نوشته شده توسط:
  1. آیتیلاگز
  2. پرونده های دنباله دار
  3. 101 اختراع که دنیای ما را دگرگون کردند (قسمت سوم)

101 اختراع که دنیای ما را دگرگون کردند (قسمت سوم)

دانش و فناوری | پرونده های دنباله دار
101 اختراع که دنیای ما را دگرگون کردند (قسمت سوم)

در قسمت اول و قسمت دوم از سلسه پست‌های 101 اختراع که دنیای ما را دگرگون کردند 20 اختراع مهم و دگرگون کننده را با هم بررسی کردیم. در این قسمت که قسمت سوم است قصد بررسی 10 اختراع دیگر را داریم.

مشخصه‌ای که منجر به انتخاب یک اختراع از بیشمار اختراعات موجود در دنیا شده است این است که یک اختراع به طور اساسی دنیا را دگرگون کرده باشد. برای تهیه این فهرست از 20 متخصص برای نظر سنجی و تهیه این فهرست استفاده شده است.

دیوید کاپوس:

مهم نیست اختراع چقدر پیچیده است، مهم اثریست که بر خلق موقعیت‌های جدید برای حل مشکلات کاربردی دارد.

اختراع شماره 81، آسمانخراش

آسمان خراش ها

اختراع 81 منجر به شکل‌گیری شهر‌های امروزی شد. نخستین آسمانخراش در دهه 1880 در شیکاگو ساخته شد و تنها 10 طبقه داشت و برای این آسمانخراش نام گرفت که وزن آن توسط یک اسکلت فولادی تحمل می‌شد. با گذشت 130 سال، بلندترین ساختمان دنیا 160 طبقه است که برج خلیفه دوبی است. این برج 5 برابر بلندتر از اهرم مصر بوده و در حین حال یک دوازدهم آن وزن دارد.

در زیر بزرگترین آسمان خراش‌های دنیا را می بینید:

آسمان خراش برج خلیفه

تیم وو:

جالب ترین خصوصیت آسمانخراش‌ها این است که در قرن بیستم بلندترین ساختمان‌های جهان برای امور تجاری ساخته شده، نه برای رسیدن به خدا.

اختراع شماره 80، ضربان ساز قلب

ضربان ساز قلب

اختراع شماره 80 جان بسیاری را نجات داده است، اما اختراع آن کاملاً تصادفی بوده است. یک مخترع که روی یک دستگاه برای ضبط صدای ضربان قلب کار می‌‌کرد به اشتباه از مقاومت بزرگ‌تری استفاده کرد که منجر به تولید انرژی الکتریکی شد.

ضربان ساز قلب، با ایجاد پالس‌های الکتریکی می‌تواند ضربان قلب را از حالت نامنظم به حالت منظم در بیاورد. ضربان‌سازهای قلب امروزه، قلب بیش از 2 میلیون شهروند آمریکا را در حال تپش نگه داشته‌اند.

اختراع شماره 79: فانوس دریایی

فانوس دریایی

قبل از بوجود آمدن فانوس دریایی، ناخدای کشتی تا حد زیادی بدون آگاهی کشتی‌اش را هدایت می‌کرد. آنها از موقعیت خطوط ساحلی خطرناک و صخره‌دار هیچ اطلاعی نداشتند.

قدیمی‌ترین فانوس دریایی که هنوز هم کار می‌کند، حدود دو هزار سال پیش توسط رومیان ساخته شد و امروز از ساحل اسپانیا حفاظت می‌کند

اختراع شماره 80: دوچرخه

دوچرخه

به عقیده بسیاری، اختراع شماره 78 فهرست ما، یک اختراع بی‌نقص است. دوچرخه در اواخر قرن 19م سریع‌ترین خودروی جهان بود و سرعت آن حتی به 112 کیلومتر در ساعت می‌رسید. شاید جالب باشد که بدانید به غیر از پرواز پرنده، دوچرخه‌سواری به‌صرفه‌ترین و سریع‌ترین نوع حرکت غیرموتوری رو به جلو به حساب می‌آید.

اسکات هام همیلتون، سازنده دوچرخه:

ما سعی کردیم در مورد دوچرخه نوآوری به خرج دهیم. ولی کار زیادی از دستمان بر نیامد، چون این وسیله بی نقص است.

دوچرخه در کشورهای در حال توسعه بر جاده‌ها تسلط دارد، مثل کشور چین که دارای بیش از 450 میلیون دوچرخه است.

اختراع شماره 77، پارو

قایق پارویی

اختراع شماره 77 حداقل 5 هزار سال قدمت دارد و توسط مصری‌ها برای حرکت در خلاف مسیر رودخانه نیل استفاده می‌شده است. بدون پارو نمی‌شود مخالف جریان رودخانه حرکت کرد. همین اهمیت پارو را نشان میدهد.

انسان‌های باستانی از اسکیموهای گرینلند گرفته تا ساکنین جزایر اقیانوس آرام، و سرخ پوستان، هر یک پاروی مخصوص خودشان رو طراحی کرده بودند و به احتمال زیاد همین اختراع اولین بار به انسان‌ها اجازه داد تا در سرتاسر جهان پخش شوند.

اختراع شماره 76، فر مایکروویو

فر مایکروویو یا مایکروفر

در سال 1945 پرسی اسپنسر مهندسی در ریچموند، تصادفاً اختراع شماره 76 را به جهان معرفی کرد.

پرسی اسپنسر در حال کار روی یک رادار بود که متوجه شد شکلات درون جیبش آب شده است. دلیل آن این بود که دستگاه رادار امواج مایکروویو منتشر می‌کرد. جالب‌ترین خصوصیت فر مایکروویو این است که با تاثیر روی مولکول‌های آب غذا را از درون می‌پزد.

در سال 1947، فر مایکروویو وارد بازار شد، قیمت این دستگاه در آن زمان 5000 دلار بود که معادل 40 هزار دلار امروزی است. اما با پایین آمدن قیمت، تقاضا برای این دستگاه زیاد شد. حالا در 90 درصد آشپزخانه‌های جهان می‌توان این وسیله را یافت.

اختراع شماره 75، سد متحرک

سد متحرک

در اوایل قرن 19م میلادی، کانال‌های راه تجارت به ایالات غربی آمریکا باز شده بود. اما بدون اختراع شماره 75، چنین اتفاقی ممکن نبود.

آبراه‌های درون کشوری از ارتفاعات مختلفی عبور می‌کنند و سدهای متحرک به کشتی‌ها اجازه می‌دهند تا کار ظاهراً غیرممکنی را انجام دهند.

کشتی برای حرکت به سمت بالای رودخانه وارد دالانی می‌شود که از هر دو طرف درب دارد، درب ها بسته می‌شوند، آب از سمت بالای رودخانه آزاد و منجر به بالا آمدن سطح آب می‌شود تا اینکه با قسمت بعدی هم‌سطح شود. درب‌های بالایی باز می‌شوند و قایق به مسیرش ادامه می‌دهد. سد متحرک مک آلپاین در رودخانه اوهایو می‌تواند تا 15 قایق حمل بار را در خود جای دهد که معادل 1080 تریلی است.

دیوید سنگ، مهندس سد متحرک مک آلپاین:

قبل از اختراع سد متحرک، باید تمام بار را از دور این تندآب 4 کیلومتری عبور می‌دادند.

70 میلیون تن بار هر ساله از این سد عبور می‌کند و سیستم آبراه‌های درون مرزی آمریکا آنقدر بار جابجا می‌کند که می‌تواند در هر 15 ثانیه، یک تریلی را از بزرگراه‌ها خارج کند. همین اختراع سالیانه حدود 1 میلیارد دلار هزینه حمل و نقل را برای مصرف‌کننده صرفه‌جویی می‌کند.

اختراع شماره 74، شیر

شیر

اختراع شماره 74 به سال 25 میلادی برمی‌گردد؛ قدیمی‌ترین شیر شناخته شده در خرابه‌های قصر امپراطور رومی، هیبریوس پیدا شده است که تفاوت زیادی با شیرهای آب معمولی ندارد. با گذشت 2000 سال، همان مدل شیر برای ما جریان آب، بخار، گاز و هر چیزی که در لوله جریان دارد را کنترل می کند.

اختراع شماره 73، دستگاه فتوکپی

دستگاه کوپی

در سال 1938 فیزیکدانی به نام چستر کارلسون فرآیندی به نام الکتروفتوگرافی را خلق کرد که باعث شد اختراع شماره 73 تولید شود.

دستگاه فتوکپی با استفاده از الکتریسیته ساکن و نور روشن، سیاهی و سفیدی را بر روی کاغذِ چاپ شده مشخص می‌کند. کارلسون ایده‌اش را در اختیار بزرگترین تولیدکنندگان ماشین‌های اداری قرار داد و تمام آن‌ها ایده دستگاه فتوکپی او را رد کردند. کارلسون که قصد تسلیم شدن نداشت، شرکت زیراکس را تأسیس کرد و طبق تخمین‌ها، امروزه در سراسر جهان بیش از 3 تریلیون فتوکپی در سال انجام میشود.

اختراع شماره 72، ژیروسکوپ

ژیروسکوپ

اگر اختراع شماره 72 را حذف کنیم، همه چیز از دستگاه‌های بازی تلویزیونی گرفته تا ایستگاه فضایی بین‌المللی از کار می‌افتند.

اما ژیروسکوپ اصلاً چیست؟ ژیروسکوپ مانند یک قطب‌نمای سه بعدی عمل می‌کند و یک وسیله مکانیکی و الکترونیکی است که همیشه جهت بالا را تشخیص می‌دهد.

ژیروسکوپ مکانیکی معمولاً از سه حلقه متحدالمرکز تشکیل می‌شود که محور هر یک از آنها در زاویه 90 درجه‌ای سایر محورها قرار دارد. یک چرخ متحرک مرکزی هم دستگاه را در یک سطح ثابت نگه می‌دارد و از همین روش می‌توان تعادل تیغه‌های هلیکوپتر را حفظ کرد. بوسیله ژیروسکوپ، تلسکوپ فضایی هابل رو به جهتی نشانه گرفته می‌شود و حتی هواپیماهای بدون سرنشین را به سنگرهای القاعده فرستاد.

در اینجا به پایان قسمت سوم از مجموعه قسمت‌های 101 اختراع که دنیا را دگرگون کردند رسیدیم. تمام قسمت‌های این پرونده دنباله‌دار جذاب:

برای بروز ماندن ما را در فیس بوک و گوگل پلاس دنبال کنید.

پست های قسمت دار x

در حال مطالعه قسمت سوم از مجموعه قسمت های "101 اختراع که دنیای ما را دگرگون کردند" هستید.

اگر مایل به اطلاع از زمان انتشار قسمت های بعدی این مطلب هستید نام و ایمیل خود را رد فرم زیر وارد کنید:

کپتچا
دریافت خبرنامه: