نوشته شده توسط:
  1. آیتیلاگز
  2. پرونده های دنباله دار
  3. 101 اختراع که دنیای ما را دگرگون کردند (قسمت دوم)

101 اختراع که دنیای ما را دگرگون کردند (قسمت دوم)

دانش و فناوری | پرونده های دنباله دار
101 اختراع که دنیای ما را دگرگون کردند (قسمت دوم)

در قسمت اول از 101 اختراع که دنیای ما را دگرگون کردند به بررسی 10 اختراع پرداختیم. در این پست نیز 10 اختراع خلاقانه دیگر را با هم بررسی می کنیم.

شاید از خودتان بپرسید که چطور این 101 اختراع پشت سر هم قرار گرفته اند. برای گرداوری چنین لیستی توسط یک هیئت تخصصی از سردبیران مجله پاپیولار مکانیکز، تاریخچه هزاران ساله نوآوری‌های انسان را بررسی کرده است.

سردبیر مجله popular mechanics:

ما فهرست را خلاصه کردیم و در نهایت سعی کردیم تا روی اختراع‌هایی تمرکز کنیم که واقعاً جهان را دگرگون کردند.

گلن درن، ویرایشگر ارشد مجله پاپبولار مکانیکز:

تنها با کمک گرفتن و کنار هم قرار دادن افراد مطلع و امتیاز دادن به اختراعات می‌شود اهمیت آن‌ها را درجه‌بندی کرد.

اعضای این هیئت که بیست و چند نفر هستند دست به دست هم دادند و این فهرست را تهیه کردند. افرادی مثل لَو گروسمن از مجله تایم، پاتریک ریموند از انجمن مخترعان منهتن و سر بورجز سردبیر ارشد مجله ماکسیم. نتیجه نظرسنجی آنها بررسی شد و حالا 101 اختراعی که جهان را دگرگون کردند را به شما معرفی می‌کنیم.

این اختراعات به ترتیب اهمیت مرتب شده اند و هر چه جلو برویم به اختراعات مهم تر که دنیا را بیشتر تغییر دادند می رسیم.

اختراع شماره 91، کارت اعتباری

کارت اعتباری کارت مغناطیسی

پاره‌ای وقت‌ها احساس ضرورت منجر به اختراع می‌شود و اختراع کارت اعتباری به همین ترتیب بوده است.

سال 1949، بانکدار اهل نیویورک فرانک مک نامارا از چند نفر از مشتریان خود در رستوران دعوت کرده بود. زمان پرداخت صورتحساب فرانک متوجه می‌شود که پول نقد همراهش نیست. راه حلش چیست؟ او کارت باشگاه رستوران را اختراع می‌کند.

کارت اعتباری از این جهت قابل توجه است که تنها یک ایده جدید است. چرا که خود کارت شی مهمی نیست، مهم ایده آن است. تنها در سال 2010 مردم آمریکا حدود 800 میلیارد دلار از طریق کارت اعتباری پول خرج کرده اند.

اختراع شماره 90، اسکنه

اسکنه

این اختراع حدود 10 هزار سال قدمت دارد. اسکنه ابتدا از سنگ، سپس از برنز و آهن و فولاد ساخته شد و با استفاده از آن می‌شود سنگ های بی شکل را به مجسمه های فاخر تبدیل کرد.

اختراع شماره 89، آسانسور

آسانسور

بدون آسانسور خبری از آسمان خراش‌ها و شهرهای امروزی نبود. چون انسان فقط تعداد محدودی پله را می‌تواند بدون احساس خستگی بالا برود.

بن کافمن، مدیر عامل و بنیانگذار وبسایت کوئیرکی:

من در طبقه 31 یک آپارتمان در شهر نیویورک زندگی می‌کنم. من از درب آسانسور وارد می‌شوم، کلید را فشار می‌دهم، گوشم کمی می‌گیرد و ناگهان به خانه‌ام می‌رسم.

در مورد آسانسور اختراع اصلی کابل و قرقره نبود. تمام اجزای موتور از قبل وجود داشت. تمام وسایل موجود بود. فقط وسیله‌ای وجود نداشت که در صورت اره شدن کابل، جلوی سقوط را بگیرد. نام این وسیله تعیین کننده که منجر به استفاده از آسانسور شد گاورنر است. گاورنر به آسانسور در ترمز گرفتن کمک می کند و بر سرعت آسانسور نظارت دارد.

گاورنر آسانسور

در واقع اگر کابین آسانسور سریعتر از حد مشخصی حرکت کند، نیروی گریز از مرکز بازوی قرقره را به بیرون حرکت می‌دهد و جلوی حرکت قرقره را می‌گیرد. زمانی که کابل کشیده می‌شود، اهرم متصل به کفش ترمز آن را محکم به ریل هدایت کننده فشار می‌دهد و جلوی حرکت کابین را می‌گیرد.

جیم مِیگز:

بعضی وقتها یک اختراع راه را برای پیشرفت‌های جدید دیگری باز می‌کند، و به همین ترتیب، آسانسور منجر به خلق آسما‌نخراش‌ها شد.

اختراع 88، نایلون

پلاستیک

این اختراع مانند بسیاری از ایده‌های متحول کننده دیگر، در نتیجه ضرورت دوران جنگ بوجود آمده است. درست پیش از جنگ جهانی دوم، ژاپن جلوی صادرات ابریشم را گرفت. به این ترتیب دیگر خبری از جوراب و کراوات و البته چتر نجات نبود. خوشبختانه شیمی دانان دوپون همراه دولت آمریکا بودند، آن‌ها یک پلیمر مصنوعی خلق کردند که از زنجیره‌ای از مولکولهای نفت خام تشکیل شده بود که در اثر واکنش هیدروکربن و اسیدهای خاص پدید آمده بود. امروزه از نایلون در بسیاری از وسایل از جمله چادر، کمربند ایمنی و تایر استفاده می‌شود. ایالات متحده سالیانه 4 میلیون تن نایلون تولید می‌کند.

اختراع شماره 87، میخ پرچ

میخ و پرچ

از زمان رم باستان از میخ پرچ برای سر هم نگه داشتن پل‌ها، ساختمان‌ها و کشتی‌ها استفاده می‌شده است. میخ پرچ ساده از آهن، فولاد و یا آلومینیوم ساخته می‌شود و برخی از برجسته ترین بناهای جهان را سرپا نگه داشته است. دو و نیم میلیون میخ پرچ در ساخت برج ایفل به کار رفته است. پل بندرگاه سیدنی بیش از 6 میلیون میخ پرچ دارد و تقریباً در تمام هواپیماهایی که درتاریخ ساخته شده اند، از میخ پرچ استفاده شده است.

اختراع شماره 86، تراز ساختمان سازی

تراز ساختمانی

بدون این اختراع خانه شما به شکل زیر در می آمد:

ساختمان نا صاف

تراز که در سال 1661 توسط یک نجیب‌زاده فرانسوی اختراع شد، دارای یک محفظه شیشه‌ای اندکی منحنی شکل است که با الکل پر شده است. الکی گرانروی یا چسبناکی پایینی دارد و به همین خاطر حباب آن درست در مرکز قرار می‌گیرد. جالب است که با گذشت بیش از 400 سال تراز ساختمان سازی هنوز در تمامی بسته‌های ابزاری یافت می‌شود.

اختراع شماره 85، سیم خاردار

سیم خاردار

سیم خاردار پایان شیوه‌ای زندگی و آغاز شیوه‌ای دیگر بود. در نیمه دوم قرن نوزدهم گاوچران‌ها گله‌های چند هزاری خودشان را در دشت‌های پهناور از تگزاس به نبراسکا و کانزاس منتقل می‌کردند. اما این اختراع ساده همه چیز را دگرگون کرد. ایده قرار دادن گیره‌های تیز فلزی در طول یک رشته سیم بلند به کشاورزان اجازه داد تا گله هایشان رو در هر جایی که خواستند نگه دارند.

تای مورای، قهرمان گاوسواری جهان و مزرعه‌دار اهل تگزاس، می گوید:

مزرعه من حدود 970 هکتار مساحت دارد و بیشتر از 64 کیلومتر سیم خاردار درونش استفاده شده است.

تنها یک دهه پس از اختراع سیم خاردار، طول سیم‌های خاردار فروش رفته آنقدر زیاد است که میتوان 25 دور با آن دور زمین چرخید. البته سیم خاردار تنها توسط گاو چران ها استفاده نشد، تصویر سیم خاردار برخی از بدترین بی‌رحمی‌های تاریخ را به یاد انسان می‌آورد.

اختراع شماره 84، صفحه خورشیدی

صفحه خورشیدی

اختراع صفحه خورشیدی به دهه 1880 برمی‌گردد، اما از 1950 مورد استفاده قرار گرفت.

سث پورجز:

هر سال هزینه ساخت سلول‌های خورشیدی پایین‌تر می‌آید و به همین خاطر اهمیت آنها بیشتر می‌شود.

از نخستین صفحه‌های خورشیدی برای تأمین نیروی ماهواره ونگارد 1 استفاده شد، اما سلولهای فتوولتاییک اولیه که می توانستند یک وات برق تولید کنند، حدود 250 دلار قیمت داشتند، یعنی 15000 دلار در سال برای روشن کردن یک لامپ 60 واتی.

امروزه این هزینه‌ها بسیار کاهش پیدا کرده است و قرار شده است نیروگاه خورشیدی کالیفرنیا با تولید 450 مگاوات برق نیاز 200 هزار خانوار را تامین کند.

اختراع شماره 83، تایر تیوپی

تایر تیوپی

در سال 1888 جان لارلوف می‌خواست کاری کند تا پسرش راحت‌تر با سه چرخه‌اش سواری کند به همین خاطر تایر تیوپی را اختراع کرد.

پس از گذشت یک دهه، اتوموبیل ساخته شد و تایر لاستیکی وارد بازار شد. امروزه علاقه شدید مردم آمریکا به خودروها منجر به فروش سالیانه 250 میلیون تایر شده است.

اختراع شماره 82، ربات

ربات

این اختراع مانند برخی اختراعات دیگر ابتدا در فیلم های تلویزیونی به مردم معرفی شد. مانند ربات رُزی در سریال دجتسنز.

پاتریک ریموند:

ربات‌ها دقت و قدرت بیشتری دارند، و به همین خاطر با سرعت بیشتری فعالیت می‌کنند و می‌شود آنها را برای یک هدف خاص طراحی کرد.

امروزه ربات ها در کارخانه ها و میدان‌های جنگ در کنار انسان ها حضور دارند. ربات ها در یک جا برتری خود را نسبت به انسان ثابت کرده اند، و آن فضا است.

رد ویتاکر، استاد مهندسی رباتیک-دانشگاه کارنگی ملون:

ربات مریخ نورد ، یک ربات خیلی کوچک است که ما را با سطح سیاره مریخ آشنا کرد.

پس از توفیق فوق‌العاده ربات مریخ نورد، انسان قصد دارد ربات‌های دیگری را به سایر سیاره‌های منظومه شمسی ارسال کند تا در آنها کاوش کرده و حتی فلزات ارزشمند سیارک‌ها را استخراج کند.

در آینده ربات سیاری قرار است به ماه پرتاب شود، که 96 کیلومتر در ساعت سرعت دارد و می‌تواند تا 6 ماه به فعالیتش ادامه دهد و تصاویر سه بعدی از ماه برای ما ارسال کند.

به آخر این پست جذاب رسیدیم. در آینده شما را با ادامه این لیست جذاب آشنا می کنیم.

تمام قسمت‌های این پرونده دنباله‌دار جذاب:

برای بروز ماندن ما را در فیس بوک و گوگل پلاس دنبال کنید.

پست های قسمت دار x

در حال مطالعه قسمت دوم از مجموعه قسمت های "101 اختراع که دنیای ما را دگرگون کردند" هستید.

اگر مایل به اطلاع از زمان انتشار قسمت های بعدی این مطلب هستید نام و ایمیل خود را رد فرم زیر وارد کنید:

کپتچا
دریافت خبرنامه: