نوشته شده توسط:
  1. آیتیلاگز
  2. پرونده های دنباله دار
  3. 101 اختراع که دنیای ما را دگرگون کردند (قسمت چهارم)

101 اختراع که دنیای ما را دگرگون کردند (قسمت چهارم)

دانش و فناوری | پرونده های دنباله دار
101 اختراع که دنیای ما را دگرگون کردند (قسمت چهارم)

در قسمت‌های اول، دوم و سوم مجموعه پست‌های "101 اختراع که دنیای ما را دگرگون کردند" 30 اختراع از 101 اختراع برتر دنیا را با هم بررسی کردیم. در این پست 10 اختراع دیگر را با هم بررسی می‌کنیم. هر چه جلوتر می‌رویم این اختراع‌ها مهم‌تر و تاثیر گذارتر می‌شوند.

این فهرست توسط هیئت برجسته‌ای متشکل از برترین مخترعان، مورخان و متخصصان فناوری آمریکا تهیه شده است.

سث پورجز:

در طول قرن­ها، میلیون ها اختراع و میلیون­ها مخترع وجود داشته و انتخاب 101 اختراع برتراصلاً کار آسانی نیست، ولی ما از پس این کار بر آمدیم. 

اختراع شماره 71، رادار

رادار در جنگ ها

اختراع شماره 71 برای اولین بار در تاریخ به انسان اجازه داد تا دشمن را زودتر شناسایی کند.

پاتریک ریموند:

رادار وسیله شگفت‌انگیزی است، چون چیزهایی را می‌بیند و می‌شنود که از عهده ما خارج است.

رادار در اواخر دهه 30 توسط یک اسکاتلندی اختراع شد و ارزش خودش را طی جنگ جهانی دوم ثابت کرد. در جریان جنگ جهانی دوم بریتانیا مجهز به رادار بود ولی آلمانیها این وسیله را نداشتند. ارتش بریطانیا با استفاده از رادار از حضور جنگنده‌ها و بمب افکن‌های آلمانی زود آگاه می‌شد و خود را برای مقابله آماده می‌کرد.

رادار سیگنال‌های رادیویی ارسال می‌کند؛ اگر این سیگنال‌ها با شیئی برخورد کند برمی‌گردند و دستگاه گیرنده آن را شناسایی می‌کند. رادار که امروزه به یکی از تجهیزات ضروری هواپیماهای مسافربری تبدیل شده است، هواپیماهای مسافربری وجود هواپیماهای دیگر و همچنین توده های هوای نامناسب را با رادار شناسایی می‌کنند.

رادار کلید حفظ ایمنی 300 هزار پروازی است که هر روز در سراسر جهان اوج گرفته و به زمین می‌نشینند و به همین خاطر است که پرواز 65 درصد کمتر از رانندگی خطر دارد.

اختراع شماره 70، پل معلق

پل معلق

اختراع شماره 70 با تمام سادگی‌اش بسیار قابل توجه است. برای ساخت این پل تنها به چند تکیه‌گاه، اتصال آنها با یک کابل و آویختن کف از کابل نیاز داریم. پل های معلق بعضی از شهرهای امروزی را توسعه دادند.

اما انجام صحیح مهندسی چنین پل‌هایی اهمیت بسیار زیادی دارد. در سال 1940، سازندگان پل سانتانا نَروز در ایالت واشنگتن متوجه شدند که اگر باد دقیقاً با سرعت 67 کیلومتر در ساعت بوزد، کف پل با فرکانسی به نام فرکانس سازه‌ای شروع به لرزش می‌کند. نتیجه چنین اتفاقی فاجعه‌انگیز خواهد بود، به همین دلیل این پل را باز طراحی کردند.

طولانی ترین پل معلق جهان ، پل مروارید در هیوگوی ژاپن، بیش از یک و نیم کیلومتر طول دارد.

اختراع شماره 69، دستگاه جوش قوس

دستگاه جوش قوس

بهتر است برای دیدن اختراع شماره 69، عینک دودی بزنید. دستگاه جوش قوس، از حرارت قوس الکتریکی ایجاد شده بین دو تکه آهن یا فولاد، برای ذوب کردن سطوح و آمیختن آنها استفاده می‌کند.

همین وسیله به تنهایی شیوه ساخت کشتی‌ها و آسمانخراش‌ها را متحول کرد؛ و خط لوله 1287 کیلومتری سراسر آلاسکا با بیش از 100 هزار جوش ایجاد شده است و از سال 1977 تاکنون، 5/60 میلیارد لیتر نفت را از خود عبور داده است.

اختراع شماره 68، گرامافون

گرامافون

مطمئناً بچه‌های امروزی هیچ شناختی از این وسیله ندارند. در سال 1877 توماس ادیسون طرحی برای یک ماشین پاسخگوی تلفن آماده کرد.

یکی از مکانیک‌های او از این طرح الهام گرفت و کمی آن را تغییر داد

و اولین دستگاه گرامافون را به جهان معرفی کرد. گرامافون از یک سیلندر مومی که با دست می‌چرخید و از یک سوزن و یک شیپور فلزی تشکیل شده بود و اولین صدایی که ضبط کرد، صدای خود ادیسون بود.

اختراع شماره 67، اره

اره

پیش از اینکه انسان اختراع شماره 67 را خلق کند، باید از عصر هجر عبور می‌کرد. هیچکس نمی‌داند اره چه زمانی اختراع شده، اما به خوبی از پس آزمون تاریخی بر آمده است.

باب ویلا، دکور ساز:

کار اره در حقیقت بریدن الیاف چوب است و اگر به دندانه هایش نگاه کنید، متوجه می‌شوید که در جهات متناوبی قرار گرفته‌اند. به همین خاطر شکافی که در چوب ایجاد می‌شود، پهن‌تر از تیغه است و جلوی گیر کردن اره را می‌گیرد.

در واقع این اختراع دگرگون کننده، تنها یک تیغه صاف فلزی با یک ردیف دندانه تیز است.

اختراع شماره 66، توربین بخار

توربین بخار

نخستین توربین که در سال 1897 طراحی شده بود، در یک کشتی آزمایشی بریتانیایی به نام توربینا به کار گرفته شد. این کشتی توانست به سرعتی حدود 64 کیلومتر در ساعت برسد و رکوردهای جهانی را بشکند.

امروزه از توربین بخار برای تولید برق استفاده می‌شود.

آب که با ذغال گاز طبیعی یا گداختگی هسته‌ای به جوش می‌آید، تولید بخار میکند و باعث حرکت توربین می‌شود و بزرگترین توربین جهان 1755 مگاوات برق تولید می‌کند. این میزان معادل 600 ژنراتور بادی است.

اختراع شماره 65، نوار ضبط صوت مغناطیسی

نوار ضبط صوت مغناطیسی

در دهه 1930 نازی‌ها اختراع شماره 65 را خلق کردند. تقریباً یک دهه طول کشید تا بقیه جهان از این اختراع آگاه شوند. وقتی نوار ضبط مغناطیسی برای اولین بار اختراع شد یک کار جادویی به حساب می‌آمد، و خیلی از کارهای را متحول کرد.

نخستین دستگاه‌های ضبط مغناطیسی بسیار بزرگ بودند، اما با کوچکتر شدن این دستگاه‌ها، موارد مصرف آنها مهم‌تر شد. جورج آناستازیا، کتابی درمورد استفاده اف‌بی‌آی از تجهیزات ضبط صوت برای نابود کردن مافیای فیلادلفیا نوشته است.

جورج آناستازیا، نویسنده:

مامورهای مخفی همیشه یک دستگاه ضبط صوت بهمراه داشتند و درون هر اتاقی هم تجهیزات ضبط صوت کار گذاشته شده بود، با این کار توانستند کل مافیای فیلادلفیا را نابود کنند. یکی از این موارد گفتگوهایی بود که توسط یک مامور مخفی ثبت شده بود و بیش از 500 ساعت مکالمه را در اختیار اف‌بی‌آی قرار داد که در دادگاه به عنوان مدرک اصلی استفاده شد. با استفاده از دستگاه ضبط صوت در یک دوره چند ساله صدها عضو مافیا به زندان افتادند.

اختراع شماره 64، تیر فولادی

تیر فولادی

اختراع شماره 64 زمانی به دنیا عرضه شد که یک نفر تنها سه نوار تخت فولادی را در کنار هم قرار داد.

این طرح انقلابی که در برابر پیچش مقاوم است در اواسط قرن نوزدهم شکل گرفت. استحکان آن هم 20 بار بیش از قرار دادن تک تک اجزاء روی همدیگر است.

تیر فولادی امروزه آسمانخراش ها، پل ها، بزرگراه‌ها و مسیرهای هوایی را سرپا نگه داشته است و بزرگترین تیرهایی که تا به حال ساخته شده است، حدود 3720 کیلوگرم به ازای هر متر وزن دارند و برج آزادی نیویورک را سر پا نگه می‌دارند.

اختراع شماره 63، چکش

چکش

اختراع شاره 63 احتمالاً اولین ابزاری است که توسط انسان ساخته شده است. چکش در تمامی پروژه‌های ساختمانی جهان استفاده می‌شود و قدمت آن حداقل به 30 هزار سال قبل برمی‌گردد. چکش از قدیم نماد طبقه کارگری بوده و در کنار داس روی پرچم شوروی سابق نقش بسته بود. اما چکش در سال 1989 برای افرادی که تحت سلطه کمونیسم زندگی می‌کردند بسیار به کار آمد و از آن برای نابودی دیوار برلین استفاده شد.

اختراع شماره 62، دستگاه تصویر سازی تشدید مغناطیسی یا MRI

MRI

ام‌آر‌آی نه تنها استخوان‌ها، بلکه بافت را هم به تصویر می‌کشد. با MRI می‌توان شکستگی ها، پارگی رباط و یا حتی تومورها را تشخیص داد.

ام‌آر‌آی از یک آهنربای الکتریکی استفاده می‌کند و یک میدان مغناطیسی قدرتمند ایجاد می‌کند. این شیوه در کنار پالس‌های انرژی، امواج رادیویی دستگاه ام‌آر‌آی را تبدیل به نخستین تشخیص دهنده تومورهای مغزی، بیماری‌های قلبی و سرطان ریه می‌کند. این وسیله هر سال جان هزاران انسان را نجات می‌دهد.

به پایان قسمت چهارم این بررسی جالب رسیدیم. تمام قسمت‌های این پرونده دنباله‌دار جذاب:

برای بروز ماندن ما را در فیس بوک و گوگل پلاس دنبال کنید.

پست های قسمت دار x

شما در حال مشاهده قسمت چهارم از 101 اختراع که دنیا را تغییر دادند هستید.

اگر مایل به اطلاع از زمان انتشار قسمت های بعدی این مطلب هستید نام و ایمیل خود را رد فرم زیر وارد کنید:

کپتچا
دریافت خبرنامه: