نوشته شده توسط:
  1. آیتیلاگز
  2. پرونده های دنباله دار
  3. 101 اختراع که دنیای ما را دگرگون کردند (قسمت دهم)

101 اختراع که دنیای ما را دگرگون کردند (قسمت دهم)

دانش و فناوری | پرونده های دنباله دار
101 اختراع که دنیای ما را دگرگون کردند (قسمت دهم)

در نهایت به قسمت آخر پرونده جذاب 101 اختراع که دنیای ما را دگرگون کردند رسیدیم.

حالا نوبت 10 اختراع برتری است که دنیا را تغییر دادند. اختراعاتی که خواهید دید، آنقدر بزرگ هستند که زندگی کنونی ما بدون آنها هرگز شکل نمی‌گرفت. تا اینجا دیدیم که سیم خاردار چطور گاوچران‌ها را از کار بیکار کرد؛ دیدیم که توالت چطور منجر به خلق شهرهای مدرن شد و حتی شاهد اثر ماشین پنبه پاک‌کن بر جنگ داخلی بودیم. حالا به سراغ اثرگذارترین و متحول کننده‌ترین 10 اختراع برتر تاریخ می‌رویم.

اختراع شماره 10: موتور درونسوز

موتور درون سوز

موتور درونسوز به این خاطر متحول کننده بود که به ما اجازه داد تا از قدرت شگفت‌انگیز مولکول‌های نفت خام استفاده کنیم. هر یک لیتر بنزین حدوداً دارای 30 هزار کیلوژول انرژی است. آنقدر که می‌تواند حرارت یک خانه 185 متر مربعی را به مدت 10 ساعت تأمین کند و یا فر آشپزخانه را با درجه بالا، 5 ساعت روشن نگه دارد.

موتور درون سوز

تنها با انفجار کمی بخار بنزین درون موتور، شمع درون موتور جرقه می‌زند و به این ترتیب، یک انفجار کنترل شده داریم که پیستون را به طرف پایین هدایت می‌کند.

همین انفجارهای کوچک به دنیا لوکوموتیو دیزلی، تریلی، اتومبیل و مسابقات فرمول یک را هدیه داد.

وزن خودروهای فرمول یک، تقریباً 500 کیلو یعنی حدود نصف یک خودروی مینی کوپر است، اما موتور 4/2 لیتری آنها، با هر 4 لیتر بنزین فقط حدود 6 کیلومتر طی میکند.

اگر به ماشین‌هایی که در حال حاضر فروخته می‌شوند نگاه کنید، می‌بینید که موتور آنها کوچک‌تر، سبک‌تر شده و میزان مصرف سوخت آنها بسیار کاهش پیدا کرده و میزان آلودگی آنها بسیار کمتر از 30 یا 40 سال گذشته است.

سالیانه بیش از 60 میلیون موتور تولید می‌شود و به نظر می‌رسد این فناوری جایی نخواهد رفت.

اختراع شماره 9، برنز

برنز

اختراع شماره 9 آنقدر متحول کننده بوده که دوران مخصوص به خودش را در تاریخ دارد.

حدود 10 هزار سال پیش یک نفر به فکر این افتاد که دو فلز نرم مس و قلع را با هم ترکیب کند. نتیجه این ترکیب، برنز بود. یک آلیاژ قدرتمند و البته با دوام. برنز برای ساخت ابزار، سلاح، زره و حتی آثار هنری فوق‌العاده بود. جدا از این مسئله، برنز انسان را از عصر هجر خارج کرد.

اختراع شماره 8، آتش

آتش

بدون اختراع شماره 8 انشان هرگز نمی‌توانست از مناطق گرمسیر زمین خارج شود.

انسان آتش‌سوزی جنگل‌ها و چمنزارها را دیده بود، اما وقتی متوجه شد که اصطکاک و جرقه منجر به تولید گرما می‌شود، به آتش دست پیدا کرد. انسان با کمک آتش توانست، در مناطق سردسیر ساکن شود. غذایش را بپزد، و خطرات ناشی از خوردن گوشت را از بین ببرد و هضم آن را راحت‌تر کند.

گوشت

برخی از انسان‌شناسان معتقدند که پروتئین بدست آمده از مصرف گوشت، توانایی مغز انسان را تا سه برابر افزایش داده و احتمالاً منجر به خلق سایر اختراعات این فهرست شده است.

اختراع شماره 7، کامپیوتر

کامپیوتر

اختراع شماره 7 در گذشته تنها توسط افراد درس‌خوان و دانشمند و متخصص و طرفداران سریال‌های فضایی استفاده می‌شد.

ماریو آرمسترانگ:

کامپیوتر یکی از اختراعاتی بود که زندگی را برای توده مردم متحول کرد، کامپیوتر در حقیقت یک ماشین حساب پیشرفته است.

کامپیوتر ماشین حسابی است که می‌تواند پرواز هواپیماها را کنترل کند، تصاویر دیجیتالی خلق کند و حتی گری کاسپارف قهرمان شطرنج بازی را در شطرنج شکست دهد.

دکتر دیوید فروچی، محقق ارشد پروژه واتسون آی‌بی‌ام:

آیا میتوانید دو عدد 20 رقمی را در ذهنتان با هم ضرب کنید؟ البته که نمی‌توانید. ولی کامپیوتر می‌تواند. ولی آیا کامپیوتر می‌تواند جوک تعریف کند؟ یا در حالیکه به طرف یک فروشگاه قدم می‌زند، با شما صحبت کند؟

کامپیوتر واتسون از آی بی ام

آی‌بی‌ام در سال 2010، واتسون را معرفی کرد. کامپیوتری که می‌تواند همه چیز را تغییر دهد. این کامپیوتر می‌تواند مثل ما فکر کند و ارتباط برقرار کند.

مسابقه برای ابر کامپیوتر واتسون

سازندگان واتسون برای آزمایش، این کامپیوتر را در مسابقه جپردی تحت یک آزمون سخت قرار دادند.

طراحان باید کاری می‌کردند که واتسون بتواند به جواب برسد، در لحظه مناسبی زنگ را به صدا در بیاورد و انسان را در بازی خودش شکست دهد. واتسون توانست بهترین شرکت کننده مسابقه کن جیمز که 75 بار برنده و معادل 5/2 میلیون دلار جایزه برده بود را شکست دهد و این بار کامپیوتر از انسان جلو افتاد.

اختراع شماره 6، اهرم

اهرم

هیچ اختراعی به اندازه اختراع شماره 6 ساده و در عین حال موثر نبوده است.

یک تکه چوب ساده که بر روی یک نقطه اتکا قرار می‌گیرد و توان انسان را افزایش می‌دهد. اهرمی به طول سه متر که فاصله نقطه اتکای آن تا شی 15 سانتیمتر داشته باشد، توان بلند کردن انسان را 20 برابر افزایش می‌دهد. انسان بدون اهرم، هرگز نمی‌توانست دیوار بزرگ چین، اهرام مصر و یا کالسیوم را بسازد.

اختراع شماره 5، ترانزیستور

ترانزیستور

اختراع شماره 5 به عنوان مهمترین اختراع قرن بیستم شناخته می‌شود.

ترانزیستور در حقیقت یک سوئیچ یا تقویت کننده کوچک است و در عین حال عنصر اصلی تمام تجهیزات الکترونیکی به شمار می‌رود که امروزه از آن‌ها استفاه می‌کنیم. ترانزیستور که به جای لامپ خلاء اختراع شده بود، هیچ قسمت متحرکی ندارد و می‌شود آن را به اندازه یک اتم ساخت. اما دنیا بدون ترانزیستور چطور است؟

در اینصورت تلفن همراه شما به اندازه بنای یادبود واشنگتن و لپتاپ شما هم به اندازه یک آسمانخراش می‌شد. تخمین زده شده که در سراسر جهان، بیش از 80 کوئینتیلیون ترانزیستور وجود دارد. این یعنی به ازای هر مرد، زن و کودک، بیش از 11 میلیارد ترانزیستور.

اختراع شماره 4، موتور بخار

موتور بخار

شاید ترانزیستور ثابت کرده باشد که به ابعاد کوچک هم می‌شود به عظمت رسید، اما اختراع شماره 4 از هر نظر عظیم‌الجثه است، ماشینی که برای نخستین بار سوخت را به حرکت تبدیل کرد.

دیوید کاپوس:

موتور بخار قطعاً در تمام فهرست‌های برترین اختراعات، حضور دارد، چون در نهایت منجر به انقلاب صنعتی شد.

موتور بخار اولین فناوری بزرگی بود که نیروی بزرگی در برابر طبیعت به انسان داد. نیروی مورد نیاز کارخانه‌ها، نیروی لازم برای حرکت کشتی‌ها و نیروی محرکه لوکوموتیو 185 تنی.

لین مودینگر، رئیس راه‌آهن استرازبرگ:

یک لوکوموتیو در طی مسیر صاف و یکنواخت، می‌تواند بین 50 تا 70 واگن را بکشد. که معادل هزاران تن چوب و فولاد است. موتور بخار سفر در آمریکا را متحول کرد و مسافرت شش ماهه با درشکه را به مسافرتی چند روزه با قطار تبدیل کرد.

اما موتور بخار چطور کار می‌کند؟

در ابتدا باید ماده قابل اشتعال داشته باشیم، سپس با کمک ماده قابل اشتعال در زیر منبع آب را به جوش می‌آوریم. وقتی آب به جوش آید، بخار تولید می‌کند و درب منبع بسته می‌شود تا بخار تحت فشار قرار بگیرد. وقتی بخار تحت فشار از پیستون آزاد شود می‌تواند چرخ‌ها را به حرکت در آورد.

در اوج عصر بخار، ایالات متحده، بیش از 385 هزار کیلومتر ریل قطار داشت.

کارخانه‌هایی که با موتور بخار کار می‌کردند صنعت آمریکا را تبدیل به پرسودترین صنعت جهان کردند و کشتی بخار میلیون‌ها مهاجر با به آمریکا آورد.

اختراع شماره 3، لامپ

لامپ

تنها کسی که از پس اختراعی بزرگتر از ماشین بخار بر می آید کسی نیست جز توماس ادیسون. توماس ادیسون پیش از خلق اختراع شماره 3، هزار بار شکست خورد.

ادیسون متوجه شد که رشته ذغالی که در خلا معلق شده باشد، می‌تواند منبع ارزان قیمت و قابل اطمینانی برای نور باشد. ادیسون برای کسب درآمد از طریق لامپ، نخستین شرکت برق جهان را تأسیس کرد و مناطق جنوبی منهتن را روشن کرد.

تیم وو:

لامپ کاری کرد که طول روز دو برابر شود و زندگی ما را دگرگون کرد. لامپ ما را به موجودات شب‌زیست تبدیل کرد.

اختراع شماره 2، دستگاه چاپ فشاری

خالق اختراع شماره 2، برای رسیدن به این رتبه باارزش مجبور شد تمام تمدن‌های جهان را بیدار کند.

کاری که دستگاه چاپ فشاری برای انسان کرده است، شگفت انگیز است. انسان به این ترتیب توانست افکارش را با سرعت بیشتری مخابره کند.

ماشین گوتنبرگ دارای یک صفحه با حروف برجسته است که متصدی چاپ آن را با جوهر پوشانده، زیر دستگاه پرس قرار داده و در یک لحظه صفحه‌ای را چاپ می‌کند. نوآوری واقعی در دستگاه چاپ فشاری این بود که حروف متحرک بودند. این دستگاه با سرعت بسیار بالا صفحات متعدد کتب، مجلات و بروشورها را برای ما پدید آورند.

رودی مک‌فرسون، دستیار مدیر کارخانه واشنگتن پست:

ما در حال حاضر روزانه حدود 550 هزار روزنامه و 725 هزار ویژه نامه آخر هفته چاپ می‌کنیم.

در سراسر ایالات متحده، کارگاه‌های چاپ روزانه بیش از 100 میلیون روزنامه چاپ می‌کنند.

شاید این اختراع پیشرفت بزرگی باشد، اما بزرگترین اختراع تاریخ نیست. دلیلش هم این است که رسیدن به رتبه 1 اصلا کار ساده‌ای نیست.

اختراع شماره یک، چرخ

چرخ

چرخ برجسته‌ترین، شگفت انگیزترین و متحول کننده‌ترین اختراع انسان است.

این وسیله از همه نظر بهترین است و اصلاً نیازی به تغییر ندارد. اگر چرخ نبود، به هیچکدام از اختراعات این فهرست نمی‌رسیدیم.

چرخ حداقل در 35 اختراع از 101 برتر فهرست ما، وجود دارد: سی‌دی، آسانسور، دوچرخه، نوار ضبط، موتور جت، اتومبیل و حتی ساعت. فهرست امکاناتی که چرخ در اختیار مردم جهان قرار داده است، بی پایان است.

مشخصات چرخ چیست؟ خُب! اصل کلیدی چرخ این است که به دور یک محور می‌چرخد و حرکت دادن شی روی وسیله چرخ‌دار، 40 برابر مصرف انرژی را در مقابل کشیدن آن روی زمین، کاهش می‌دهد. مشخص نیست چه کسی چرخ را اختراع کرده است، اما می‌دانیم که کار انسان بوده است. چرخ در طبیعت وجود ندارد، اما آنقدر اهمیت دارد که انسان آن را بزرگ کرده و بر روی بزرگترین کامیون جهان یعنی کاترپیلار 797 قرار داده است.

بزرگترین کامیون جهان کاترپیلار 797

بیل شانر، متخصص کاترپیلار 797:

چرخ کامیون 797 ارتفاعی برابر 4 متر و عرضی برابر یک و نیم متر و وزنی برابر 8 تن دارد. این چرخ‌ها می‌توانند باری معادل 400 تن را حمل کنند. هیچ وسیله دیگری از پس این کار بر نمی‌آید.

چرخ از اجزای حیاتی دنیاست، جزئی که همه چیز را دگرگون کرده است.

به پایان قسمت دهم از پرونده 101 اختراع دگرگون کننده رسیدیم. شما شاهد 101 اختراعی بودید که دنیا را تغییر دادند. هر یک از این اختراعات به تنهایی شگفت‌انگیزند و در کنار هم تمدن‌های امروزی را خلق کرده‌اند. اختراعاتی که به ما قدرت، حیات طولانی‌تر و دانش گسترده‌تری بخشیدند و مهم‌تر از همه زندگی را از پیش لذت‌بخش‌تر کردند.

این فهرست توسط هیئت برجسته‌ای از روزنامه‌نگاران مطرح، مورخان ممتاز، متخصصان فناوری و تیمی از مجله پاپیولار مکانیکز در آمریکا تهیه شده است.

برای دنبال کردن پرونده‌های جذاب دیگر آیتیلاگز را به خاطر بسپارید. آیتیلاگز، گزارشگر اخبار دانش و فناوری

برای بروز ماندن ما را در فیس بوک و گوگل پلاس دنبال کنید.