نوشته شده توسط:
  1. آیتیلاگز
  2. پرونده های دنباله دار
  3. 101 اختراع که دنیای ما را دگرگون کردند (قسمت پنجم)

101 اختراع که دنیای ما را دگرگون کردند (قسمت پنجم)

دانش و فناوری | پرونده های دنباله دار
101 اختراع که دنیای ما را دگرگون کردند (قسمت پنجم)

پیش از این در قسمت‌های قبلی این موضوع جذاب 40 اختراع تاثیر گذار که بیشترین تاثیر را در تاریخ داشته اند با هم بررسی کردیم. در این‌جا و در قسمت پنجم از "101 اختراع که دنیای ما را دگرگون کردند" 10 اختراع تاثیر گذار دیگر را با هم می‌بینیم.

برای تهیه این لیست تاثیر گذار که هرچه جلوتر برویم تاثیر گذارتر می‌شود؛ تاریخ هزاران ساله اختراعات جهان بررسی شده و از میان هزاران اختراع این 101 اختراع انتخاب شده‌اند.

جیم مِیگز، خبرنگاران مجله پاپیولار مکانیکز:

هیچ چیزی به اندازه اختراع، برای اعضای مجله پاپیولار مکانیکز اهمیت ندارد. اختراعات قدیمی، جدید و حتی اختراعاتی که هنوز رخ نداده‌اند. ما یک هیئت از متخصصان را تشکیل دادیم تا یک فهرست بلند بالا تهیه کنند و با خلاصه کردن فهرست، یک نظرسنجی ترتیب دادیم تا در نهایت به 101 اختراع برسیم.

اختراع شماره 61، رکاب

رکاب اسب

اختراع شماره 61 از خیلی جهات خالق جنگ‌های امروزی بوده است. در گذشته سرباز سوار بر اسب با داشتن رکاب می‌توانست نیزه پرتاب کند، با تیر و کمان شلیک کند، با شمشیر مبارزه کند و حتی وزن زره سنگینش را تحمل کند.

البته یک واقعیت دیگر نیز وجود دارد و آن این است که وزن 450 کیلوگرمی اسب به نیروی ضربه سرباز اضافه می‌شود و سرباز را در میدان نبرد به نیروی سهمگینی تبدیل می‌کند.

رکاب اختراع ساده ای است، یک تسمه چرمی که روی بدن اسب انداخته می‌شود و جای پایی برای سوارکار ایجاد می‌کند.

اریک پولند، سوارکار:

از روی تجربه شخصی خودم می‌توانم بگویم که سوارکاری بدون رکاب، کار واقعاً مشکلی است.

رکاب وزن سوارکار را روی بدن اسب توزیع می‌کند و سوارکار با قرار دادن وزن خودش روی دو پا، تعادل و کنترل بهتری بدست می‌آورد.

مهاجران شرقی رکاب را به اروپا آوردند و توازن قدرت از آسیا به سمت آمریکا رفت.

اختراع شماره 60، دوربین دیجیتال

دوربین دیجیتال

زمانی که اختراع 60 وارد بازار شد، قیمت آن بیش از 10 هزار دلار بود.

دوربین دیجیتال با ccd کار می‌کند که فتون‌ها را تبدیل به اطلاعات دیجیتالی می‌کنند. عکاسی دیجیتال که در سال 1975 توسط کداک ابداع شد، در ابتدا فقط یک پدیده نوظهور بود، اما تا اواسط دهه 90 بطور کامل جای عکاسی با فیلم را گرفت.

در سال 2012 شرکت کداک که با کاهش فروشی 75 درصدی مواجه شده بود، اعلام ورشکستگی کرد.

اختراع شماره 59، دم آهنگری

دم آهنگری

تا قرن‌ها آهنگری مهم‌ترین شغل در هر شهر بود، اما آهنگران بدون اختراع شماره 59، از کار بیکار می‌شدند.

دم آهنگری که حداقل 1000 سال قدمت دارد، هوا را به درون آتش تلمبه می‌کند. این اکسیژن اضافه دمای آتش را سه برابر می‌کند. آنقدر که بتواند آهن را گداخته کند و ساخت آلیاژهای محکمی مثل فولاد را ممکن کند. دم آهنگری آنقدر متحول کننده بود که انسان را از عصر هجر خارج کرد.

اختراع شماره 58، چراغ نفتی

چراغ نفتی

اختراع شماره 58 از 70 هزار سال پیش برای روشنایی استفاده شده. چراغ نفتی برای روشن کردن غارها، کلبه‌ها و حتی آکروپولیس استفاده شده است.

بنای آکروپولیس

تا چند صد سال پیش، بیشتر چراغ نفتی‌ها با روغن گرفته شده از چربی نهنگ عنبر روشن میشدند. اما تا قرن نوزدهم خطر انقراض نسل این حیوان، باعث شد که به نفت روی بیاورند. امروزه چراغ نفتی دیگر استفاده نمی‌شود و جمعیت نهنگ‌های عنبر دوباره افزایش پیدا کرده است.

اختراع شماره 57، قنات

قنات آب

کافیست یک ایستگاه پمپاژ را به اختراع شماره 57 اضافه کنیم، تا به طرح اولیه یک سیستم انتقال آب امروزی برسیم.

قنات‌ها کانال‌ها یا لوله‌هایی بودند که با استفاده از جاذبه، آب را از کوه‌های مرتفع به مرکز روم می‌رساندند. تا قرن دوم پس از میلاد، تقریباً 580 کیلومتر قنات بیشتر از 190 هزار مترمکعب آب را روزانه به این شهر باستانی منتقل می‌کرد که برای تأمین آب واشنگتن دی‌سی کافی است.

اختراع شماره 56، نرم افزار کامپیوتری

نرم افزار کامپیوتری

بدون اختراع شماره 56، کامپیوتر فقط یک چرتکه بزرگ بود.

ماریو آرمسترانگ:

بدون نرم افزار، کامپیوترها فقط جعبه‌های بزرگی بودند که کاربرد مهمی نداشتند.

پاتریک ریموند:

نرم افزار نقش بزرگی در کامپیوتر دارد، چرا که اگر کامپیوتر قدرت پردازش داشته باشد و هیچ نرم افزاری نباشد که به آن دستور دهد، کامپیوتر نمی‌تواند چیزی را پردازش کند.

نرم افزار دستورات روزانه را تبدیل به عبارات دودویی میکند. نرم افزار با اجرای میلیاردها عملیات دودویی بله یا خیر در ثانیه میتوانید هواپیماهای بدون سرنشین، گوشی های هوشمند و یا حتی عملیات هک یک سیستم کامپیوتری را هدایت کند.

هک کردن به اواسط دهه 60 برمی‌گردد، زمانی که دانشجویان مهندسی دانشگاه MIT سعی کردند کنترل پردازشگر مرکزی دانشگاه را بدست بگیرند. امروزه سرقت مجازی سالیانه حدود 350 میلیارد دلار به جهان خسارت می‌ȘѠکدام حدود 3200 تن وزن دارند.» نتیجه آن بیش از دو 2,830,000 متر مکعب فضای باز است که می‌راع شماره 55 جمعیت کشاورز آمریکا را تبدیل به جمعیت شهرنشین کرد.

گندم و جو تا قرن‌ها توسط دست برداشت می‌شدند، اما از زمانی که سیروئه مک کورمیک که 22 سال داشت، در سال 1834 ماشین درو را اختراع کرد، همه چیز عوض شد. انسان به کمک این ماشین نوظهور، می‌توانست روزانه به جای هشت دهم هکتار، 5 هکتار محصول برداشت کند. امروزه بزرگترین ماشین برداشت جهان، روزانه 101 هکتار محصول برداشت می‌کند و به همین خاطر ایالات متحده می‌تواند سالیانه 35 میلیون تن گندم صادر کند.

اختراع شماره 54، نیروی هسته‌ای

نیروی هسته ای

اختراع شماره 54، کاربرد صلح‌آمیز یکی از هولناک‌ترین اختراعات بشر است.

انفجار هسته ای

نیروی هسته‌ای راهی برای جوشاندن آب و تولید بخار و چرخاندن توربین‌های برق است.

توربین گازی هسته ای

انرژی ایزوتوپ اورانیوم 235، دمایی برابر با 7/3 میلیون برابر ذغال دارد.

با اینکه خطر انرژی هسته‌ای در صورت رخداد حادثه بسیار بالا است، اما با توجه به قدرت و نداشتن آلودگی هوا این انرژی بسیار قدرتمند، سالم و به صرفه است.

انرژی هسته‌ای منبع بیش از 20 درصد برق زمین است، نیروی زیردریایی‌ها و ناوهای هواپیمابر را تأمین می‌کند و هر ساله اثرات کربن در محیط را به میزان دو میلیارد تن کاهش می‌دهد.

اختراع شماره 53، لیزر

لیزر

از اختراع شماره 53 برای پخش موسیقی، خواندن بارکد و حتی اصلاح بینایی انسان استفاده میشود. به عبارت ساده، لیزر وسیله‌ای است که نور را تقویت می‌کند و فوتون‌ها را به صورت یک پرتو واحد منتشر می‌کند.

قوی‌ترین لیزری که تا به حال ساخته شده است، به مدت 23 میلیاردم ثانیه روشن شد و 411 تریلیون وات انرژی ایجاد کرد. کافیست این دستگاه را برای چند دقیقه روشن کنید، تا تمامی برقی که انسان در طول تاریخ تولید کرده را مصرف کند.

اختراع شماره 52، دیفرانسیل

دیفرانسیل ماشین

در پیچ‌ها چرخهای بیرونی باید نسبت به چرخ‌های درونی مسیر بیشتری طی کنند. این اختراع برای حل این مشکل دارای دنده‌های کوچکی به نام چرخ دنده است که روی یک محور قرار دارند. بدین ترتیب هر کدام از چرخ‌ها می‌تواند با سرعت نسبتاً متفاوتی حرکت کند. بدون دیفرانسیل قطار از ریل خارج می‌شود، کنترل رانندگی با ماشین از دست می‌رود و تمام شبکه حمل و نقل از کار می‌افتند.

اختراع شماره 51، اشعه ایکس

اشعه ایکس

حدود یک قرن پیش، یک مخترع آلمانی متوجه شد که پرتو کاتدی می‌تواند بین دو جسم جامد حرکت کند و بدین ترتیب اشعه ایکس به شکل مصنوعی مورد استفاده قرار گرفت.

از اشعه ایکس برای شناسایی شکستگی استخوان، تومور و حتی برای امنیت پروازها استفاده می‌شود.

تمام قسمت‌های این پرونده جذاب:

برای بروز ماندن ما را در فیس بوک و گوگل پلاس دنبال کنید.

پست های قسمت دار x

در حال مشاهده قسمت پنجم از مجموعه پست "101 اختراع که دنیا را تغییر دادند" هستید.

اگر مایل به اطلاع از زمان انتشار قسمت های بعدی این مطلب هستید نام و ایمیل خود را رد فرم زیر وارد کنید:

کپتچا
دریافت خبرنامه: