نوشته شده توسط:
  1. آیتیلاگز
  2. پرونده های دنباله دار
  3. 101 اختراع که دنیای ما را دگرگون کردند (قسمت اول)

101 اختراع که دنیای ما را دگرگون کردند (قسمت اول)

دانش و فناوری | پرونده های دنباله دار
101 اختراع که دنیای ما را دگرگون کردند (قسمت اول)

اختراع چیست؟ منظور از اختراع همان وسایل شگفت‌انگیزی هستند که ما را از انسان‌های اولیه غارنشین به انسانی امروزی و پیچیده که خودمان تصور می‌کنیم هستیم، درآورده است.

اختراع فقط به معنی تکامل نیست، اختراع یک انقلاب است

نمی‌شود داخل اتاق جلسه به بهترین راه حل‌ها رسید. بلکه داخل خانه‌ها پیدا می‌شوند

ماشین های عظیم، ژنراتور های عظیم الجثه برق، خودروهای فوق سریع، تجهیزات الکترونیکی میکروسکوپی و غیره

اختراع ایدهای است که به ذهن یک نفر میرسد و بقیه را شگفت زده می‌کند

اختراع چیزیست که مشکلات را از راه جدید و منحصر به فردی حل می‌کند

اختراع به زبان ساده، یعنی یک ایده جدید

در آیتیلاگز شما را با فهرست 101 اختراع که دنیا را تغییر داد آشنا می کنیم. این فهرست توسط برترین متفکران فناوری و سردبیران مجله پاپیولار مکانیکز تهیه شده است.

اختراع شماره 101، اسکوبای غواصی

اسکوبای غواصی

برخی از اختراعات توسط افراد گمنامی خلق می‌شوند، اما قضیه در مورد اسکوبا اینطور نیست. اسکوبا در دهه 40 میلادی توسط کاشف دریایی، ژاک کوستو اختراع و کامل شد.

اسکوبای غواصی

الکساندرا کوستو، طرفدار محیط زیست و نوه ژاک کسوتو:

این تنظیم کننده است که به عنوان عنصر کلیدی تمام سیستم شناخته می‌شود. این اختراع به انسان اجازه داد تا زیر آب هم نفس بکشد

دستگاه تنظیم کننده از دو شیر تشکیل شده است. شیر اول فشار هوا را از 211 کیلوگرم بر سانتیمتر مربع، به 10 کیلوگرم بر سانتیمتر مربع میرساند. شیر دوم هم یک شیر دوطرفه است و هنگام دم به یک سمت و هنگام بازدم به جهت دیگر باز می‌شود. اما تکمیل این فناوری کار ساده‌ای نبوده است.

الکساندرا کوستو:

پدربزرگم با روش سعی و خطا پیش رفت و چندین بار نزدیک بود جانش را ازدست بدهد.

غواصان در معرض خطر مسمومیت دی اکسید کربن، بیهوشی ناشی از نیتروژن و بیماری تراکم زیادی قرار دارند، اما در حال حاضر اسکوبا به بیش از 5 میلیون غواص اجازه داده است تا وارد آب‌هایی شوند که دو سوم سطح زمین را پوشانده است و بیش از 80% گون‌ه‌های شناخته شده زیستی را در خود جای داده است.

اخراع شماره 100، میخ چوبی

میخ چوبی

این اختراع به مدت 10 هزار سال سقف خانه‌‌ها را بالای سر هر انسان ها نگه داشته بود. پیش از بوجود آمدن الوارهای کارخانه‌ای، انسان برای ساخت بناهای چوبی مجبور بود الوارهای تراشیده شده با دست را به هم متصل کند و همین میخ های چوبی کوچک این الوارها را کنار هم نگه می‌داشت. این میخ ها آنقدر کاربرد دارند که بیش از 1400 سال قبل معبد هوریو ژاپن، قدیمی‌‌ترین بنای چوبی جهان را سرپا نگه داشته‌‌اند.

معبد هوریو

اختراع شماره 99، کاندوم:

پس از شیوع بیماری سلفیس در قرن 16م در ایتالیا، گابریل فاروکیو اختراع شماره 99، یعنی کاندوم را عرضه کرد.

سالیانه 5 میلیارد کاندوم در سراسر جهان به فروش می‌رسد که جلوی انتقال بیماری‌های سوزاک، کلامدیا، HIV و البته بارداری ناخواسته را می‌گیرد. از کجا می‌شود فهمید که کاندوم از پس این وظیفه بر می‌آید یا نه؟ کاندوم استاندارد باید بتواند حداقل 800 میلی لیتر آب را بدون پاره شدن در خودش نگه دارد.

اختراع شماره 98، اندام مصنوعی:

اختراع شماره 98 ترکیبی از علوم مکانیک، الکترونیک و روباتیک است. دیوید کاپوس، مدیر اداره ثبت اختراع و نشان تجار ایالات متحده:

دنیای اندام مصنوعی هیچ محدودیتی ندارد و از طریق آن می‌توانیم به هر چیزی برسیم.

دونده بدون پا

بلیک لیپر دونده، بیشتر زندگیش را با اندام مصنوعی گذرانده است:

من با یک نقص مادرزادی به دنیا آمدم و از همان ابتدا از قسمت زانو به پایین پاهایم را نداشتم.

وی برای عضویت در تیم پارا المپیک ایالات متحده نیاز به دو پای محرک و یک جفت پای معلق از الیاف کربن برای دویدن داشت که از روی پاهای سریعترین حیوان روی زمین یعنی یوزپلنگ ساخته شده است.

من مثل همیشه یک آدم معمولی هستم که روزها مثل بقیه راه می‌رود و وقتی از پای مخصوص دویدن استفاده می‌کنم، درست مثل یک ابرقهرمان می‌شوم و کاملاً آدم متفاوتی هستم.

در آمریکا اندام مصنوعی زندگی بیش از 2 میلیون انسان دچار نقص عضو را دگرگون کرده است که سه چهارم آن‌ها مرد هستند.

همه ما مشکلات خودمان را داریم. مهم این است که چطور به این مشکلات غلبه می‌کنیم.

اختراع شماره 97، لوح فشرده CD:

cd

در دهه بیست میلادی، صفحه‌‌های گرامافون 78 دوری، جهان را تسخیر کرده بودند. اما با رسیدن دهه هشتاد میلادی، اختراع شماره 97 یعنی لوح فشرده وارد بازار شد.

در CD، لیزر اختلافات جزئی سطح براق روی آن را تشخیص داده که طی آن انعکاس‌‌های بی نقص برابر با یک و برجستگی‌‌ها به عنوان صفر شناخته می‌شوند. اگر این کار را 153,600 بار در ثانیه انجام دهیم، به موسیقی و عکس‌های روی CD دسترسی پیدا می‌کنیم که همگی نسخه شبیه ‌سازی شده فایل اصلی هستند.

تیم وو، نویسنده مستر سوئیچ:

لوح فشرده نماد آغاز انقلاب صنعت رسانه‌ای است و ما هنوز در این انقلاب حضور داریم و مصرف‌کننده‌ها می‌توانند اطلاعات خودشان را به هر جایی که می‌خواهند منتقل کنند.

اختراع شماره 96، بخاری هیزمی

بخاری هیزمی

بخاری هیزمی آهنی در سال 1741 توسط بن فرانکلین اختراع شد و 80 درصد گرمایی که تا پیش از آن از طریق دودکش هدر می‌رفت را درون منبع آتش فلزی خودش حفظ می‌کرد. بخاری هیزمی که از شومینه هم به‌صرفه‌تر است هنوز در حدود 3 میلیون خانه در آمریکا استفاده می‌شود.

اختراع شماره 95، جلیغه ضد گلوله از جنس کِولار

جلیغه ضد گلوله

کولار به جای تسمه فولادی در تایر ماشین‌های مسابقه‌ای قرار می‌گیرد تا این‌که یک نفر متوجه شد که با آن می‌توان جان انسان‌ها را نیز نجات داد.

نسبت وزن کولار به استحکام آن 5 برابر بیش از فولاد است و این قدرت مدیون زنجیره بلندی از مولکول‌های نفت خام است که بطور موازی در کنار هم قرار می گیرند و لایه ای بسیار مستحکم ایجاد می کنند. نتیجه این اتفاق آن است که لایه‌های کولار انرژی حاصل از برخورد گلوله را به خودشان جذب می‌کنند.

اندرو مارگوئیتا، سرپرست اداره پلیس بریتیش کلمبیا، توسط یک سلاح مگنوم 357 مورد اصابت قرار گرفت که در این باره می گوید:

گلوله اول که به طرفم شلیک شد، 27 لایه از 30 لایه جلیقه را رد کرد و چندین سانتیمتر وارد جلیقه شد. در واقع گلوله کاملا از جلیغه عبور نکرده بود. اولین گلوله‌ای که به سینه‌ام برخورد کرد، درست مثل یک پتک بود. واقعاً به من ضربه زد و به پهلو روی زمین افتادم.

کولار از سال 1987 در آمریکا جان بیش از 3000 مأمور پلیس را نجات داده است.

هر کسی که یونیفرم پلیس را می‌پوشد، هدف خلافکاران قرار می‌گیرد. خلافکارها ما را می‌شناسند، ولی ما نمی‌توانیم آنها را تشخیص دهیم.

حالا که بحث خلافکاران به میان آمد، هیچ چیزی به اندازه اختراع شماره 94 نتوانسته جلوی آن‌ها را بگیرد.

اختراع 94، قفل و کلید

اختراع قفل و کلید

هیچ قفلی به اندازه قفل سوزنی غلطان برای بستن درب‌ها و گاوصندوق‌ها استفاده نشده است. این قفل که در سال 1861 به ثبت رسید، از چندین سوزن غلطان فنری و دوتایی استفاده می‌کند که جلوی باز شدن قفل بدون کلید اصلی را می‌گیرند. با اینکه میلیون‌ها نفر از این قفل استفاده می‌کنند، بیشتر خلاف کاران معتقدند که می‌توانند بیشتر این قفل‌ها را در کمتر از 2 دقیقه باز کنند.

اختراع شماره 93، پروانه پیشران

پروانه پیشران قایق ها و نفت کش های بزرگ

تیغه‌های زاویه دار این پروانه مثل پنکه به آب فشار وارد می‌کنند و قایق را به سمت جلو حرکت می‌دهند. پروانه پیش‌ران سرعت حرکت قایق‌های سریع‌السیر را به بیش از 418 کیلومتر در ساعت رسانده و بزرگترین کشتی جهان، کشتی 396 متری مارسک کلاس ای، را به جلو حرکت می‌دهد. کشتی‌ای که طول آن به ساختان امپایر استیت می‌رسد.

کشتی غول پیکر

اختراع شماره 92، دوربین فیلم برداری

دوربین فیلم برداری

بیشتر مخترعان تصور می‌کنند که اختراع آنها می‌تواند دنیا را دگرگون کند، اما مخترعان دوربین فیلم برداری چنین تصوری نداشتند.

باربارا میلر، موزه تصاویر متحرک:

زمانی که دوربین فیلمبرداری در اواخر دهه 1800 اختراع شد، فقط افراد بسیار کمی به آن دسترسی داشتند و به هیچ وجه قابلیت جابجایی نداشت.

این وسیله توسط برادران لومیر در پاریس و توماس ادیسون در نیوجرسی ساخته شد و هر دو مخترع معتقد بودند که دوربین فیلمبرداری هیچ ارزش کاربردی‌ای ندارد. همانطور که لوئی لومیر گفت سینما اختراع بدون آینده‌ای است.

پاتریک ریموند، بنیانگذار انجمن مخترعین منهتن:

به نظر من دوربین فیلمبرداری اختراعی بود که جهان را کوچک‌تر کرد.

اما بدانیم این وسیله چطور کار می‌کند؛ یک حلقه فیلم انعطاف‌پذیر به صورت فریم به فریم از جلوی لنز عبور می‌کند. هر فریم دقیقاً سر جای خودش قرار می‌گیرد در حالی که شاتر در مقابلش حرکت می‌کند، برای زمان کوتاهی در مقابل نور قرار می­گیرد.

و به این ترتیب مجموع‌ه­ای تصاویر ثابت خلق می‌شوند که در زمان پخش شدن به شکل تصاویر متحرک در می‌آیند. اولین فیلم­های تاریخ سینما نه داستان دارند و نه بازیگر مشهور. فقط افراد معمولی را نشان می‌دهند که کارهای معمولی­شان را در 1880 انجام می‌دهند.

امروزه بیشتر مردم یک دوربین با کیفیت بالا درون جیبشان دارند و کاربران در سراسر دنیا در هر دقیقه 48 ساعت فیلم روی یوتیوب آپلود می­کنند.

مقاله 101 اختراع که زندگی انسان را دگرگون کرد شامل 101 اختراع است که هر چی جلو می رویم به اختراعات مهم تر می‌رسیم. قسمت اول این مقاله در اینجا به پایان رسید، در آینده منتظر قسمت های بعدی باشید.

تمام قسمت‌های این پرونده دنباله‌دار جذاب:

برای بروز ماندن ما را در فیس بوک و گوگل پلاس دنبال کنید.

پست های قسمت دار x

در حال مطالعه قسمت اول از مجموعه قسمت های "101 اختراع که دنیای ما را دگرگون کردند" هستید.

اگر مایل به اطلاع از زمان انتشار قسمت های بعدی این مطلب هستید نام و ایمیل خود را رد فرم زیر وارد کنید:

کپتچا
دریافت خبرنامه: