیر ورود آمریکا به فضا را اعلام کرد:

صدای من از طریق ماهواره‌ای به گوش شما می‌رسد که در فضا می‌چرخد.

قسمت‌های این پرونده جذاب:

برای بروز ماندن ما را در فیس بوک و گوگل پلاس دنبال کنید.

بخش های مرتبط:
لینک کوتاه:
نام
ایمیل
متن
کپتچا
دریافت خبرنامه آیتیلاگز
پست های قسمت دار x

در حال مطالعه قسمت هفتم از 101 اختراع که دنیا را دگرگون کردند هستید.

اگر مایل به اطلاع از زمان انتشار قسمت های بعدی این مطلب هستید نام و ایمیل خود را رد فرم زیر وارد کنید:

کپتچا
دریافت خبرنامه: